návrh impulsního obvodu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zeratul
Příspěvky: 86
Registrován: 20 dub 2015, 02:00

návrh impulsního obvodu

#1 Příspěvek od Zeratul »

Prosím o pomoc při návrhu obvodu, který bude podle vstupních impulsů generovat výstupní impulsy, podle obrázku.

Napětí 5V.
Délka impulsu výstupu 1: 300ms
Zpoždění impulsu výstupu 2: 150ms
Přílohy
impulsy.png
(6.14 KiB) Staženo 63 x

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Nejsnáze naprogramovat do MCU, nebo zpožděný výstup uděláš pomocí RC a schmittova KO, pulsní pomocí MKO, který ale musí reagovat na náběžnou i spádovou hranu, to je mírná komplikace, případně to mohou být dva MKO, jeden reagující na náběžnou, druhý na spádovou hranu a sečíst na výstupu.
Naposledy upravil(a) Zaky dne 13 bře 2016, 22:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od FHonza »

Vzal bych MCU z řady ATTiny 25/45/84 (v případě že by kvůli přesnosti stačil interní oscilátor, tak ATTiny13). Vstup by byl připojen na přerušení typu "Any logical change", spouštěl by časovač 150ms. Ten by generoval příslušný výstup.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#4 Příspěvek od samponek »

Dal bych tam MH74123

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od ross4435897 »

s MCU to bude taky myslim idealni reseni ...

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

Kto nemá na MCU, ...trocha klasiky. S tou 4040 sa to dá zasynchronizovať celkom slušne a 555 sa dá pri vyššej frekvencii s malými kapacitami nastaviť v pohode.
Môžbyť nejaké prechodové javy by sa dali doladiť...neodskúšané.
Edit.
S obvodmi 4000 Vcc aj na 12V, inak všade 74HCxxx pre Vcc=5V. Timer 555 aj cmos môže byť.
Přílohy
Gen_gen.JPG
(55.13 KiB) Staženo 64 x

Uživatelský avatar
Zeratul
Příspěvky: 86
Registrován: 20 dub 2015, 02:00

#7 Příspěvek od Zeratul »

Děkuji za odpovědi,
MCU vůbec nerozumím, ale asi bych se to měl už jednou naučit, protože by se mi to jistě hodilo i k jiným příležitostem.

U monostabilního klopného obvodu vidím problém se správným řízením. Pokud vím, tak dokážou reagovat pouze na impulsy a samotná délka výstupního pulsu bude vždy delší než délka vstupního pulsu.

na schéma je použito plno logických prvku, které neznám, neumím ověřit funkčnost a případně ladění délek impulsů. Ale děkuji za ochotu a práci, jakou sis s tím udělal.

Nejsnazší bude asi to MCU. Nevíte kde by se dal najít nějaký začátečnický tutorial, jak programovat MCU, například to attina13? jak to vůbec připojit k PC a naprogramovat do něj něco?

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od breta1 »

Tak jsem se trochu zamyslel a navrhnul jsem to s jedním X-OR (74HC86, 4030, 4070....).
Doufám že jsem se nesekl....
Přílohy
2imp.PNG
(21 KiB) Staženo 66 x

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od kulikus »

Procesor odvedl pěknou práci (nekontroloval jsem). Myslím, že nastudovat MCU ti zabere podstatně více času než pochopit funkci těch pěti ve srovnání s MCU jednoduchých obvodů.
V tomto zapojení použité obvody mají datasheety tak do 8 stránek. Pokud vnímáš že tomu potřebuješ porozumět, požádej Procesor o komentář k zapojení.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Jelikož nejsou definovány požadavky na přesnost a také vlastnosti vstupních impulzů, lze použít i jednoduché zapojení, např. podle breta1 nebo obdobné.
:wink:
Přílohy
Zpoždění impulzů.png
(14.33 KiB) Staženo 40 x

Uživatelský avatar
Zeratul
Příspěvky: 86
Registrován: 20 dub 2015, 02:00

#11 Příspěvek od Zeratul »

Výborně, tohle už je opravdu jednoduché zapojení. Stačí mi přesnost +- autobus. nějaké drobnější špičky taky nevadí, ale zákmity by to nemělo generovat.

Použít tyhle schémata je opravdu už snadnější, než se učit programovat MCU ;)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Zeratul píše:...Použít tyhle schémata je opravdu už snadnější, než se učit programovat MCU ;)
To je sice pravda, ale stejně je pravda i to, že i naprogramovat to může někdo za tebe. :wink:

p.s. Ta jednoduchá zapojení budou pracovat uspokojivě pouze za podmínky, že délka vstupního impulzu a délka časové prodlevy mezi vstupními impulzy bude několikanásobkem použité časové konstanty R1C1 (délka výstupního pulzu 300ms). V opačném případě budou výstupní impulzy kratší.
Tento nedostatek lze řešit pomocnými obvody např. podle druhého schematu.
Přílohy
Zpoždění impulzů2.png
(18.1 KiB) Staženo 28 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když už jste u té CMOS logiky, což se mě líbí daleko víc, než věta "dej tam MCU", tak respektujte prosím jednu věc - když je na vstupu hradla kondík či jakýkoliv lineární/exponenciální průběh napětí, musíte použít tzv. "SCHMITT TRIGGER", třeba 4093 apod.

TTL to zvládne, ale CMOS to opravdu nemá rád.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

Doplnění Schmittem je samozřejmě možné, stejně jako použití verze AHC. Ale v případě hradel XOR v tomto zapojení bych to nejprve vyzkoušel. Někteří výrobci se totiž k vlastnostem SKO v těchto hradlech nepřiznávají.
:wink:

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#15 Příspěvek od procesor »

Neviem či sa dá ešte dnes splašiť PROM, ROM, EPROM napríklad 82S123, alebo čokoľvek s minimom 8x4-bit (8x8-bit)...potom sa dá takýto sekvenčný obvod urobiť.
Je to obdoba toho zapojenia vyššie (Gen_gen.jpg), ale kombinačné obvody robia data v pamäti.
Edit:
aj MH74S571 (512x4-bit)
Přílohy
Gen_gen2.JPG
(65.71 KiB) Staženo 40 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“