kontrola z inspektorátu práce - zaměření na elktro

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vasedl
Příspěvky: 74
Registrován: 23 zář 2012, 02:00
Bydliště: Liberec

kontrola z inspektorátu práce - zaměření na elktro

#1 Příspěvek od vasedl »

Ahoj, dnes jsem se dozvěděl, že k nám do práce přijde kontrola z inspektorátu práce a prý se budou zaměřovat hlavně na elektro - takhle mi to bylo řečeno... Máte s tím nějaké zkušenosti? co kontrolují, na co se zaměřit? Jsme IT firma...

Máte s kontrolou z inspektorátu práce nějaké zkušenosti?

Díky

P.S.: Omlouvám se,pokud jsem dotaz to vložil do špatné poradny...

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#2 Příspěvek od jirkati »

Když byla obdobná kontrola ve výrobní fabrice, kde pracuji, tak chtěli vidět všechny prodlužováky v kancelářích, i varné konvice a všechno, co bylo strčené v zásuvkách, všechny plány údržby elektrických částí jednotlivých výrobních zařízení a protokoly o jejich kontrolách. Na svářečkách je zajímaly i validační protokoly. Samozřejmě všechno ruční elektrické nářadí atd.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Jako první jde taková kontrola pro dokladech: kvalifikace zaměstnanců, pověření k činnosti, zdravotní způsobilost, pracovní náplně, hodnocení rizik na pracovišti, záznamy o školeních bezpečnosti práce, evidence pracovní doby, přesčasy, poplachové směrnice, únikové cesty, místní provozní předpisy zejména pro pracoviště, kde třeba i krátkodobě může být bezpečnost z provozních důvodů omezená... To je hlavní zájem Inspektorátu práce.
V druhé fázi jdou po revizích silových elektrických zařízení a plynových zařízení v provozovně včetně revizí zařízení s pohyblivými přívody a prodlužovacích šňůr.
Zabýváte-li se tvorbou software, můžou chtít maximálně záznamy o pravidelných revizích používaného hardware. To vše je třeba mít zdokladované.

Ale když opravujete a kompletujete výpočetní techniku, smí požadovat doklady ke komponentům, zejména síťovým zdrojům, jestli na ně je prohlášení o shodě od dodavatele, případně schválení některou u nás uznávanou evropskou zkušebnou.
Pokud kompletujete bezdrátové sítě, můžou chtít projekty a výchozí revize na pojítka, ba si i některá z nich si vybrat a podívat se na ně na místě... To sice už spadá do referátu technického dozoru, tedy TIČR, ale neznamená to, že něco z toho nebude požadovat i kontrolní orgán IP.
Jde o to, jestli k vám přijde někdo víc přes dokladovanou všeobecnou bezpečnost, nebo také někdo, kdo jde po reálném stavu a rozumí mu.
Naposledy upravil(a) Hill dne 07 dub 2016, 21:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
vasedl
Příspěvky: 74
Registrován: 23 zář 2012, 02:00
Bydliště: Liberec

#4 Příspěvek od vasedl »

Ahoj, díky za odpověď... děláme SW... Máme hodně PC, ale kupovaných jako komplet, né sestavovaných...

Nevíte zda musí být revize i na věci jako rychlovarná konvice, tv, mikrovlnka apod?

Teď jsem četl, že musí být vedená i docházková kniha a to ručně, né elektroniky...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Samozřejmě, že i na konvice musí být zpráva o revizi.
Docházku lze evidovat i elektronicky, není přece problém to vyhnat na tiskárnu - a máš to na papíře. Přece si firma dnes nebude držet někoho, kdo to bude denně zapisovat někde do sešitu, leda byste ještě používali papírové píchačky a podle nich se počítala nějaká složka mzdy. Nota bene, když i do vchodu se nedostaneš nebo turniketem neprojdeš bez nějakého Dallasu, RFID nebo karty, a tento vstup se zaznamenává automaticky.

Uživatelský avatar
vasedl
Příspěvky: 74
Registrován: 23 zář 2012, 02:00
Bydliště: Liberec

#6 Příspěvek od vasedl »

ok, díky moc!

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Yarda1 »

Základní otázka: Ty osobně s tím máš něco společného?
Už u vás taková kontrola byla? Pokud ano zkus najít zápis z té kontroly a řídit se podle toho.
Poschovávejte všechno co poschovávat můžete, hlavně elektrospotřebiče co si někdo přinesl z domova.
Zkontrolujte, jestli všichni co mají mít školení dle vyhlášky 50 je mají platná.
atakdále
Pokud ta kontrola k vám přijde poprvé .... jak jsem rád, že už jsem v důchodu.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
vasedl
Příspěvky: 74
Registrován: 23 zář 2012, 02:00
Bydliště: Liberec

#8 Příspěvek od vasedl »

Pokud vím, tak asi přijde poprvé.. já tam pracuje ale jen 3 roky... Dozvěděl jsem se to jen náhodou a nic společného s tím nemám => běžný zaměstnanec...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Zalezi na mistnich pomerech, nicmene ve vetsine pripadu bezny smrtelnik nema sanci vsechny ty papiry vytvorit. Cast jich tu vyjmenoval asi nejlip Hill, osobne toho mam jen na jednom provozu na ktery se z nejakych duvodu zamerili asi 15cm vysoky stus papiru A4. Vypracovala to firma za patricny poplatek. Ja ani necet nazvy vsech tech nesmyslu, natoz abych procital obsah jednotlivych slozek. Nicmene oni se v tom vzdycky pul dne hrabou, pak zvani neco o tom ze je to moc obecne a nekonkretni, ja na to ze jo a tak pokracuje kontrola dal. Kdyz na mne neco vybali co nevim, zvednu telefon a zavolam chlapovi co mi papiry vyracoval, ten vetsinou rekne ze to maji nekde v te hromade atd... Zaklad je se moc nehadat.

Podstatne je mit vsechny mozne i nemozne revize (od adapteru ke kalkulacce az po hromosvody), skoleni pomalu i na psaci stroj, zdravotni prohlidky apod. Chteji take videt evidence pridelovani ochrannych pomucek, udrzby a kontroly zarizeni a tak podobne. V terenu buzerujou za kdejakou kravinu typu namalovat zlutocernymi pasy rohy apod. Do odbornych veci moc nestouraji protoze tomu prd rozumi a nechavaji to vetsinou na tech revizich. Doslova fetis jsou pro tyto urednicky vsechny mozne i nemozne plastove tabulky. V teto souvislosti bych zminil dve velice mocne tabulky a to "nepovolanym vstup zakazan" a "mimo provoz". Vylepenim jich ve velkem mnozstvi se usetri ohromne mnozstvi dalsich papiru a problemu, ktere by se musely jinak resit.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Jo, a, děláte-li i za tmy, nějaké to dostatečně dlouho svítící nouzové osvětlení únikových cest. A ty tabulky, na ty jsem zapomněl - fosforeskující tabulky značení únikových východů, směrů úniku, i prvního schodu. Samozřejmě tabulky Elektrické zařízení, Hlavní vypínač, případně Vypni v nebezpečí, Nehasit vodou, u konvice, mikrovlnky a chladničky, která se na noc nevypíná, pak tabulka Za elektrický spotřebič zodpovídá... (a konkrétní jména), dále sledují nezarovnaný přístup 80 cm na všechny strany od rozvaděče, volný přístup k hydrantu nebo RHP, mimo kanceláře označený žlutým pruhem na podlaze tym, kde by hrozilo i neúmyslné zarovnání...
A ještě jsem zapomněl na vůbec první, po čem jdou: pracovní smlouvy. Chybějící nebo i jen zaměstnancem nepodepsaná (nebo propadlá, byla-li na dobu určitou, nenahrazená smlouvou na dobu neurčitou) přijde asi nejdráž. Někteří právnící tvrdí, že by zaměstnanci měli mít své pracovní smlouvy vždy u sebe, tato povinnost se měla dále vztahovat jen na zaměstnance v terénu mimo sídlo firmy, ale dodnes to snad oficiálně neprošlo. Poslední kontrola IP předloni u nás se spokojila s tím, že všechny pracovní smlouvy, pracovní náplně technických a administrativních profesí jsou uložené v kartotéce na personálním (dělnické jsou definované ve vnitřním provozním předpisu s příslušnou kategorizací), a všichni zaměstnanci mají u sebe čipy - ty brali za něco jako malý techničák, osvědčení o pracovní smlouvě.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Jak je zde základně řečeno , poprvé u někoho nechat udělat . Vyjde to draho , ale příště jen opisuješ . Hlavně víš téměř vše co udělat , nějaké nové předpisy vždy jsou , ale to potom doplníš . Tu první kontrolu absolvovat s tím , co to vypracuje na telefonu , jak je výše . Také to tak dělám , když mám ISO . Ale po těch 10ti letech se to stabilizovalo . Ale jako zaměstnance tě to nemusí zajímat . Pro tebe bude jen důležité ve chvíli kontroly mít na sobě předepsané případné OOP .

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Z těch tabulek dost vyžadovali "První pomoc při úrazu elektrickým proudem", hlavně přímo na elektro pracovištích. V ostatních prostorách podle okolností stačila třeba jedna viditelně na každém patře budovy.

Dřív se občas vyplatilo nějakou menší a snadno odstranitelnou závadu nechat jako "návnadu" aby něco našli - obvykle pak už neměli snahu něco mermomocí vyšťourat. Ovšem závada nesměla být na pokutu - třeba nějaká ta poškozená méně dúležitá tabulka apod.
I před všeobecnou kontrolou IBP (nejen elektro) je neméně důležité poučit pracovníky aby při probíhající kontrole používali ochranné pomůcky, nekouřili v místech zákazu apod. V jenom případě třeba objevili nedopitou flašku v rozvaděči, aktivní inspektor to nebyl ochoten přehlédnout a bral pak kontrolu velmi důsledně ...

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#13 Příspěvek od Yarda1 »

Ale na druhé straně, kdo rozliší, co je zbytečná buzerace a co je nutnost, zachraňující životy? Pokud se v některých firmách nebojí občasného "bububu", tak budou kašlat úplně na všechno a může to skončit velmi špatně.

EDIT: A tazatel dám dobrou radu do života. Své pracoviště si ukliď, co tam nemá být (elektospotřebiče z domova, necertifikovaná měřidla apod.) pečlivě schovej a pokud budeš moci, v den kdy budou mít přijít se hoď marod. A vůbec se do toho nemontuj nebo ti to hodí na krk a příště za to budeš odpovídat ty.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Nemoznost rozlisit buzeraci od podstatnych veci je primym dusledkem vsemoznych ochranarskych narizeni pro zamestnance a jejich duslednym kontrolovanim. Kdyby vyzadovali nekolik malo podstatnych veci ktere opravdu ohrozuji na zivote nebo zdravi, nikdo by proti tomu nic nenamital. Takhle v tom tabulkovem balastu dulezite veci zaniknou a vysledek je ten ze se sere na vsechno.

Staci se podivat do navodu treba k televizi. Kdo z vas kdy cetl tech nekolik stranek nesmyslnych bezpecnostnich upozorneni ktere jsou soucasti kazdeho manualu.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#15 Příspěvek od Hejnicek »

Zasadne tu tlustou kravinu natisknutou blesim pismem nectu. Tlusta je kvuli jazykovym mutacim v poctu co je na planete.
Prave podstatne chybi - solidni navod k pouziti, jak to bylo drive.
Nedavno viz navod k frekvencnimu menici. Bazmek za 14k a u toho preklad navodu na hajzlovym papire o par strankach. Nutne pouzit anglicky man o plnem poctu stran s obrazky a normalni velikosti pisma.
Ale na to zakon nepamatuje.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“