Detekce kočky na autě

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MJ
Příspěvky: 19
Registrován: 22 dub 2016, 02:00

Detekce kočky na autě

#1 Příspěvek od MJ »

Ahoj,

delší dobu řeším, jak detekovat přítomnost kočky na autě (ťápoty na umytém autě mě docela nebaví, slušně řečeno). Akci po správné detekci mám vymyšlenou - nádrž, elektricky ovládaný ventil, sprcha (vycházím z předpokladu, že kočka nemá ráda vodu), problém je právě v té detekci. Další možnosti, jako ultrazvukový plašič, sprej proti kočkám, atp., jsem už absolvoval se závěrem, že naše kočka je hluchá a nemá čich. Spoléhám tedy na vodu (testováno, nemá ji ráda).
Tedy z hlediska detekce - testoval jsem PIR čidlo - to je takové nepřesvědčivé, z 10 případů je 1, max. 2 správně, ostatní buď planý poplach, anebo žádný, ačkoli by být měl (ráno jsou nové ťápoty). Uvažoval jsem o IR závoře, ale to bych asi nedokázal pokrýt celá dvě auta (rúzně vysoká, předek, zadek, střecha). Napadla mě ještě kamera s detekcí pohybu a alarmem na kontaktu, a k tomu směřuje můj dotaz, zda s takovým řešením máte někdo zkušenost, příp. doporučení konkrétního zařízení. Samozřejmě budu rád, jestli někoho napadne i jiný způsob detekce kočky na autě.

Díky, MJ

PS: Za doporučení typu "daruj kočku" nebo "kup si psa" předem děkuji, ale asi to nebude to pravé... :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Skus webkameru a linuxovy progam Motion. Na PC to mozes vyskusat zadarmo a ak bude fungovat dobre, mozes na to kupit Raspberry Pi.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, jen malá logická poznámka. Není to trochu zbytečné detekovat přítomnost kočky na autě? Když už tam je, tak ťápoty tam budou taky. Lepší bude ji asi zabránit, aby se tam dostala.

Uživatelský avatar
sqad
Příspěvky: 148
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od sqad »

Ak ti nevadí ,,ísť s kanónom na vrabce", mohlo by to ísť formou webkamery, z ktorej je vyňatý IR filter (aby mala viac citlivosti v IR spektre) s IR prisvetlením. Následné snímanie a vyhodnocovanie pohybu by sa mohlo diať pomocou niektorej voľne stiahnuteľnej aplikácie.

Viac pokusov s IR je tu: http://danyk.cz/irfot.html
Výsledok logického predpokladu je niekedy nezmysel... bacha na to! :)

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Před takovou kameru, ať už s IR-stop filtrem, nebo bez něj, bych dal polarizační filtr kvůli eliminaci pohybujících se odrazů. Motion to může vyhodnotit jako pohyb.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#6 Příspěvek od _luky_ »

Moje dosavadní zkušenost s detekcí pohybu na IP kameře Hikvision je taková, že to spíná:
- při přechodu mrak/jasno (tzn. když je takovéto jasno + mraky+vítr, tak to hlásí pohyb 2x za minutu)
- při přechodu den/noc (IR filtr+IR přisvícení+přechod na ČB)
- vítr + listí
- kdejaká poletující havěť poblíž objektivu
- pavouk procházející po objektivu
- rozsvícení venkovního světla na domě
- sníh, déšť
- lidi, psy i srnky to bere taky

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Motion je vůči poměrně pomalejm změnám imunní, dá se nastavit i citlivost.
Při použití polarizáku se navíc daj značně potlačit odrazy na nekovovým povrchu (sklo, lak kastle).

Pokud je auto v garáži, nebo někde pod střechou, taky by šlo umístit zevnitř na kapotu a na střechu citlivý otřesový snímače, kde ťápání kočky by spustilo ofenzívu vůči kočce.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#8 Příspěvek od monterjirka »

Asi budu něco podobného potřebovat taky. Už mě ty zablácené stopy jak na povrchu auta, tak v prostoru motoru docela štvou. Nějaký čas jsem kvůli nečistotám pod kapotou podezříval kuny, ale stopy ve sněhu mě naznačily, že je to kočka, kdo tam chodí pravidelně.
Jen s tou vodou nevím, asi bych uvažoval o něčem jiném:

http://www.alfatactical.cz/atak-arms-fl ... cerny.html

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#9 Příspěvek od vladimir »

Až to zjistìj vrabèáci v okolí bude jinej problém.
https://www.youtube.com/watch?v=V9MuOqTI83U

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Vím o případu, kdy si takhle majitel na NĚČÍ radu spáchal NEIMPULSNÍ generátor napětí několika kV s omezeným proudem a myslel si, že když to napojí na kastli auta proti zemi, tak že to na principu el. ohradníku kočky odradí. Jenže ony mu jednak na kastli skákaly shora ze střechy dřevníku (což on nevěděl) a druhak na to jednou před ranním výjezdem zapomněl a neodpojil si to. A i když se to nezdá, kastle má proti zemi docela solidní kapacitu - pár stovek nano to dá... No a nabitejch na cca 10kV už to tedy dá solidní šlupku ... Šáhnul si na kliku a odlítnul jako když ho Die Pferde čutne :lol: :lol: :lol: :lol: , samozřejmě se vyválel po dvoře v "hodobóžovým" kvádru a lakýrkách, takže do práce na direktorskou poradu dorazil proti nařízení v mokasínech, džínech a svetru a s mokrou hlavou, protože válení sudů skončil u hnojiště a doslova sm.rděl nahlas, tudíž ještě nejdřív musel prolítnout sprchou ...

Ale když už, tak lezení na kapotu se dá detekovat piezoelektrickým snímačem nalepeným zespoda na plech - je to značně citlivá záležitost a i když má kočičák měkoučký došlapování, přeci jen piezo je piezo a "něco" z něj i v takovým případě vyleze - bohužel, detekuje to i ptáčky (což není zas taková chyba, kdo by chtěl seroucí opeřence na autě?) ale třeba taky padající listí, pokud to je list třeba ořešáku a podobnejch stromů. Na střeše to jde taky, tam je spíš problém jak se nedestruktivně prorvat skrz stropnici. Prostor kolem motoru pod kapotou jde proti kočkám i proti kunám "pokrejt" ultrazvukem - jednak je odpuzuje, druhak lze detekovat pomocí Dopplerova jevu změnu odrazů v prostoru, do kterýho je vpuštěnej ultrazvuk a vleze do něj další pohybující se objekt.
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 22 dub 2016, 16:35, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#11 Příspěvek od Jimmi2 »

Copak packy na kapotě, ty se otřou hadrem. Ale kdysi jsem pod kapotou našel tohle. Naštěstí byla zima 8-)
Přílohy
Obraz044.jpg
(84.06 KiB) Staženo 114 x

Uživatelský avatar
MJ
Příspěvky: 19
Registrován: 22 dub 2016, 02:00

#12 Příspěvek od MJ »

Díky za tipy, tolik a tak rychle jsem nečekal :)
re _luky_: Standard IP kamera s motion detect - potvrzuji, že zaznamenává kdeco, v mém případě zejména změny oslunění
re rnbw: Zkusím Motion, jen nevím, jak pak z PC dostat signál na sepnutí relé... ?
re TubeGuru: Souhlasím, cílem je, aby tam nelezla. A protože kočka je docela učenlivá, takže když ji to párkrát pokropí, už tam nepoleze (aspoň takový je plán)
re MetalGod: Auto je pod střechou, takže nějaké senzory na kapotě mi přijdou jako ideální s hlediska eliminace planých poplachů. Tzn. po příjezdu připojit takové kočko-autové EKG? :)

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#13 Příspěvek od Cowley »

Rele muzes spinat pres virtualni com, neco jako PAPOUCH QUIDO.

Uživatelský avatar
MJ
Příspěvky: 19
Registrován: 22 dub 2016, 02:00

#14 Příspěvek od MJ »

Cowley píše:Rele muzes spinat pres virtualni com, neco jako PAPOUCH QUIDO.
mmm, dost peněz... :(

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#15 Příspěvek od Cowley »

Nebo na strechy auta promitat nejake laserove krivky, typu DISCO koule... :)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“