Vstup PHONO bručí, co s tím, bastlíři?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

Vstup PHONO bručí, co s tím, bastlíři?

#1 Příspěvek od padik »

Ahoj. Netušil jsem, jaký bude problém připojit Teslácký HiFi gramofon k zesiku Yamaha s vestavěným předzesilovačem. Po propojení brumí a brumí.
Taková jsou fakta: V každém kanálu kabelu od přenosky jsem naměřil 1 kOhm.
Nezapojím li do vstupu PHONO zesilovače ani kousek kablíku, je krásné ticho. Zastrčím li do vstupů 0,5m kablíku s chinch konektory, brumí a brumí.
Mám pocit, že to nemá logiku. Kde by se na 0,5 metrech stíněného,volně pohozeného kablíku vzalo tolik neřádu? Vše, co bylo okolo jsem povypínal a je to stejné....???

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Vyhledej si informace na téma "zemní smyčka", třeba i na EB. Je toho tu dost. :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

I tady o tom něco je.

Jinak samozřejmě bych začal hledat chybu v zemnění (včetně zemní smyčky) a stínění. Vyrojilo se nějak moc kablíků se stíněním takřka žádným, a tedy k vedení signálů v řádu jednotek až stovek mikrovoltů naprosto nevhodných.
Mění se brum při pohybu propojovacím kablíkem?

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Thales »

Viděl bych to v první řadě na nekvalitní kabel a ve druhém problém se zemí. Pokud druhý konec není při pokusu zapojen pak je to jasné.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

jaks to propojil ? teslácký šásko (typ?) má ponejvíc DIN výstup (pokud to náhodou není vývozní pertinax NAD) kdežto japan zesil zase phono 2x cinch tož ako ? redukci nějakou čis bastlil sám ? je plech gramce uzeměn na svorku GND ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#6 Příspěvek od mluno »

Teslácké gramofony bývaly ve třídě II. tj. s dvouvodičovou šňůrou. Ty by zemní smyčku tvořit neměly. Výstupní impedance je sice kiloohm (normálně bych řekl, že taková impedance rušení vyzkratuje), ale z magmetodynamické přenosky jdou snad jen desetiny milivoltu.
Rozhodně bych prověřil zemní smyčku, ona nemusí vzniknout od přívodu napájení, ale i kontaktem s jiným přístrojem (třeba když jsem postavil videorekordér (kovový kryt spojený se zemí anténou) na skříň počítače (kovový kryt uzemněný do zásuvky) a pak hledal, jaktože mi nefunguje oddělovací trafo). Myslím ale, že design (dřevěná nebo plastová skříň) tesláckých gramofonů toto zcela vylučuje.
Vše osatní už tu bylo řečeno, kabel s dvojitým stíněním v řeči dnešních obchodů (i těch dražších) znamená, že mezi izolací vodiče a kabelu vedou dva tenké holé dráty (tedy ani jednoduché stínění). Narozdíl od toho byly teslácké kabely velkoryse opředené kovovou punčoškou.
Napadá mě zkusit vstup propojit kiloohmovým odporem (tedy zdrojem nulového signálu se stejnou impedancí jako má zdroj signálu), při připojení přímo na zesilovač by se neměl brum objevit (znamenalo by to pak nutnost hledat chybu v zesilovači). Pokud se objeví při zapojení na konec kabelu, je na vině kabel, pokud ne, bude potřeba pokračovat dále ke zdroji signálu.
Ještě takový detail mě napadnul, setkal jsem se i s tím, že vstupy některého přístroje byly provedené jako cinch s vypínačem, který jej zkratoval, nebylo-li nic (mechanicky) připojeno - ostatně takto to mají běžné zvukové karty v PC. Co se stane, pokud připojíte samotný konektor.

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

No, ošetříme asi ty vstupy.

#7 Příspěvek od padik »

To by šlo, kilové odpory do vstupů. Zkusím, až je budu mít. Dám vědět.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“