LCD monitor - výměna podsvícení (CCFL -> LED)

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
anarki
Příspěvky: 54
Registrován: 05 pro 2014, 01:00

LCD monitor - výměna podsvícení (CCFL -> LED)

#1 Příspěvek od anarki »

Ahoj,

Dostal se ke mně starší monitor HP LP2475W, má docela slušné rozlišení 1920x1200, tak bych pro něj měl využití. Problém je asi odcházející podsvícení - nerovnoměrné (lehce) + když je delší dobu vypnutý, tak několik minut trvá než se podsvícení "rozjede" naplno. Má najeto asi 26tis. hod, takže to přisizuji vysvíceným CCFL, nebo možná nějaké kondenzátory, zatím jsem to nerozdělával.

Všiml jsem si, že je možnost vyměnit CCFL podsvícení za LED, tak by mne zajímalo, jestli s tím má někdo zkušenost ?

Uvažoval jsem o objednání setu z eBay, něco jako např.: http://www.ebay.com/itm/540mm-LED-Backl ... 1935872599

Co na to říkáte ?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Ledky se budou v takové náhradě špatně chladit, nedělal bych to, koupil bych od Číňana trubice, vyměnil a používal, je to nejsnazší, monitor je na to konstruovaný. Nejdřív ověř zdroj a invertor, odcházející trubice mívají růžový nádech, ale taky nemusí.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#3 Příspěvek od xsc »

HP2475 je monitor s AdobeRGB gamutem. U těchto monitorů mají i zářivky jiné spektrum než v běžných monitorech. Obávám se, že při změně podsvícení dojde k posunutí základních barev a že na tom pak už správný obraz nikdo nenastaví.

Uživatelský avatar
anarki
Příspěvky: 54
Registrován: 05 pro 2014, 01:00

#4 Příspěvek od anarki »

Zaky: Nad tím zahříváním LEDek jsem také uvažoval, otázkou je, jak moc by to vadilo... Nicméně další důvod proč jsem rovnou uvažoval nad jiným typem podsvícení je i to, že CCFL mi nevyhovuje z hlediska komfortu, mám z toho unavené oči...

xsc: záleželo by jak moc by se ty barvy rozhodily, pokud by to prostě jenom přestalo být vhodné pro grafiku, tak je to jedno, měl bych to jenom na doma na internet... Já si ten monitor vzal (nic mně nestál) v prvopočátku spíš tak "na hraní" - že bych se na tom naučil měnit kondenzátory a tak, s tím, že pokud by můj servisní zásah přežil, tak bych si jej doma používal místo FHD monitoru co momentálně mám :-D

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

Mělo by to být jen trochu "vyblité", největší chyba vznikne v zelené.

Uživatelský avatar
anarki
Příspěvky: 54
Registrován: 05 pro 2014, 01:00

#6 Příspěvek od anarki »

Tak záleží, jak moc vyblitý ten obraz bude po nastavení barev... :-)

Mimochodem, ten monitor by měl podporovat i sRGB (položka v menu), ale nevím jestli to něco řeší, nejsem grafik...

Jo a lehčí nádech do růžova po stranách pozoruji...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

sRGB v menu moc neřeší, to provádí v tom lepším případě interní přepočet, v tom horším jen nastavuje bílou na D65, ale počítá s danou kombinací podsvícení+panel. Pokud bude mít podsvícení menší gamut, tak se spíš volba AdobeRGB přiblíží sRGB. Myslím si, že pro běžné použití to tak velká vada nebude, ale bílou bude potřeba vyrovnat ručně, předvolby dobře fungovat nebudou.

Uživatelský avatar
anca1
Příspěvky: 99
Registrován: 17 pro 2009, 01:00

#8 Příspěvek od anca1 »

Zdravím všechny, včera mi zhasl tento monitor a protože ho ještě nechci vyhodit a také jsem si myslel, že to bude jen závada na invertoru, tak jsem
se pustil do opravy.
Ale chyba "lávky"! Byla vadná jedna trubice v podsvícení (mechanicky prasklá
na konci u vývodu), což mě docela zarmoutilo a protože jsem ještě nic podobného neřešil, obracím se na Vás zkušené o radu, kde nějakou vhodnou
trubku sehnat, nebo je to marná snaha a raději shánět rozbitý displej?
Díky.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

ame.cz

Uživatelský avatar
NuClear235
Příspěvky: 2
Registrován: 20 črc 2018, 02:00

#10 Příspěvek od NuClear235 »

Vyřešils to nakonec nějak ? Má tenhle monitor teď taky a má už slabé trubice. Uvítal bych třeba i odkaz na typ v AME....

Tu změnu LED bych nejraději, ale tady je zadní podsvícení a těch pásků by bylo potřeba hodně...

Díky

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Nekomplikuj si život. Rozdělej to, změř délku trubek a mrkni do ame.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“