Blbě předloha DPS

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pdp7
Příspěvky: 210
Registrován: 15 zář 2014, 02:00

Blbě předloha DPS

#1 Příspěvek od pdp7 »

Ahoj, dneska jsem si v zapomnění nechal blbě vytisknout předlohu pro DPS. Není zrcadlově otočená, je to velkej prů*er když nebude potištěná strana na kuprextitu? Je to deska 3x5cm.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Záleží na rozlišení a způsobu osvitu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Není, pokud tam nemáš jemné spoje (<0.3mm] které by se mohlz podsvítit. Občas se mi to také stane.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#4 Příspěvek od jandu »

Záleží tiž na tom, čo tam má byť osadené - diodám, kondenzátorom, odporom a ani vetšine tranzistorov /trojnohým stabilizátorov/ to nevadí. Integrák je tiež vetšinou možné osadiť aj z druhej strany.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od workhard »

Předpokládám, že nasvítí už si to správně :D
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Jandu, ne, on nemá blbě vyleptanou desku, ale blbě vytištěnou předlohu, takže tisk je nahoře a fólie mezi tiskem a mědí (fotoresistem).

Uživatelský avatar
pdp7
Příspěvky: 210
Registrován: 15 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od pdp7 »

Nejsou tam jemné spoje, osvítil jsem, vyleptal a pohoda.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#8 Příspěvek od mluno »

Je tomu tak tři čtvrtě roku, co se mi to také stalo. Celý pryč z toho, že jsem se na šířku skoro na milimetr přesně vešel do prostoru desky vymezeného v demoverzi eagle pro součástky (vodiče-spoje lze zřejmně umisťovat i mimo ni) jsem vygeneroval PDF zrcadlené (nějak jsem zapomněl, že eagle to generuje při pohledu na spoje i když v editoru je vidět deska zezhora).
Zjistil jsem to až když jsem měl dvě desky :( vyleptané a chtěl je osazovat (zarazilo mě myslim, kam je vedené napájení). Inu 60 korun a hodina práce v tahu, stanou se horší věci, ale hlavně nutnost výpravy do obchodu a protože bastlím o dovolené (před kterou jsem vše potřebné nakoupil), zaúkoloval jsem tím sestru (musim říct, že i přestože o tom nic neví to obstarala skvěle, včetně několika součástek, na které jsem předtím zapoměl). Naštěstí jsem klidná povaha, takže jsem nic nerozmlátil.
Takže nový polotovar, nové přesné řezání (měl jsem rezervu jen 2 milimetry, to je přesně na prořez pilky, nerad se pohybuju takto na hraně možností obzvlášť pokud nemám další rezervní kus), nová dvojice desek a otázka, jestli nemám nechat vyrobit novou předlohu a tedy pozdržet to o další den (tisk předlohy na slajd A5 je otázka 10 korun a několika minut práce v copycentru). Tak jsem to takto večer zkusil s původní předlohou tiskem vzhůru a byl jsem příjemně překvapený:
Zatímco když toner přiléhal na fotovrstvu, byla na ní přesně okopírovaná jeho textura (toner netvoří spojitou plochu, ale většinou to nevadí, pokud se mikrotrhliny to netrefí do nějakého tenkého spoje), v tomto případě byly spoje bez těchto mikrotrhlin. Nemám tedy pocit, že by tím spoje nějak utpěly (možná se nepatrně zmenšily na šířku, žádný se nepřerušil, ale tak ono 100 mikronů tlustá fólie snad tolik neudělá), naopak je výsledek lepší.
Opět plánuju jednu konstrukci, a právě uvažuju, jestli ji udělám normálně, nebo zase zadám k tisku zrcadlenou předlohu, třeba to byla jenom náhoda, štěstí, které se nemusí opakovat (stejně tak nevím jestli těch 10 korun je standardní cena, nebo jestli mi nezapomněli něco připočítat (bývalo zvykem připočítávat 40 korun za ošoupání disketovky, když se ještě tisklo z disket), předtím jsem to nechával kopírovat z papíru, z flešky to bylo poprvé právě na jejich doporučení).
Přílohy
SCH_Final_1xb.pdf
Jen tak pro ilustraci, toto je ona inkriminovaná deska.
(25.39 KiB) Staženo 130 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

pdp7 píše:Nejsou tam jemné spoje, osvítil jsem, vyleptal a pohoda.
Malá deska, na kterou dopadá při osvitu světlo více méně kolmo nebývá problém pokud je emulze filmu nahoře. Lom světla v materiálu filmu je minimální. Pokud se dá osvit výbojka dál od filmu, většinou to dopadne dobře.
Ale při větších deskách kde světlo dopadá na film v úhlu nad 20 stupňů je to už špatný, stačí si namalovat úhlový poměry v měřítku a hned je to jasné.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“