Hall senzor

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SDZ
Příspěvky: 420
Registrován: 11 bře 2011, 01:00

Hall senzor

#1 Příspěvek od SDZ »

Ahoj,
je možný zničit velikostí magnetickýho pole Hall senzor (např. TLE4905L)?
Přílohy
hall.png
(18.27 KiB) Staženo 125 x

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od mtajovsky »

Pokud dokumentace k Hallovým sondám uvádí limity mag. pole, jsou to hodnoty pro překlopení výstupu a podobně. Limit ve "smyslu absolutní povolená maximální hodnota" jsem neviděl. Řekl bych, že prakticky nemůžete sondu mag. polem poškodit, resp. v reálných podmínkách neuděláte takové pole, které by ji poškodilo. Co by ji asi poškodilo je třeba výkonové VF mag. pole ve VF magnetickém ohřevu.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Habesan »

Nějak tuším, že vystavení Hallovky "konečně" silnému mag. poli by vedlo k vytlačení elektronů do "konečně" úzkého kanálu na okraji destičky, čímž by zdánlivě vzrostl její odpor, poklesl proud a výstupní napětí by mohlo přestat reprezentovat velikost toho mag. pole (popřípadě být blízké nule).
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
SDZ
Příspěvky: 420
Registrován: 11 bře 2011, 01:00

#4 Příspěvek od SDZ »

Díky za info.
Podle toho co jsem vyčetl v datasheetech od několika typů hall jsem došel k tomu,že pravdu máte asi oba.V datasheetu od jiné hall je psáno,že velikost mag. pole funkčnost neovlivní.Ve výše uvedené TLE4905L jsou v datasheetu limity a je psáno že dojde k vypnutí hall.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#5 Příspěvek od ohryzek36 »

Já jsem se o to pokoušel - používal jsem selenoidové cívky z elektroventilů a čerpadel a nepovedlo se mi ten snímač nijak poškodit (ve finále by nacpný mezi dvouma 50W cívkama na 230V) - takže podle mých výsledků to buď nejde nebo jsem měl slabé magnetické pole...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Podle mě dosáhneš stavu, kdy se Ti zvětší stejnosměrný odpor díky prodloužení dráhy nábojů skrzevá napájecí kanál a tudiž výstupní napěti bude snad i klesat.

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#7 Příspěvek od Wolfik »

ostatně důvod proč proudové senzory s hall efektem jsou přetížitelné "libovolným" proudem

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Kvalitní senzory používají kompenzaci. Mají v sobě elektroniku, která se snaží pomocí přídavné cívky magnetické pole zrušit a výsledkem je nulové napětí na HALL sondě. Veličina je výstup obvodu buzení kompenzační cívky..
Jenomže to co bylo zmíněno na začátku vlákna (TLE4905) není hallova sonda, ale hall-spínač. (Hallova sonda je jeho součástí) To znamená, že z něj leze pouze signál zapnuto-vypnuto. A ta hodnota se mění při udanné hodnotě magnetického pole.
(slepíte dva stejný unipolární štítkama k sobě a máte detektor směru magnetického pole)
Bipolární se jedním směrem magnetického pole zapínají a druhým vypínají. Takže ideální na domácí imobilizér do auta, nebo se běžně používají v počítačových ventilátorech..

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#9 Příspěvek od rudolf02 »

Pokud se něco nezměnilo, Hallova sonda jako pouhé čidlo by měla vydržet i extrémní indukci.
Otázkou je odolnost vnitřní konstrukce celého snímače + dodané "inteligence" ve střídavém poli, strmé změně velikosti indukce atd., které vyvolají zajímavé hodnoty indukovaného napětí.

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#10 Příspěvek od pospisjak »

Zdravím, chystám se měřit proud 3f elektromotorem (3 kW, 6,8 A) a mám možnost použít tento hallův snímač s převodníkem:
http://www.lem.com/docs/products/la%2055-p%20e.pdf
"Current Transducer LA 55-P"
Je to rozsah ± 70 A a proudový výstup, aktivní s napájením.
Při rozběhu elektromotoru bude proudová špička (tu nepotřebuji měřit), ale nerad bych snímač odpálil. V Datasheetu se mi nedaří najít max. povolený proud.
Můžu tento snímač použít? Udělal bych cca 3 závity, aby bylo měření v ustáleném stavu přesnější, takže špička rozběhu by byla cca 110 A...

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#11 Příspěvek od barnodaj »

Obecně o technologii firmy LEM viz. obrázek

něco se dá nastudovat tady:
http://www.peed.cz/file/201102156839.pdf

http://www.peed.cz/clanky/hallova-sonda ... oudu%20C/L

obrázek s textem je PDF dokumentu

Vzhledem k použití proudového převodníku LEM v nadproudových ochranách, například v trakčních obvodech modernizovaných HKV, tedy lokomotiv, kde při přeskoku v trakčním motoru může dojít ke zkratu na 3kV rozvodu, v případě ss trakce, tento proud je měřen LEMem a nepředpokládá se jeho selhání!
Přílohy
LEM2.png
(149.07 KiB) Staženo 108 x
LEM.png
(132.95 KiB) Staženo 91 x

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#12 Příspěvek od pospisjak »

Díky za informace. Použiji tedy převodník i pro rozběh, bylo by dost nepraktické řešit ještě odpojování měřené větve při rozběhu.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#13 Příspěvek od misocko »

ked sa budem cez vikend nudit , tak cez jeden namotam zo tri zavity a napojim to na trafopajku. uvidime co znesie :lol:

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#14 Příspěvek od misocko »

ahojte
tak som si nasiel chvilu :D na potrapenie senzora LA 55 P
najprv som si zistil ci ten senzor meria dobre, 1,6A zairovka , jednosmerny aj striedavy (50Hz) nameral som na vystupe 1,6mA.
nasledne som navinul na snimac tri zavity (stvrty nevosiel do otvoru , takze dost hrubym drotom). Zmeral som opet ziarovku, nameral som 5mA (to ze to nieje presne trojnasobok prveho merania, prikladam tomu ze v prvom pripade bol merany vodic iba prevleceny otvorom - ziaden zavit a pri opasani zavitom to musi ukazat o nieco viac. Potom som ten trikrat omotany vodic pichol do trafopajky, nameral som 75mA. trochu som si teda zacvakal pajkou (zapinal a vypinal) ci mu nejaka ta indukovana šupa neubliži - neublizila. Tak som este k senzoru prilozil velmi silny magnet a zistil som ze 75mA je maximum co ten senzor vytlaci, bez ohladu na to ake silne mag. pole meria. Prudove spicky ani silny magnet mu neublizili - nakoniec som opet spravil merania na ziarovke. Na buduci vykend cez neho asi prezeniem vybytie kondikov do cievky (uz mam pripravene nejake veci na coilgun), uvidime ako sa bude tvarit :lol:

Odpovědět

Zpět na „Teorie“