Dělič k LDR výpočet

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

Dělič k LDR výpočet

#1 Příspěvek od saitt »

Ahoj, potřeboval bych poradit s děličem napětí od LDR k tranzistoru.
Potřeboval bych poradit s výpočtem : Jestliže mám v jedné pozici TMA odpor 100 KΩ a pozici Světlo tak 4KΩ.Chtěl bych regulovat pozici TMA až Světlo,tak,aby dostával 0,7 V pro sepnuté tranzistoru ten by měl nějaký odběr pro náš výpočet třeba 1mA.
Chtěl bych znát postup výpočtu R1 a proměného Rezistoru Rvar ,který by mi reguloval napětí 0,7 V v pozicích tma až světlo ,tak aby se při vyšším jasu tzn.
při menším odporu zmenší úbytek na LDR třeba na 0,3 V- k zavření tranzistoru.

R1 na obrázku je R7 (nebo R3,R5)
Rvar na obr. je VR7(nebo VR4,VR6)
LDR je na obr. R10 (nebo VR5 nebo VR3)

Zkoušel jsem počítat ,ale už je to nějakou dobu nevychází mi to přesně nebo to nereaguje na regulaci proměným odporem.

Díky, sait.
Přílohy
delicldr.png
(27.59 KiB) Staženo 128 x

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#2 Příspěvek od misocko »

niekolkokrat som si to precital aby som pochopil aspon zaklad
mas senzor ktory ma v tme 100k a osvetleny 4k ?
pouzij jeden operak, jednu zenerku, zopar odporov , jeden tranzistor, minimalne jednu diodu paralelne k relatku
neovladaj odporovym delicom priamo tranzistor
operakom vylucis z vypoctu prud ktory by si potreboval na priame riadenie tranzistora (operak na vstupoch ma strasne velky odpor)

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#3 Příspěvek od samponek »

Můžeš taky použít místo bipolárního tranzistoru mosfet, pak bude rozhodovací úroveň na děliči pro sepnutí 3.8V, pak se nemusíš trápit bázovým proudem a měřením h21e použitého tranzistoru a proudu cívky relé.
Naposledy upravil(a) samponek dne 05 dub 2016, 17:15, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od saitt »

misocko to co popisuješ je asi nad moje síly, jen vypočítat R1 a Rvar a počítat i s proudem tranzistoru co teče těmito rezistory ,když sem se pokoušel dostat 0,7
ve tmě a 0,3 na světle tak mi to hazelo 0,7 pořád a Rvar příliš nepomohl ,když jsem se do toho takzvaně trefil tak mi to házelo jiné napětí.Na netu tohle normálně řeší ,ale já to potřebuju navrhnou pro svoje po podmínky.

pozn . chci shválně NPN tranzistor.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#5 Příspěvek od samponek »

Pokud chceš NPN tranzistor, musíš změřit jeho h21e, proud cívky relé a při jakém spíná podle toho odpory v děliči v bázi.

Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od saitt »

to už mám spočítáno je to 0,416mA proud báze ..tady jsem psal že pro jendoduchost výpočtu uvažuju 1mA.
Jde mi právě jen o dva rezistory nahoře v děliči jeden jako regulace a jeden jako pevný počítal jsem ale nějak to nereaguje alespoň v simulátoru.
Naposledy upravil(a) saitt dne 05 dub 2016, 17:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#7 Příspěvek od frpr666 »

Problém ve tvém schématu je, že tranzistor (v zapojení SE) má jistý vstupní odpor, který ti rozhodí vstupní dělič. Dělič se stane nelineární a klasický výpočet nefunguje. Proto se dnes i na tyhle primitivní aplikace používají operační zesilovače.
Pokud trváš na tranzistorech, vstupní odpor můžeš zvětšit emitorovým odporem. Aby jsi sepnul relé, pak bych doporučil ještě další tranzistor do kaskády...
Přílohy
160405_ldr.jpg
simulace
(189.44 KiB) Staženo 119 x

Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od saitt »

Takže, ten tranzistor má proměnný vstupní odpor??.V tom obrázku je LDR nahoře já bych ho potřeboval dole.Mě zajímá hlavně jak si to zpočítám.Třeba ten obrázek co tu byl postnut jako poslední.

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#9 Příspěvek od frpr666 »

Vstupní odpor je h21e.Re. Navíc tranzistor se "otevírá" až při 0.5-0.7V v závislosti na teplotě, takže než počítat, je lepší simulátor anebo použít operační zesilovač.
Zapojení s OZ jsou mraky:
https://www.google.cz/search?q=dark+switch+circuit
Klasika od Dejva:
https://www.eeweb.com/blog/extreme_circ ... ark-switch
Naposledy upravil(a) frpr666 dne 05 dub 2016, 17:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od saitt »

Oper. zesilovač neodebírá z děliče proud ???
Děkuji za pomoc

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#11 Příspěvek od samponek »

Dá se říct, že OZ nezatěžuje dělič, tedy se na něm nemění napětí.
Pro zjednodušení můžeš použít mosfet, rozhodovací úroveň pro sepnutí bude 3.8V.

Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od saitt »

Díky kluci

Odpovědět

Zpět na „Teorie“