Zesilovač YAMAHA AX-470 - slabé basy

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zdencek3
Příspěvky: 65
Registrován: 17 led 2013, 01:00

Zesilovač YAMAHA AX-470 - slabé basy

#1 Příspěvek od Zdencek3 »

Zakoupil jsem tento zesilovač za pár drobných s vadou přepínače vstupů, což byla celkem snadná oprava, nicméně i když bych tento dotaz měl směřovat spíš na hifi forum, tak se zeptám i tady. Zkrátka podání nízkých frekvencí je spíš decentní i při vyhulení příslušného potenciometru na max. Používám ho zatím na gramofon, ale není rozdíl, jestli ho připojím přímo na phono vstup nebo přes předzesilovač na jiný vstup. Přitom když gramec připojím na starou dobrou Teslu AZS 271 s těmi samými reprobednami, tak tam stačí dát basy na půlku a hraje to krásně, membrány pumpují jak o život, celkově je zvuk víc dynamický než u Yamahy. Nevím tedy, jestli se prostě jedná o charakter toho zesilovače nebo je někde vada. Je mi líto se ho zbavovat, protože je to krásná poctivá konstrukce z 90. let kompletně sestavená z diskrétních součástek.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Rozsah korekcí u Yamahy "natural sound" je většinou jen 6dB - takže může působit dojem, že ten zvuk má málo dynamiky či basů.

Ale stačí vhodný zdroj signálu a kvalitní bedny a hraje úplně jinak. Nebo (či bohužel) externí ekvalizér.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Hrají oba kanály stejně, nebo je mezi nimi nějaký rozdíl? Zhoršení zesílení nízkých kmitočtů může mít na svědomí nějaký horší kondenzátor, ale je malá pravděpodobnost, že by se stejným způsobem zhoršily v obou kanálech.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Bude to spíš vlastnost. Taky mám Yamahu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zdencek3
Příspěvky: 65
Registrován: 17 led 2013, 01:00

#5 Příspěvek od Zdencek3 »

Myslel jsem si to.Ale tento model nema vyvedeny vystup z korekcniho zesilovace, takze externim ekvalizerem to nevyresim. Napadla me uprava hodnot soucastek korekcniho obvodu ale to nevim jakym smerem. A jelikoz nema ani subsonicky filtr, tak se ke gramcu stejne moc nehodi, takze bude asi rozumnejsi ho vymenit za neco jineho.

Uživatelský avatar
jojosuly
Příspěvky: 267
Registrován: 22 srp 2006, 02:00
Bydliště: Kysuce

#6 Příspěvek od jojosuly »

Korekcie má +-10db a ak chceš prerábať korekcie tu je schéma
Přílohy
Yamaha--AX- 470.png
(283.67 KiB) Staženo 258 x

Uživatelský avatar
Zdencek3
Příspěvky: 65
Registrován: 17 led 2013, 01:00

#7 Příspěvek od Zdencek3 »

Schéma mám, nicméně nevím, jaké by musely být nové hodnoty součástek. Tak dalece tomu zas nerozumím.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#8 Příspěvek od samponek »

Je to zesilovač ze sběrného dvora. R371 je vracečka a závisí na něm rozsah regulace basů i výšek. Hutnost basů se mě zvýšila taky zvětšení C359 ( ještě 150n k němu paralelně )
Na úplný bomby se ale musí zapojení toho operáku předělat, ale to už je větší zásah.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Možná by stačilo nejít cestou přidávání basů, ale "ubrat" někde v tom zapojení korekcí či reprobeden středy.

A samozřejmě respektovat objem a tvar poslechové místnosti.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zdencek3
Příspěvky: 65
Registrován: 17 led 2013, 01:00

#10 Příspěvek od Zdencek3 »

Zkusil jsem připojit 100n, co jsem doma našel k C361 a C359, no s tím to hraje už úplně bez basu, takže tudy asi cesta nepovede, není spíš třeba je nahradit menší kapacitou?

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Thales »

Jenže AZS217 měla poměrně dost zabírající fyziologickou regulaci hlasitosti, menší výkon a menší činitel tlumení/obecně kontrolu nad repro. Opak tohoto může znamenat subjektivní úbytek basů, ale také zvýšení jejich razance a přesnosti.

Korekce +-10dB jsou pro normální použití zcela dostačující. Pokud dostačující nejsou, pak je chyba velmi pravděpodobně někde jinde než v jejich regulačním rozsahu. Co k tomu máš za bedny a jak je máš umístěné?

Uživatelský avatar
Zdencek3
Příspěvky: 65
Registrován: 17 led 2013, 01:00

#12 Příspěvek od Zdencek3 »

YAMAHA NS-50, což samozřejmě není žádný high-end, ale o to mi ani nejde. Umístěny je mám standardně, tak jak by to mělo být, nevím, jak jinak to popsat. Jak už jsem psal, ty nižší frekvence jsou tam prostě decentně, netlačí to tak, jak by se mi líbilo, nepotřebuju aby se třepaly police, ale jen tak, aby to bylo zřetelné.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Zdencek3 píše:Zkusil jsem připojit 100n, co jsem doma našel k C361 a C359, no s tím to hraje už úplně bez basu, takže tudy asi cesta nepovede, není spíš třeba je nahradit menší kapacitou?
Ano, to je tak, když dáš na kokotskou radu nějakého žvanila. Když tu kapacitu zvětšíš, posune se kmitočet, od kterého korekce zabírají dolů, a ty pro dojem basů naopak potřebuješ kmitočet posunout nahoru... můžeš zkusit tam dát poloviční kapacitu, než tam je.

BTW, pokud potřebuješ tak moc hýbat s korekcema, zamyslel bych se nad zdrojem signálu a hlavně nad bednama....
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#14 Příspěvek od cafenet »

je to na vejškách nějaký divoký, poťák zabírá až na konci
zmenšením r5 na polovinu se zvedne rozsah na 16db, ale těžko říci jestli to nezačne dělat nějakej cirkus

nevím jak z grafu dostat pryč fázi

edit. tak ne kecám posune se zisk
Přílohy
YAMAHA AX-470.png
(13.07 KiB) Staženo 170 x
y470-ltspice.rar
(3.72 KiB) Staženo 144 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

cafenet píše:...se zvedne rozsah na 16db, ale těžko říci jestli to nezačne dělat nějakej cirkus...
To jsi na sakra tenkým ledě. Ještě krok a bude tady "audio-pranice"... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“