Paralelní spojování na sekundáru trafa

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Paralelní spojování na sekundáru trafa

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřeboval jsem honem rychle vyměnit přerušený plošákový trafo 230/9V/4,5VA. V dosaho nebylo kde sehnat. Doma jsem našel stejnou velikost ale 230/2x9V/4,5VA. Bohužel, jedno vinutí proudově nestačí a tak jsem zkusil paralelní propojení na sekundáru. Digitálním voltmetrem bylo naprázdno na obou vinutích rozdíl jen 0,03V. Rozdíl napětí minimální, ale mezi vinutíma teče vyrovnávací proud 12mA. Nějak se nemůžu rozpomenout ani nalézt, co říká teorie o tomhle spojování vinutí. V podstatě mě jde o to, zda to může být problém u trafa, který bude pod napětím 24/365, třeba oteplení.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Pokud by to nevadilo a bylo dost místa, tak bych usměrnil každou sekci zvlášť a spojoval je až na sběrným elytu nebo dokonce až za samostatnýma sběrnýma elytama každý větve... V takovým případě totiž poteče vyrovnávací proud až v momentě, kdy na jedný větvi pod zatížením klesne napětí víc než na druhý, do tý doby bude nerovnoměrnost zátěže zanedbatelná...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#3 Příspěvek od PeteBurns »

Co vravi teoria ti moze byt jedno, v praxi je podstatne, ze tych 12mA nebude trafo nijako zohrievat navyse, okrem toho je to naprazdno, pri zatazi to bude menej ;)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Teorie říká, že minimální vyrovnávací proud by tekl při bifilárním vinutí, ale to by jsi to trafo musel převinout. Což jistě tady nemá smysl, bylo by lepší to navinout silnějším drátem. :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:Pokud by to nevadilo a bylo dost místa, tak bych usměrnil každou sekci zvlášť a spojoval je až na sběrným elytu nebo dokonce až za samostatnýma sběrnýma elytama každý větve... V takovým případě totiž poteče vyrovnávací proud až v momentě, kdy na jedný větvi pod zatížením klesne napětí víc než na druhý, do tý doby bude nerovnoměrnost zátěže zanedbatelná...
Tak jsem nakonec uskříp mínus nohu grecu, vinutí zapojil do série a střed poslal na mínus plošku grecu. Celý to vyřešila jedna drátová propojka. Původně musely být dvě. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

Na začátku sis dělal starosti s oteplením, tak ještě zváž toto:
Kdyby byla vinutí paralelně, měla by odpor R, tekl by proud I a ztráta výkonu by byla P=I²·R. Když máš teď polomost, každé vinutí má odpor 2R a teče přes něj proud 0,7I, což dá výkon (0,7I)²·2R=I²·R, stejný jak výše, ale teď se ta hodnota ztrácí dvakrát. Takže máš ztrátový výkon dvojnásobný. Promítnou se tam i další okolnosti, ale o ty teď nejde.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Habesan »

Paralelní spojování na sekundáru trafa už se tu nejméně jednou řešilo.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Předpokládám, že původní trafo nebylo zatěžováno zcela přesně na 500mA.
Ale třeba na 400mA nebo 550mA. Tudíž nějakých 15mA sem nebo tam nehraje roli. Prostě celá akce byla zbytečná. Stačilo obyčejně spojit obě vinutí paralelně.
Ale zase máš menší úbytek na diodách oproti můstku, když už nic.

Ještě by mě zajímalo, jak jsi vlastně měřil vyrovnávací proud(metoda, rozsah,...), když rozdíl napětí byl jen 30mV.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

PavelFF píše: Ještě by mě zajímalo, jak jsi vlastně měřil vyrovnávací proud(metoda, rozsah,...), když rozdíl napětí byl jen 30mV.
Goldstar, co jsem s ním měřil má automatickej rozsah AC napětí. Proud jsem měřil na 200mA rozsahu. Těch 12mA bylo bez zatížení trafa, počátky vinutí spojený, mezi koncema ampérmetr. To samý při měření rozdílu napětí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Ve skutečnosti by byl vyrovnávací proud o něco větší (kdyby tam nebyl ampérmetr). Odpor ampérmetru je pravděpodobně 1 Ohm, takže na něm vzniká úbytek asi 12mV. Což při rozdílu napětí mezi vinutími kolem 30mV už ovlivní výsledky. Kdybys přepnul rozsah na 2A, údaj by se měl zvětšit.

Ale to nemění nic na tom, že z toho není třeba dělat vědu, protože při zatížení napětí poklesne až o volty a vyrovnávací proudy zmizí. Pouze jedno vinutí bude dávat trochu víc než druhé, protože mají rozdílné odpory. Jedno vinutí je delší. I ve tvém dvoupulzním zapojení usměrňovače je mírná nesymetrie vlivem různých odporů vinutí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Tak víš co, nikdy jsem neměl potřebu zapojovat sekundáry paralelně a to trafo bude u řízení osvětlení dost drahejch kanárů bez dozoru a 24/365 a tak se člověk radši zeptá v rámci předpos....sti před případným problémem.
To zapojení s symetrickým trafem a dvěma diodama je takový "standadnější" a tak ho tam už nechám.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Nejen , že mají různé odpory , ale musí mít i jiné počty závitů . Ale jak je výše , je to zde nepodstatné .

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od PavelFF »

Proč musí mít i jiné počty závitů?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Pavle , Pavle . Vzorce na transformaci znáš ? Pochopitelně píši k TOMUTO případu .

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#15 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, troufám si tvrdit, že "vzorce na transformaci" taky znám, ale pořád to nějak neodůvodňuje různý počet závitů u malého transformátorku se sekundárním vinutím 2x9V. Vůbec by mě nenapadlo podezírat automatickou navíječku, že by se spletla. BOBOBO prosím Tě můžeš vysvětlit jak jsi to myslel?

Odpovědět

Zpět na „Součástky“