Jak připojit bojler na 3 fáze?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#31 Příspěvek od Achab »

Vařit nebo šroubovat - obvyle to jde nějak vyřešit. Jenom u těch současných tenkých přírub (např. Tatramat s tělesem montovaným zevnitř) asi nelze udělat závit přímo do plechu. Staré se závitovým tělesem už tak nemám "v oku". Ale určitě měly aspoň 10mm nebo víc a stejně někdy kolem závitu prorezavěly tak až tlak těleso vyrazil. Ale stávalo se to spíš vyjímečně - obvykle dřív začla téct nádrž. Novější příruby Tatramat mají tak nanejvýš 5mm.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#32 Příspěvek od weed_smoker »

Habesan píše:A měl ten japonec odbočku 230V na primáru???
2000 není přemrštěná cena za 3kW.
Byl použitej,cena mi přišla normální.Kdyby to byl 400/230,stál by o pětikilo víc,takový tam v bazaru má jen silnější,jinak u tohoto:
P: 180-200-220-240
S: 200-220-240

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jen tak OT mě napadla myšlenka - 3x autotrafo s odbočkou na 3 fáze a sečíst přes diody. Napětí zvolit tak, aby seděla efektivní hodnota. Ty autotrafa by ani nemusely být moc velký.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#34 Příspěvek od Olchor »

Další variantou je snížení spotřeby( dioda, nebo jiná spirála). 1kW nabije za 8 hod i dost velký bojler.
Popř. dát jinou spirálu mezi 2 fáze, popř. původní mezi fáze + dioda.
Ale není to úplně košer. A u té diody nevím, jak se vypořádá termostat s pulzním DC.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od jjilek »

ZdenekHQ píše: - 3x autotrafo s odbočkou na 3 fáze a sečíst přes diody. Napětí zvolit ...

To mne napadlo taky, ale otázkou je, jestli jádro nebude stejnosměrně sycené a nebude -li nutný 3-fázový můstek s 6 diodami. Já to ale spočítat neumím. Možná by bylo ještě levnější 1x 3-fázové autotrafo.
Jinak jsem vznesl dotaz na SVED Liberec ( http://sved.cz ) a dostal jsem tuto odpověď:
Mohu Vám nabídnout transformátor RJN800 230///230V 800V za cenu 1978,- Kč/ks bez DPH.
Jeden vývod od všech třech transformátorů spojíte dohromady a uzemníte, zbylé 3 vývody připojíte na 3f rozvod.
SEC vinutí spojíte paralelně. Získáte tím 400///230V 2400VA, ze kterých můžete čerpat potřebné 2kW.

Cenově by to bylo asi nepoužitelné.
Naposledy upravil(a) jjilek dne 04 úno 2016, 18:38, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#36 Příspěvek od BOBOBO »

Tak to nám pak ukaž .

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#37 Příspěvek od serviceman »

Potěš koště! Nakupujte u odborníků.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#38 Příspěvek od foxrider »

U nás se vyrábí všelicos, nedávno jsem zapojoval trafo normální trojfázové, s různými sekund. vinutími. Jak pro zapojení do hvězdy na malé napětí, tak i určitá samostatná sekundární vinutí která byla speciálně navržena tak, že při vhodném sériovém propojení cívek z-k z-k k-z bylo na výstupu jednofázové napětí 110 V a další samostatná vinutí zase poskytla 230 V. Ve schématu bylo přesně stanoveno, které konce a začátky vinutí kterých cívek se propojí mezi sebou a jaké se vyvedou na svorky. Navíc obě vinutí - pro 110 a 230 V byla zapojena a propojena úplně jinak aby se dosáhlo symetrie při zatížení. Byla to hrozná pakárna zapojovat. :toilet:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#39 Příspěvek od BOBOBO »

To jsi to zapojoval z hlavy ?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#40 Příspěvek od serviceman »

Dej sem schéma.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#41 Příspěvek od foxrider »

Z hlavy samozřejmě ne, k tomu je schéma. Ale byla to na papíře pěkná motanice, nejdřív jem se spletl a tak musel jsem si to barevnou pastelkou obtáhnout. Prostě vždy jedno z vinutí bylo zapojeno v obráceném smyslu. A obě, 110 i 220 V byly zapojené trochu jinak, Bylo to ale pro zřejmě pro malý výkon (ovládačka???) drát byl asi okolo pr. 1,2 mm. Jedno bylo silnějším, druhé slabším.
Originální schéma sem dát nemůžu, to je prostě papír od zakázky, kde jsou veškeré údaje od použitých drátů, počtů závitů, typ plechů, vlastně je to celý výpočet z počítačového programu s dopsanými poznámkami....a jeho součástí je schéma. To ale prochází celou výrobou od skladu přes navijárnu, plechování, impregnaci, konečnou montáž až po výstupní kontrolu, a pak se to archivuje.
Prostě něco na způsob toho obrázku, ale dohromady + navíc další , 3f vinutí s odbočkou: 8O
Přílohy
3f na 1f.jpg
(20.72 KiB) Staženo 80 x

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#42 Příspěvek od janousek »

:toilet:

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#43 Příspěvek od Achab »

Spíš to vypadá na jednofázové trafo s možností přepojení cívek tak aby se jednotlivá napětí sčítala nebo odečítala...?

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#44 Příspěvek od janousek »

Taky mi tam chybí ta třetí fáze. :genial:

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#45 Příspěvek od foxrider »

Nechybí, tohle jsou ty sekundáry pro 1f napájení. Je to normální klasické 3f trafo, (ostatně jsem to psal už včera....) primár byl zapojený do hvězdy s vyvedeným středem a odbočkami.
Tím L1 L2 L3 jsem označil SLOUPKY jádra trafa. jako pro jednu fázi, pro druhou fázi, ....

Jinak na tom sekundáru bylo ještě hlavní vinutí, do hvězdy s izolovaným středem a odbočkami.
Ufff.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“