Elektrocentrála z Lídlu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

Elektrocentrála z Lídlu

#1 Příspěvek od Honza_dy »

Otec touží po nějaké centrále která by mohla sloužit jako záloha při výpadku elektřiny k jeho četným lednicím a mrazákům. Teď koukám, že v lídlu bude od čtvrtka v nabídce malá centrála 1200W.
http://www.lidl.cz/cs/nabidka.htm?actio ... l&id=50021
Trápí mě jen jedna věc, jak víme lednice má při startu asi desetinásobný odběr než za provozu, čili otázka zní: Vydrží centrála kratkodobé přetížení při rozběhu motoru?
A druhá neznámá: Je měnič čistý sinus nebo jen modifikovaný? Snažil jsem se najít podobný typ centraly a něco vyčíst, ale nedaří se.

Uživatelský avatar
Prochy
Příspěvky: 287
Registrován: 12 lis 2011, 01:00

#2 Příspěvek od Prochy »

Na německých stránkách lídlu píšou: stabile, verzerrungsfreie Sinusspannung wie aus dem Stromnetz. Takže sínusovka by měla být stejná, jako vychází ze sítě, čili čistá.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#3 Příspěvek od misocko »

99% - nevydrzi start chladnicky
100% modifikovany sinus

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#4 Příspěvek od Otkundes »

U technických údajů pro generator parkside PGI 1200 a1, jsem našel níže uvedený text:
Max output (S2/5s): 1200 W The machine can be used in the short term with theindicated power (5 s).
Durable 4-stroke OHV petrol engine with reliable pull starter. Ideal for electrically sensitive devices such as televisions, stereos or computers. Eco-function with automatic rotation speed reduction at low power loads Digital inverter technology - sturdy, distortion-free sinusoidal voltage as from the power grid. Automatic power switch-off on overload. Safety shutdown and start protection with low oil level. LED display for operating status and oil level warning. Non-slip anti-vibration pads Durable 4-stroke OHV petrol engine with reliable pull starter. Ideal for electrically sensitive devices such as televisions, stereos or computers. Eco-function with automatic rotation speed reduction at low power loads.Digital inverter technology - sturdy, distortion-free sinusoidal voltage as from the power grid. Automatic power switch-off on overload. Safety shutdown and start protection with low oil level. LED display for operating status and oil level warning. Non-slip anti-vibration pads
A protože angličtinou nevládnu, nakopíroval jsem Vám to...

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#5 Příspěvek od misocko »

kedze sa chvalia tym ze motor prisposobi otacky zatazi , tak tam musi byt menič, pri tej cene tam nebude čisty sinus, ani sinus ktory robia frekvecaky pre motory, bude tam modifikovany "sinus"

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#6 Příspěvek od Hydrawerk »

max. doba provozu: cca 5 hod.
Je to normální? Neměla by doba chodu být skoro neomezená, pokud se dolévá benzín?
Za 5000 Kč se dá koupit mnoho modelů. http://elektrocentraly.heureka.cz/f:p:10391/?o=4&f=2
Nejprve bych to šel omrknout do nějakého hobbymarketu.
Tahleta má podobný výkon, a přitom váží daleko více, 36kg oproti tomu modelu z Lidlu, který má jenom 12,8kg. Není to divný?
http://www.jipos.cz/benzinova-elektroce ... n-elc-1500
http://elektrocentraly.heureka.cz/tuson ... e/#section

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Jediný, co se při rozběhu stane, je to, že vlivem zátěže na chvíli klesnou otáčky motoru.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

To se právě u centrál s invertorem a regulací otáček stát nemůže. Naopak otáčky motoru se zvednou na maximum a při přetížení elektronika invertoru nahlásí chybu. Pravděpodobně se jedná skutečně o o generátor malého napětí které je pak měničem podobným jako v UPSkách mění na modifikovaný průběh 50Hz. Tady je výhoda stálého kmitočtu a relativně i stabilního napětí. Bohužel nesinusový průběh může u některých přístrojů působit problémy.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#9 Příspěvek od milous2 »

Tak jdu zase kolem a čtu co se tu řeší. :lol:
Kdysi na trhu bývala invertorová el.centrála DG 30 Scheppach. Již jsem se zde někde o ní zmiňoval. Zakoupil jsem kdysi. Popis o její vlastnostech byl dost podobný tomu z Lídlu co se tu řeší (čistý sínus atd.)Z trhu se nějak vytratila a až po jejím "zmizení" se mi podařilo najít podrobnější test z provozu. Do té doby k nalezení nebyl a hledal jsem poctivě. Tedy dávám odkaz jak je to s tím napětím a kmitočtem na výstupu výše zmíněné centrály. Jen pro orientaci v případě nákupu podobného zboží.
Centrálu jsem použil několikrát v garáži bez el.přípojky pro napájení invertorové svářečky Fimer164,vrtačky a flexa brusky. Pokaždé s úspěchem.Jestli to byla náhoda nevím,ale po přečtení odkazovaného testu mám nějak bobky v tom pokračovat. Neměl jsem jej číst :lol:
Tv a ledničku jsem nezkoušel,nebyla příležitost.V návodu však psali,že je vhodná pro jemnou elektroniku. Tak zde ten odkaz testu:
http://soubory.ok2ez.com/art3.pdf

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#10 Příspěvek od Honza_dy »

Takže raději nekupovat. I kdyby centrála ty rozběhy vydžela, tak nevím nevím jak by se motoru ledničky líbil ten modifikovaný sinus.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Presne tak, na toto pouzitie by to chcelo nejaku "blbu" centralu bez menica.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#12 Příspěvek od helios »

Problém ale je, že niektoré blbé a lacné centrály majú ako generátor použitý asynchrónny motor s kondíkom na výstupe. Tam je zasa nedokonalá regulácia napätia.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#13 Příspěvek od Sandal »

Omlouvám se ale měl bych dotaz na znalé eletrocentrál.Mám centrálu 15kVA(Slavia DES 15-3x400V)a nelíbí se mi že nemá AVR.Jak je to s tim kdybych chtěl centrálu vybavit AVR?Musí ta regulace přenášet výkon 15kVA?Nebo je to jen věc buzení a napětí se jen snímá?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#14 Příspěvek od MetalGod »

Nějak mi ušlo, že je tam invertor.
Brašule si kupoval nedávno centrálu, tuším Checht, ovšem sestávající jen z motoru a altíku, konstruovanou na zátěž do 650W.
Výstup sice není nejstabilnější, ale leze z toho čistej sinus, má primitivní konstrukci a solidní krátkodobou přetížitelnost - provozoval na tom 1kW flexu.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#15 Příspěvek od stasek »

Dobrý den přeji,
chtěl bych si pořídit nějaký zdroj střídavých 230V, stačí podle mně tak do 1kVA. Na zajištění běhu chladničky a mrazáku, pro případ výpadku. Na Aukru je nabídka centrál 1,3kW v ceně do 2500. Motor dvojtakt. Potřeboval bych radu, zda se to dá na můj účel použít. Nebo další variantu zvažuji vojenskou 1kW. Ta je občas taky ještě k mání. Díky za reakce.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“