Atmega8 - nezávislá sekvence pípání

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nikeed12
Příspěvky: 45
Registrován: 11 zář 2014, 02:00

Atmega8 - nezávislá sekvence pípání

#1 Příspěvek od Nikeed12 »

Dobrý den, neví někdo jak docílit při stisku tlačítka k nule (při log. 0) sekvenci pípání, která by běžela paralelně s hlavní smyčkou programu a neovlivňovala jeho chod?
Zkoušel jsem vytvořit funkci a tu poté volat v přetečení časovače s podmínkou stisknuteho tlačítka, bohužel během doby kdy bylo tlačítko zmacknuto tak hlavní smyčka byla ve stopu, dále jsem zkusil vytvořit sekvenci pipani přímo v přerušení od časovače a pomocí externího přerušení zapnout časovač a tím i pipani, ale nepodařilo se mi časovač ukončit a když jo tak v nejistém stavu (log výstup 1 nebo 0).

Jinak sekvenci pipani mám na mysli cyklus:
Zapni
Počkej 100ms
Vypni
Počkej 100ms

Výstup je přes tranzistor na 12v sirénku.

A musí být vyvolaná okamžitě a zároveň okamžitě ukončena (nejpozději do cca 50ms od stisknutí nebo puštění tlačítka).
Nemohl by mě někdo nakopnout jak to zrealizovat?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

50 ms je z hlediska běhu programu spousta času. ještě nám řekni, co ještě a jak časově kriticky musí procesor ještě kromě zvukové sekvence stíhat?

Uživatelský avatar
Nikeed12
Příspěvky: 45
Registrován: 11 zář 2014, 02:00

#3 Příspěvek od Nikeed12 »

V závislosti na čase už teoreticky nic, jen reakce na tlačítka, spínání výstupů relatek a nějaké úkony ihned po zapnutí (zpožděne sepnutí navolenych výstupu, které se uložily do eeprom před vypnutím zařízení)
Ale jak jsem psal, tlačítka a výstupy musí být v provozu, pokud bude v činosti zvuková sekvence a ta bude v provozu jen tehdy, pokud bude zmáčknuto tlačítko.
Jinak těch 50ms je maximum, které se dá tolerovat, samozřejmě čím rychleji to bude tím lépe.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od mtajovsky »

Musíte udělat událostí řízený automat. Zapomeňte na věci jako "počkej 100 ms", nebo "dokud je tlačítko stisknuté".

Je třeba určit, které události a stavy jsou důležité. Ve vašem případě na první pohled vidím události:
- stisk tlačítka
- uvolnění tlačítka
- vypršení časovače 100 ms

a stavy:
- pípnutí zapnuto
- pípnutí vypnuto

V hlavní smyčce je nutno detekovat uvedené události a správně reagovat. Například:
- stisk tlačítka -> pípání se zapne, stav se nastaví do "pípání zapnuto", odstartuje se časovač 100 ms a poznačí se stav tlačítka

- časovač 100 ms vypršel -> je-li stav "pípání zapnuto", pak jej vypni, jinak jej zapni. Poznač nový stav a restartuj časovač.

- tlačítko uvolněno -> vypnout pípání, zastavit časovač, poznačit stav tlačítka

V ideálním případě je třeba vyřešit všechny kombinace možných událostí a možných stavů. Některé kombinace nebudou mít smysl - pak se nic nedělá, některé kombinace jsou chybové a značí chybu v naprogramování, například kdyby se zjistila událost vypršení časovače při uvolněném tlačítku, protože při jeho uvolnění časovač zastavujeme.

Základní zásadou je odstranit veškeré čekací smyčky vyjma těch mikrosekundových, které se používají třeba při řízení LCD. Čekací smyčky jsou povolené jen v inicializační fázi programu, ale po odstartování hlavní smyčky, která detekuje události, už se nesmí používat.

Uživatelský avatar
Nikeed12
Příspěvky: 45
Registrován: 11 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od Nikeed12 »

Čekací smyčku jsem měl vytvořenou jako funkci, ve které jsem využíval časovač, určitě jsem nepoužíval _delay_ms(100)

Každopádně díky za odpověď, pokusím se tím řídit a snad to nějak dám dohromady.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Přistoupil bych k tomu poněkud jednodušeji. Spustil bych si timer s periodou třeba 5 ms aby při přetečení vyvolat přerušení (a znovu se spustil). V přerušení bych nastavil příznak a ten bych testoval a nuloval v hlavní smyčce. Tím máš zajištěno časování smyčky bez čekání. 100ms pak uděláš tak, že si budeš v každém 5 ms proběhu inkrementovat proměnnou a testovat, zda má hodnotu 20, pak ji vynuluješ a provedeš 100 ms operaci, tedy negaci brány s pískadlem. A mezi tím máš těch 20 protočení na ostatní akce, podmínkou je, že proběh smyčky nesmí trvat déle, než těch 5 ms, což je ale několik tisíc instrukcí, takže pro jednoduché programy je toto v pohodě použitelné. Není problém časovat takto cokoli, těch pomocných čítačů můžeš mít mnoho. Omezením je, že doba nejmenšího časového kroku (těch 5 ms) musí být proti vyžadované odezvě systému zanedbatelně krátká, tedy pro rychlejší a rychlejší odezvu máš k dispozici méně a méně času pro protočení, až se to přestane stíhat a je nutno použít jiný (složitejší) přístup, viz. příspěvek výše. Dobrý program je tzv. propustný, tedy nikde nečeká, běhá jen dopředu, zanedbatelně krátké cykly jsou samozřejmě možné.

Uživatelský avatar
Nikeed12
Příspěvky: 45
Registrován: 11 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od Nikeed12 »

tak už jsem to nějak spatlal dohromady, funguje to, ale když zmáčknu tlačítko příliš rychle jen na zlomek sekundy, tak se funkce jakdyby invertuje a pípací sekvence je spuštěna, když je tlačítko rozpojeno a při zmáčknutí sirénka utichne. Zkusím si s tím ješte pohrát

Kód: Vybrat vše

/*
 * Relay_power_system.c
 *
 * Created: 07.01.2016 11:13:24
 *  Author: Patrik
 */ 

#include <avr/io.h>
#include <avr/delay.h>
#include <avr/interrupt.h>
#define F_CPU 1000000

#define rel1 1 //+5V
#define rel2 2 //+12V
#define rel3 4 //zdroj A
#define rel4 8 //zdroj B
#define rel5 16 //A+B

#define BUZZ 32 //piezo

volatile unsigned int rezim=0;
volatile unsigned int i;
volatile unsigned int tl;  //promněnná tlačítko


ISR (TIMER0_OVF_vect) //přerušení od časovače každou 1ms
{
	
 TCNT0 = 131; //začátek počítání
 i++;  
 

 
  if (tl==1 && i==100) //pokud bylo tlačítko stisknuto a uběhlo 100ms
  {
  PORTC ^= (BUZZ);
  i=0;
  }  
  
  if (tl==0 || tl==2)  //pokud je tlačítko puštěno, nebo ješte nebylo stiknuto
  {
	  tl=0;
	  i=0;
	  PORTC &= ~ (BUZZ);     //vypni sirenu
	  TIMSK &= ~(1 << TOIE0); //zakaž povolení pro časovač
	  
	  
  }  
   
 

 }
 


ISR (INT0_vect)   //externí přerušení od INT0
{
	if (tl==0)
	{
		tl++;
	TIMSK |= (1 << TOIE0); //povol časovač
	 
	}
	else 
	{
		tl=0;
		
	}
	
	
}





void test (void)
{
	    PORTC |= rel1; // zapni relé 1
		_delay_ms(500);
		PORTC |= rel2; // zapni relé 2
		_delay_ms(500);
		PORTC |= rel3; // zapni relé 3
		_delay_ms(500);
		PORTC |= rel4; // zapni relé 4
		_delay_ms(500);
		PORTC |= rel5; // zapni relé 5
		_delay_ms(500);
		
		PORTC &= ~ ((rel1) | (rel2) | (rel3) | (rel4) | (rel5)); // vypni relé 1 až 5
		_delay_ms(500);
		



int main(void)
{
	
	DDRC |= (1 << PC0) | (1 << PC1) | (1 << PC2) | (1 << PC3) | (1 << PC4) | (1 << PC5); //Piny PC0 až PC5 jako výstupní (log 1)
	DDRD &= ~(1 << PD2) | (1 << PD3); //piny PD0 až PD4 jako vstupní (log 0)
	DDRB &= ~(1 << PB4) | (1 << PB5); //PB jako vstupní (log 0)
	PORTD |= (1 << PD2) | (1 << PD3); //pull-up na PD2,3 jako vstupní (log 1)
	PORTB |= (1 << PB4) | (1 << PB5); //pull-up na PB5 jako vstupní (log 1)
    
	GICR |= (1 << INT0); // povolení od přerušení od INT0 
	MCUCR |= (1 << ISC00) ;
	
	TCCR0 |= (1 << CS01); // preddelicka /8
    //TIMSK |= (1 << TOIE0);  // přerušení po přetečení TCNT0
	TIMSK &= ~(1 << TOIE0); //zakazani přerušení

    sei(); //povol globální přerušení
	
    while(1)
    { 
		test();
		
	}
			
		
    }


Uživatelský avatar
AB1
Příspěvky: 312
Registrován: 23 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od AB1 »

Můžeš to řešit jednoduše tak, že nastavíš některý čítač tak aby vyvolal přerušení každých 10 ms.

V ISR pak počítáš přerušení a testuješ tlačítko. Pokud je sepnuté,
tak při každém desátém přerušení invertuješ výstup.

Edit:

Kód: Vybrat vše

DDRD &= ~(1 << PD2) | (1 << PD3);
Tady máš málo závorek.
Správné je

Kód: Vybrat vše

DDRD &= ~((1 << PD2) | (1 << PD3));
Naposledy upravil(a) AB1 dne 08 úno 2016, 12:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Při puštěném tlačítku zapisuj do brány pro sirénu stav pro vypnutou sirénu a ne negaci předchozího.

Uživatelský avatar
Nikeed12
Příspěvky: 45
Registrován: 11 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od Nikeed12 »

Tak jsem tedy uplně vynechal externí přerušení a vše obsluhuji jen v přerušení časovače dle vašich rad a funguje to výtečně :) díky za rady a za pomoc :wink:

Kód: Vybrat vše

ISR (TIMER0_OVF_vect) //přerušení od časovače každou 1ms
{

 TCNT0 = 131; //začátek počítání
 i++;  
 
  if (bit_is_clear(PIND,2)) //pokud bylo tlačítko stisknuto
  {
	  if (i==100)         //uběhlo 100ms
	  {
            PORTC ^= (BUZZ);
	    i=0; 
	  }  	 
  }
 else 
 {
   PORTC &= ~ (BUZZ);
 }
 if (i==101)
 {
   PORTC &= ~ (BUZZ);
   i=0;
 }
}
 

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#11 Příspěvek od frpr666 »

Mě se osvědčilo "vyrobit" si jehlové časové impulsy a ty pak používat v hlavní smyčce.

Kód: Vybrat vše

ISR (TIMER0_OVF_vect)
{
  tictac++;
}


loop()
{
  // 
  time = tictac;
  time_ip = ~time & time_hf; // zde jsou jehlove impulsy
  time_hf = time; // pomocna promenna

  if (bit_is_set(time_ip,0))
  {
    // tato akce se provede jednou za 1ms
  }

  if (bit_is_set(time_ip,1))
  {
    // tato akce se provede jednou za 2ms
  }  

  if (bit_is_set(time_ip,2))
  {
    // tato akce se provede jednou za 4ms
  }    
}

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od mtajovsky »

Nikeed12 píše:Tak jsem tedy uplně vynechal externí přerušení a vše obsluhuji jen v přerušení časovače ...[/code]
V takto jednoduchém případě to jde, ale pokud by bylo více událostí, které je třeba zpracovat, bude potřeba zvolit obecnější přístup, který jsem popsal výše. To znamená například v přerušení od časovače jen vygenerovat událost a časovač restartovat. V přerušovací rutině se ze zásady má vykonat jen to nejnutnější a složitější zpracování dělat v hlavní smyčce, protože přerušovací rutina má defaultně zamaskované přerušení. Povolování přerušení v přerušovací rutině je obecně choulostivé a je třeba dávat dobrý pozor na integritu dat.

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#13 Příspěvek od rob_brno »

frpr666:
Mám podobnou filozofii, ale místo testování bitů(možná jsem tvůj kod úplně nepochopil) dělám modulo hodnotou počtu msec, takže nejsem omezen jen na násobky dvou, ale libovolně.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“