LED místo zářivky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#31 Příspěvek od Sendyx »

Dneska jsem si hrál s horním osvětlením pro pracovní stereomikroskop, a upřímně řečeno, pokusy o kvalitní LED světlo se moc nedaří. Nejlepší osvětlení je prozatím zářivková trubice nebo úsporka cca 200mm dlouhá, vzdálená asi 200mm od okraje zorného pole - šikmé světlo. Pohyblivý bodový světelný zdroj - 3W LED je vhodný jako pomocné osvětlení, které umožní zvýšit čitelnost nápisů na SMD součástech. Zkoušel jsem LED pásek - vytažený z LCD monitoru, 44 čipů na délce asi 360mm, svinutý do kruhu nebo půlkruhu a různé umístění - pro malé zvětšení v pořádku, ale při větším už je problém, na cínových spojích a podobně lesklých hranách vzniká nepěkný mnohonásobný odlesk. Budu ještě zkoušet to světlo LED pásku nějak rozptýlit, ale samostatně je to nepoužitelné, degraduje to obraz o třídu dolů.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#32 Příspěvek od lesana87 »

Co se inspirovat profi osvětlením ke stereolupám? Máme ho v práci, má to LED dělené do skupin, skupiny lze libovolně rozsvěcet, celé mezikruží, půlku, pravou, levou, 3 kvadranty, jeden kvadrant, na střídačku, proti sobě.... Umožňuje to eliminovat různé odlesky nebo je naopak využívat k získání prostorového vjemu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#33 Příspěvek od Sendyx »

O jaké stereolupy konkrétně jde? Pár podobných přístrojků jsem zkoumal, ale nic převratného jsem k inspiraci nenašel. Doplnit osvětlení paprskem skrz objektiv je dost dobře nemožné, a kupodivu to není ani ideální, mnohé ryté nebo laserem pálené nápisy na součástkách jsou v něm nečitelné. Na to je vynikající pohyblivý kulový zdroj, šikmé světlo.
Naposledy upravil(a) Sendyx dne 28 pro 2015, 19:43, celkem upraveno 1 x.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#34 Příspěvek od lesana87 »

Typ ti z hlavy nepovím, máme ji v metalografii na prohlížení a focení hlavně lomových ploch. Tam se to přepínání směru, odkud jde světlo, docela hodí.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#35 Příspěvek od Sendyx »

Aha, já žil v přesvědčení, že metalografické mikroskopy mají převážně nastavitelný zdroj šikmého světla a nic víc.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Kubrtnik
Příspěvky: 6
Registrován: 24 úno 2016, 01:00

#36 Příspěvek od Kubrtnik »

fredis píše:Prosím o radu. Ve stolní lupě s osvětlením, kterou využívám hlavně jako světlo, chci nahradit původní kruhovou zářivku PHILIPS Master TL-E 22W/840 LEDkami. Z původního čínského předřadníku zbyl škvarek a náhradní co jsem našel jsou podstatně větší a do tělesa lupy se nevejdou :cry: . Byl to paskvil a kurvítko od samého počátku. Chtěl bych poradit, jaké a kolik LED diod použít, aby to svítilo stejně, nebo o trochu víc. Jde o to, jestli použít například 1W čipy, nebo víc ledek s menším výkonem a s jakým. Nemám s tím zkušenosti. Díky za každou dobrou radu. Zářivka je k dispozici, nová, svítila asi 2 hodiny.
Taky jsem řešil něco podobného (i když já tam tu původní žárovku nechal, jen mi přišlo, že svítí málo...) - doprasil jsem to LEDkama na 220V z Hornbachu:) Viz foto.
Přílohy
IMG_7488.JPG
(229.46 KiB) Staženo 22 x
Clipboard01.jpg
(30.78 KiB) Staženo 32 x

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#37 Příspěvek od sr71 »

Zajímalo by mì zda LED èip 5630 má v praxi vyšší svítivost než èip 5050, porovnával jste to nìkdo?

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#38 Příspěvek od TubeGuru »


Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#39 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
ano, LED čip 5630 má v praxi vyšší svítivost než čip 5050. Ještě lépe je na tom LED 5730.
-- Gepard --

Odpovědět

Zpět na „Poradna“