IGBT DRSSTC

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pdp7
Příspěvky: 210
Registrován: 15 zář 2014, 02:00

IGBT DRSSTC

#1 Příspěvek od pdp7 »

Ahoj, postavil jsem polovodičový teslák (polomost) s tranzistory FGH50N6S2D ze stránek Rayera, Zapojení fungovalo do té doby než jsem se pokusil přesněji nastavil frekvenci PLL podle f0 sekundáru. IGBT tranzistory mají zabudované vnitřní diody a tak jsem externí neosazoval, přesto se šlehly, stalo se to ihned po spuštění a na nejmenší výkon tyristorové regulace. Má někdo skušenosti s tímto, zdali se dá tolik spoléhat na interní diody?

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#2 Příspěvek od misocko »

sice ma neberu teslaky , ani som ziaden nepostavil, ale nieco som uz precital a myslim ze aj na Rayerovej stranke je vysvetlene preco pouziva externe diody - su rychlajsie ako ten "odpad" zabudovany v trandoch. pridanim rychlych externych diod vlastne nedovolis aby sa otvorily tie vnutorne (externe musia mat aj mensi ubytok v priepustnom smere) a potom sa nemusia zatvarat - zatvarali by sa dlho , su pomale (nestudoval som datsheety, iba co som precital na teslackych strankach)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

RayeR sem chodí, není nejlepší se jej zeptat přímo?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Hlavně ty vnitřní diody nejsou v tranzistorech nijak přidané, je to prostě vlastnost, p-n přechod, který tvoří strukturu tranzistoru. Jeho vlastnosti ve funkci diody nejsou dobré, není to ani cílem při konstrukci tranzistoru, proto se přidávají vnější diody, aby se vnitřní neuplatnily, tzn. ty vnější diody musíš použít.
EDIT: tebou uvedené tranzistory v pouzdře přidané diody mají, tedy výše uvedené neplatí, máš tam nějaký jiný problém.
EDIT2: popisuješ IGBT, nahoře uvedené platí pro FETy, tedy omlouvám se za mystifikaci.
Naposledy upravil(a) Zaky dne 11 kvě 2016, 09:40, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#5 Příspěvek od PeteBurns »

Zaky, precitaj si to po sebe este raz a edit-ni to znovu, motas dokopy mosfety a IGBT a nema to logiku :lol:

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Jo, máš pravdu, jsem dnes nějak znaven, asi by to chtělo smazat :-(

Uživatelský avatar
pdp7
Příspěvky: 210
Registrován: 15 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od pdp7 »

Neuzemněný chladič tranzistorů?

Uživatelský avatar
pdp7
Příspěvky: 210
Registrován: 15 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od pdp7 »

Takže po oměření jsem zjistil, že odešel jeden igbt a jeden budič ucc27322, ten budič zcela jistě proto, že budil do zkratu a v napájení jsem měl pomalou pojistku místo rychlý.
Co mě ale zaráží je, že se mi nedaří nastavit PLL obvod, doplnil jsem trimr na nastavování kmitočtu a můj problém je ten, že pokud ladím s připojeným primárem tesláku tak mi při točení s trimrem kmitočet skočí ze 170kHz náhle na 215kHz 8O F0 mám 185kHz.
Když primár odpojím tak to nedělá, ale při opětovném připojení se kmitočet zase změní (stoupne). :roll:

Uživatelský avatar
pdp7
Příspěvky: 210
Registrován: 15 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od pdp7 »

Aha, zjistil jsem, že na pll má vliv kdeco. Vyndáním sekundáru ten skok zmizel, na kmitočet má vliv připojení studenýho konce sekundáru, délka anténky PLL :lol: Neví někdo co je ten C* v PLL? Hodnotu tipuju několik pF.

Uživatelský avatar
pdp7
Příspěvky: 210
Registrován: 15 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od pdp7 »

Vůbec nechápu odkud si pll cucá tu frekvenci, mám dejme tomu nastaveno 150kHz a po přiblížení ruky k toroidu to skočí na 207kHz 8O Co tohle ksakru má jako bejt?
EDIT: No nevim, myslim si, že to rozhodně normální není, když mi to při ručním ladění přeskočí žádanou frekvenci. Jeden by si řekl že ono se PLL chytí až se TC trochu vybudí, ale vždycky se chytí jinde a ne tam kde by mělo, buď nízko nebo vysoko. Případně to něco dělá na 50Hz ale když zapnu filtraci spadne to na 150kHz a nesršíme.
Chápe to někdo? PLL mám stíněný, napájení je stabilizovaný 7805, vyhlazený elytem + keramika 100nF. Žádný vrabčí hnízdo vše má svůj tišťák, anténka je pěkně bokem. Přesto všechno prostě při ladění to obskočí f0 jakoby si to ze mě utahovalo :x

Uživatelský avatar
pdp7
Příspěvky: 210
Registrován: 15 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od pdp7 »

A já už vím v čem je problém :lol:

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#12 Příspěvek od PeteBurns »

Medzi zariadenim a stolickou? :twisted:

Uživatelský avatar
pdp7
Příspěvky: 210
Registrován: 15 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od pdp7 »

Tam, taky. Vyměnil jsem kus drátu ve škatuli vedoucí k anténě za koaxiál aby to pll nebralo kdejakej bordel a teď se aspoň zavěšuje (výboje si drží svojí délku i při přibližování ruky). Teď si jen pohrát s vazbou a hodnotou Cres.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“