Pračka Indesit W84TX

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PbSn
Příspěvky: 125
Registrován: 29 bře 2016, 02:00
Bydliště: Jindřichův Hradec

Pračka Indesit W84TX

#1 Příspěvek od PbSn »

Zdravím,
U máminy pračky po cca 1/2 ročním odstavení dochází k následující závadě: Volič programátoru zrychleně "přecvaká" všechny polohy, buben se ani nehne. Může to být závadou v elektronice? Nedávno jsem opravil myčku IGNIS ADL 931, která dělala totéž - přecvakávala rychle "programátorem" a nemyla. Příčinou byl špatný kond. X2 v napájení elektroniky.
Neví někdo, zda u oné Indesitky je také řešeno napájení elektroniky tím děličem odpor/kondenzátor (X2, MPX...).
Děkuji.
P.

Uživatelský avatar
jojosuly
Příspěvky: 267
Registrován: 22 srp 2006, 02:00
Bydliště: Kysuce

#2 Příspěvek od jojosuly »


Uživatelský avatar
PbSn
Příspěvky: 125
Registrován: 29 bře 2016, 02:00
Bydliště: Jindřichův Hradec

#3 Příspěvek od PbSn »

Oprava pračky snad pokročila, prozatím alespoň určením příčiny závady. Tři bliky ledky = F 03. Po proklikání .ru domén k problematice (dík za odkaz) padlo podezření na NTC termistor, který je (šikovně - nerozebíratelně?) integrován v topné spirále. Při 20°C má mít cca 20 k odpor. Měl 29,5 k. Po jeho ohřátí vlitím litru horké vody se pračka rozběhala (naměřil jsem cca 19k - ihned po nalití vody), celkem i prala - akorát že volbou programu nastavených 60°C odpovídá ve skutečnosti slabým 30°C.
Dá se NTC 20k sehnat a instalovat dodatečně do patice spirály, nebo se musí koupit nová spirála celá i s NTC, či snad postačí NTC odpovídající hodnoty perličkový přilepený, strčený někde ve třmenu někde na spodku vany a čekuládou propojený na patřičné 2 vodiče? Má někdo zkušenost? Dík předem...

Jinak na zmiňovaných ruských fórech často řeší v téhle souvislosti EEPROM, ošibka F3 je prý mnohem častější symptom téhle chyby, nežli chyba NTC. U kusu, který se snažím opravit, je to snad s EEPROM v pohodě - to by vůbec práčule neběhala, nebo se mýlím?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#4 Příspěvek od Eleman »

Je to tohle, nebo tohle? Ten druhý podle označení má 20kΩ.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#5 Příspěvek od Eleman »

Tak jaké bude řešení? Hm, asi žádné :(
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
PbSn
Příspěvky: 125
Registrován: 29 bře 2016, 02:00
Bydliště: Jindřichův Hradec

#6 Příspěvek od PbSn »

Ahoj, určitě se pochlubím. Jen jsem se na chalupu, m.j. i k té pračce, zatím nedostal. P.

Uživatelský avatar
PbSn
Příspěvky: 125
Registrován: 29 bře 2016, 02:00
Bydliště: Jindřichův Hradec

#7 Příspěvek od PbSn »

... Jinak dle konektoru to spíše vypadá na ten NTC z prvního odkazu. Hodím dotaz. Díky za tip.

Uživatelský avatar
PbSn
Příspěvky: 125
Registrován: 29 bře 2016, 02:00
Bydliště: Jindřichův Hradec

#8 Příspěvek od PbSn »

Tak opraveno. Pračka pere. Vyměněno čidlo teploty 83915 NTC. http://www.elektro-nahradnidily.cz/tepl ... -915-p3234
Díky za rady všem!

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#9 Příspěvek od fredis »

Je hezké, že nás informuješ :lol: . Většina se už vůbec neozve, o nějakém poděkování ani nemluvě.. :cry:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
PbSn
Příspěvky: 125
Registrován: 29 bře 2016, 02:00
Bydliště: Jindřichův Hradec

#10 Příspěvek od PbSn »

Ještě se vracím k před časem proběhlé opravě této pračky. Jelikož se situace změnila a pračka nyní jede 5-6x týdně, objevila se očekávatelně závada další - jelikož je vyrobená roku 2001, tak se sjely uhlíky. Jak objednat nové? Opsal jsem si číslo motoru, s důrazem tvar pouzder a objednal. Byl jsem trochu na pochybách co vlastně pošlou, minimálně tvar pouzdra vyndaného uhlíku (50216397005) neodpovídal vyobrazením prý pasentního, záměnného typu C00196544. Ten je uveden i v katalogu nd pro typ pračky. A také že ano. Nejen že přišly rovnou 4 kusy, ale hlavně úplně jiné snad ve všech parametrech. Jenže vona s vařečkou v ruce, chtěla vyprat kaťata a honem, dělej, však něco vymyslíš. Tak jsem si otevřel lahváč a vzal původní pouzdra (50216397005), pilníčky, dlátko, z došlých (C00196544) vydrápl futérka s uhlíky a jal se původní pouzdra hoblovat vybrušovat, upravovat, až se do nich nové díly vešly. Totéž u dílku uhlíku, který leží na štítu motoru. Když to do sebe zapadlo, usoudil jsem, že je napůl hotovo a optimisticky otevřel druhý lahváč. Pak ještě zbrousit fastony, nový díl je na velké typy, původní na malé (4,8mm??). Po hoďce práce namontováno, pračka zapojena a po zajetí uhlíků funguje dobře. Než se obrousily (cca 4 praní), tak bouchal občas při ždímání ventil přívodu čisté vody, nevím už který a jednou hodila poruchu č. 2. Ale asi si to nějak sedlo a pere... Uvidíme. Jen tak se dělím o zkušenost.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Udělal jsi to správně. Většinou se musejí uhlíky nebo ten zbytek upravit anebo dostaneš "originály", ale přide to dráž.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od workhard »

Zbytek používám původní a uhlíky se dají koupit samostatně ve vhodných rozměrech. Netřeba nic brousit ;)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
PbSn
Příspěvky: 125
Registrován: 29 bře 2016, 02:00
Bydliště: Jindřichův Hradec

#13 Příspěvek od PbSn »

Zdravím, Po dlouhé době se vracím k této pračce; Funguje několikrát týdně, po výměně uhlíků bezchybným provozem. Ovšem začala vyluzovat zvuky, dříve neslýchané. Včera jsme tedy vyndali motor a jsou to ložiska motoru, která zvuky působí. Měnil někdo ložiska u tohoto motoru, abych od něho mohl čerpat zkušenosti a nevymýšlet již ověřený postup? Děkuji. Je to typ C.E.S.E.T., MCA30/64-148/AD2....

Uživatelský avatar
PbSn
Příspěvky: 125
Registrován: 29 bře 2016, 02:00
Bydliště: Jindřichův Hradec

#14 Příspěvek od PbSn »

Zdravím, nikdo neodpověděl, tak popojedem: Motor rozebrán. Za pomoci lisu snadno stažena řemenice a ložisko předního štítu. Horší věc nastala, když jsem se včera snažil stáhnout zadní ložisko, tam jak je magnet tachoalternátoru. Ložisko sice povolilo, ale magnet vězí jak Benda ve funkci! Není nalisován na hřídeli, ale je k němu přinýtován! Fígl - třeba k rozebrání klícky magnetu - nikdo neporadil, takže nýt (foto) odbrousím a pak se uvidí.
Přílohy
tacho_magnet.jpg
tacho_magnet_nytovano_asi.jpg

Uživatelský avatar
PbSn
Příspěvky: 125
Registrován: 29 bře 2016, 02:00
Bydliště: Jindřichův Hradec

#15 Příspěvek od PbSn »

Oprava hotova. Ložiska 6202 vyměněna. Pračka běží. ALE: Při obrušování nýtu držícího magnet tachogenerátorku se stalo, že mi tento praskl, rozdělil se na 3 kusy. Tak jsem jej po dlouhém hledání odlétnuvších kusů seskládal, zalil vteřiňákem. Pak koupil smšťovačku 32 mm. Opatrně do ní zafixoval. ona se pěkně po hranách ohla dle tvaru magnetu. vystředil původním plast. trnem z roztříštěné klícky. Nasadil na trn po odbroušeném nýtu a zalepil tak, aby nikde nedrhl. Pračka pere, uvidíme, zda se magnet působením odstředivé síly časem neroztrhne,
Přílohy
WP_20230209_19_09_03_Pro.jpg
WP_20230209_18_31_40_Pro.jpg
Uhlíky po 5 letech
Uhlíky po 5 letech

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“