snížení napětí z fotovoltaického panelu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#16 Příspěvek od lesana87 »

Mimochodem, IRF9540 má maximální dovolené Ugs +/- 20V, takže je div, že při těch cca -35V na hradle ještě nezamával na rozloučenou a že on to jednou udělá a pustí do toho dalšího měniče plných 36V.

Uživatelský avatar
okr
Příspěvky: 15
Registrován: 15 kvě 2016, 02:00

#17 Příspěvek od okr »

Celeron: samozřejmě děkuji, chápu, co myslíš, ale jsem teprve na začátku své slepé cestičky ;) -doteď jsem si všude přečetl jen o potřebnosti té elektroniky a tady píšete všichni o opaku ;) a hlavně myslel jsem, že to vyřeším bez toho, abych na tu akumulační nádrž musel šáhnout -má 750L :(
ale teda při tvém způsobu bych potřeboval třeba 10 ohmů.. a potom by mi při polovičním světle dávala spirála jen čtvrtinu, asi by to chtelo nějaký kompromis. Teď má každá cca 30ohmů.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#18 Příspěvek od PeteBurns »

Ako vidim, je zbytocne radit cokolvek dalej - okr, si naozaj taky blby, ze nevies pochopit, ze pri "polovicnom" svetle, co je mimochodom dost nezmyselny pojem, z tych panelov nedostanes ziadny pouzitelny vykon? O akom kompromise to hovoris? Akoze si myslis, ze ak znizis vykon spiraly, tak z panelov zazracne vycucnes vacsi prud a vykon alebo ako? Dj_rizek to napisal presne - na zohrievanie vody su na to robene solarne panely, pricom nejde o ich dnes uz vyssiu cenu ako fotovoltaickych panelov - ide hlavne o to, ze s nimi sa da voda zohrievat celorocne, dokonca aj cez zimu su niekedy schopne zohriat vodu na 40'C, s fotovoltaickymi panelmi si toho celorocne moc nenazohrievas ;)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

Prostě tam dej spirálu na největší napětí co panely zvládnou a uber 20% napětí, protože v reálu žádnej panel nedá trvale co má deklarovaný. Buď je posranej od ptáků, nebo zaprášenej, nebo moc ohřátej. Těch pár hupanců nad maximum v březnu a dubnu, kdy je ještě zima a slunce je již vysoko ta spirála v pohodě zvládne. Ty maxima vznikají jen při vykouknutí slunce spoza mraků a rychle to klesne jak se panel ohřívá. V reálu ti 4,9KW panely dávají při orientaci na jih mezi 9-15 hodinou kolem 3,6-4,2KW podle okolní teploty a při tom, co jsem popisoval výše se vyhoupnou na pár desítek sekund na 5,3-5,5KW. Vycucaný z prstu to nemám. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#20 Příspěvek od rob_brno »

Pokud by jsi přidal ještě další 3-4 panely, tak už by se měl nechat použít Oplockého regulátor(ke spirále na 230V), který sice není MPPT, ale alespoň přizpůsobuje impedance. Někde jsem viděl, že Oplockého někdo rozřířil o arduino vyhledávající MPPT.

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#21 Příspěvek od rob_brno »

PeteBurns píše:Dj_rizek to napisal presne - na zohrievanie vody su na to robene solarne panely, pricom nejde o ich dnes uz vyssiu cenu ako fotovoltaickych panelov - ide hlavne o to, ze s nimi sa da voda zohrievat celorocne, dokonca aj cez zimu su niekedy schopne zohriat vodu na 40'C, s fotovoltaickymi panelmi si toho celorocne moc nenazohrievas ;)
A to já bych zrovna oponoval. Mám na střeše obé. Ale dnes bych šel už jen do FV.
A v zimě v okamžiku kdy se termika ani nehne může FV dávat i kolem 10proc nom.výkonu. Termika v zimě může ohřát vodu i na 90st, stejně tak i FV(nejde o technologii, ale o to aby svítilo slunce), tady přece nejde "na kolik" se o hřeje ale "o kolik"(tedy kolik se dodá energie).

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

Souhlasím s rob_brno. Doporučil bych koupit MPPT regulátor hotový, na DX lze najít mnohem zajímavější ceny, než 10000,-.
Pokud ti jde o maximální účinnost systému, použij MPPT regulaci.
:wink:

Uživatelský avatar
rimi
Příspěvky: 288
Registrován: 26 čer 2011, 02:00
Bydliště: Pribor

#23 Příspěvek od rimi »

rob_brno píše:Někde jsem viděl, že Oplockého někdo rozřířil o arduino vyhledávající MPPT.
Tu to je:
http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... ro-bojler/

Uživatelský avatar
okr
Příspěvky: 15
Registrován: 15 kvě 2016, 02:00

#24 Příspěvek od okr »

Děkuji všem, začínám si to trochu přehodnocovat. Ten odkaz na měnič pro bojler mi hodně pomohl.
K tomu výkonu bych ale pořád názor neměnil:Obrázek
Když se člověk dívá na toto, mám pocit, jak tu někteří napsali -při plném napětí bych chtěl, aby výkon spirály R*I^2 byl rovný max možnému výkonu čtyř panelů v sérii 4*U*I(1000W/m2), třeba 4*25V*8A=800W. Při polovičním výkonu panelu bych měl 4*25V*5A=500W. Kdybych měl spirálu R=10ohmů, pak bych pálil při plném výkonu R*I^2=10*8^2=640W, při polovičním výkonu panelů pak 10*5^2=250W, tj. už polovinu, co jsem mohl z panelu mít. Odpor musím zvolit takový, aby R*I nepřekročilo těch 4*25V, jinak nemám nic.
Omlouvám se za tuto selsky napsanou teoretickou vložku, jen jsem chtěl pro proti-stranu vysvětlit, proč jsem začal, jak jsem začal, netvrdím ani, že to je správně, někde jsem si o tom i četl odborněji, ale teď to rychle nemůžu najít ;)

Uživatelský avatar
okr
Příspěvky: 15
Registrován: 15 kvě 2016, 02:00

#25 Příspěvek od okr »

Celeron: myslíš, že ta úprava spirály by šla provést i jen tak zboku nevypuštěné nádrže?
Lesana: díky, za postřeh, záhadně to zatím funguje, ale určitě máš pravdu. Jak bys to prosímtě opravila, aby na ty mosfety přišlo to, co má? To asi není jen tak prdnout odpor, co? Napájet to celé odděleně?
Ten šamponek mi vrtá hlavou, ale ten odkaz http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... ro-bojler/ mi přijde snad i jednodušší.. ale možná i tak nad mé síly, když člověk nemá nekonečno času ;)

Uživatelský avatar
okr
Příspěvky: 15
Registrován: 15 kvě 2016, 02:00

#26 Příspěvek od okr »

..za ty vzorce výše se omlouvám, spirálou samozřejmě proleze proud jen U panelů/R spirály, takže ta čísla budou úplně jiná. Jen jsem chtěl podtrhnout význam regulace :)

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#27 Příspěvek od PeteBurns »

rob_brno, oponovat sice mozes, ale fyziku tym nijako nezmenis ;) Porovnaj si rozdiel ucinnosti oboch typov panelov, na ake spektrum reaguju atd, a ked spominas tych 10% pouzitelneho vykonu - to je presne to, o com hovorim, s tym neohrejes prakticky vobec nic :) Fotovoltaika je super vec, ale zrovna na zohrievanie vody by som ju primarne nepouzival, vyrazne prebytky su iba v lete, kedy teplu vodu az tak netreba, zato sa perfektne hodia na klimatizaciu ;) A pokial uz ostrovny system, tak komplet s poriadnymi akumulatormi, MPPT regulatormi a sinusovym menicom, s tym uz moze bez problemov zasobovat vsetko na co si len zmysli a uplne zadarmo ;)

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#28 Příspěvek od rob_brno »

masar:
Jen pozor na čínské hodnoty a informace. Často uvádí, že je něco MPPT, ale není a je to jen PWM.
Naposledy upravil(a) rob_brno dne 17 kvě 2016, 09:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#29 Příspěvek od rob_brno »

Pete:
Vykašli se na účinnost, to je sice hezký a fyzikálně důležitý parametr, ale většinou se věci dělají proto, aby byly ekonomické(ne fyzikálně pěkné). Jako skutečně hodnotící parametr musí být investiční náklad na pořízení zařízení, které získá jednu jednotku využitelného zisku. A tady to bude u FVE i termiky skoro nastejno. Proti termice jde nutnost udržovat - kapalina, hlídat stagnaci. A hlavně k čemu mi bude v létě mraky tepla, které nevyužiju. Ale mraky EE mohu využít např. k nabítí eauta, chlazení klimou nebo jinak.

"S 10proc. z FVE neohřeju skoro nic" - ano, ale když fve dává 10proc., tak termika nedává vůbec nic - čistou nulu. Takže i tady je FVE ve výhodě.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#30 Příspěvek od masar »

Nevím proč v případě FVE opovrhovat 10% výkonu (ať už jmenovitého nebo špičkového). V případě 10kW FVE to představuje právě jeden el. boiler.
>rob_brno: Před koupí výrobku je vhodné přečíst si manuál a recenze, ale to platí přece o každém výrobku a výrobci.
:wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“