digitální spínací hodiny

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

digitální spínací hodiny

#1 Příspěvek od Artaban001 »

zdarec.
V příloze je schéma "silové desky" sériově vyráběných spínacích hodin do zásuvky (výrobce je tuším-že BEN, ale věřím, že budou u všech jiných tipů podobný).
Často tu někdo shání spínací hodiny na malé napětí.. kromě již zmiňovaných SP-Q, kde stačí vyměnit akumulátor za monočlánek a odpojit "pohon" z přívodní svorkovnice, lze využít moderní "technologii". Destička s časovačem v režimu "vypnuto" propojuje výstup I/O s GND. Napájení se děje miniaturním knoflíkovým akumulátorem.. Podle mě by stačilo vyměnit relé, překlenout omezovací část a trochu poupravit obvod nabíjení akumulátoru (poladit hodnoty odporů v děliči R3, R4..)..
Přílohy
Digitalni_spinaci_hodiny_do_zasuvky.png
(24.42 KiB) Staženo 556 x

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Vladimir1955
Příspěvky: 107
Registrován: 17 bře 2016, 01:00

#3 Příspěvek od Vladimir1955 »

Artaban001 píše:zdarec.
V příloze je schéma "silové desky" sériově vyráběných spínacích hodin do zásuvky (výrobce je tuším-že BEN, ale věřím, že budou u všech jiných tipů podobný).
Často tu někdo shání spínací hodiny na malé napětí.. kromě již zmiňovaných SP-Q, kde stačí vyměnit akumulátor za monočlánek a odpojit "pohon" z přívodní svorkovnice, lze využít moderní "technologii". Destička s časovačem v režimu "vypnuto" propojuje výstup I/O s GND. Napájení se děje miniaturním knoflíkovým akumulátorem.. Podle mě by stačilo vyměnit relé, překlenout omezovací část a trochu poupravit obvod nabíjení akumulátoru (poladit hodnoty odporů v děliči R3, R4..)..
Ahoj, pri tejto originalnej scheme zapojenia dig. spina. hodin mi nieco nesedi, a to odporovy delic 15k a 2k7 napajania programovatelnej jednotky... podla vypoctov by tam malo byt napetie cca pri 48V cca 7V....no ja tam meriam a nameriam tam 1.25V , coz je asi napetie udrovacieho clanku... nejde mi to do hlavy... mozes mi s tym pomoct prosim?? Totis tiez potrebujem tieto hodiny prerobit na 12V DC....

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od workhard »

To je v pořádku, ten článek to stahuje. 7V by logika asi nedala.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#5 Příspěvek od weed_smoker »

Ten výrobce asi spoléhá na to,že ten dělič je měkkej a těch 7V je hodnota naprázdno,ten článek to sníží na 1V2 nebo kolik,někde 3V podle typu.
BTW.Obvykle se vystřílí kondík v přívodu COM(u rezistoru 1M) a po výměně za novej časovač obvykle funguje(někdy se mění i baterka).Pro úpravu na 12V (10.8-14.4V) se vymění relátko za 12V typ,vymění se Z1 za 15V,místo původního děravýho X2 kondu bude drát a případně se upraví dělič,aby dával V_bat +0.1V a bude nutná LC filtrace napájení a minimální souběh drátů ovládání se silovinou.

Uživatelský avatar
zachranar
Příspěvky: 156
Registrován: 19 led 2019, 01:00

#6 Příspěvek od zachranar »

Mám hodiny UNITec 48405 a stejný problém s kurvítkem v podobě zenerovky viz Z1 hezky očouzená :lol:
Kde mám ale zenerku koupit 47V/5W ?
Našel jsem jeden e-shop,kde byla cena 9 kč a doprava 500 Kč.
Nebo:
Mám krabici součástek a možná tam taková nekde bude 47V/5W. Jak ale zjistit že je to ona? Blbost co? Asi lepší koupit. Jenže kamenný obchod znám jen v Praze a to je ode mne 75 km.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Zenerku 47V/5W nemá cenu kupovat. Naopak má cenu ji nahradit zapojením složeným z malovýkonový zenerky pro 47V, pár odporů a výkonovýho tranzistoru s kusem chladicího plechu, protože v takovým zapojení si Uz dokážeš "naladit" poskládáním z několika zenerek v sérii přesně tak, jak budeš potřebovat.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
zachranar
Příspěvky: 156
Registrován: 19 led 2019, 01:00

#8 Příspěvek od zachranar »

EKKAR - to neumím. Umím jen odpájet ten začouzaný váleček a nahradit ho jiným (když mi někdo řekne že je to on a kde ho mám koupit). Ta digitální zásuvka je věcička za 140Kč, ale je škoda takové věci stále vyhazovat a kupovat nové.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

V bordeli pravdepodobne ziadnu 47V zenerku nemas, nepouziva sa asi takmer nikde - este som ju asi ani nevidel. Ak nema oznacenie, tak ju ani nenajdes, musel by si ich vsetky premerat.

Preco prave 5W? Ta povodna rozhodne nie je 5W, mozno tak 0,5W. Je vobec vadna? Vidim len trochu tmavy plosak, co je prirodzene, kedze sa zenerka zohrieva.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#10 Příspěvek od Kvicala_r »

Většinou v tom zdechne ten zálohovací článek a nebo jsem měnil fakt tu zenerku.
Není třeba se trápit s 47V, stačí rozdělit výkon na třech (ideálně stejných) seriově spojených 16V. V mých hodinách na to místa bylo dost...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Já tam dával dvě 24V Zenerky sériově a funguje to.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Mně se nezdá ten výkon zenerek 5W. To tam je tak velkej odběr a navíc kolísavej, že tam nestačí 1,5-2W typ? I proto jsem nastiňoval použití toho tranzistoru ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Copak je tohle 5W zenerka, EKKARe?
Obrázek
:wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Já? Já ji k ničemu nepotřeboval, právě jsem se celou dobu divil, k čemu ji dotyčnej potřebuje:
zachranar píše:Mám hodiny UNITec 48405 a stejný problém s kurvítkem v podobě zenerovky viz Z1 hezky očouzená :lol:
Kde mám ale zenerku koupit 47V/5W ?
...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

To je tím, že jsi se nepodíval na ten odkaz. Pak žiješ v bludu. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“