jak změřit teplotu v mikrovlnce?

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

jak změřit teplotu v mikrovlnce?

#1 Příspěvek od petula »

čím a jak přesně (+/- 1°C) změřit teplotu v mikrovlnce?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Infračerveným bolometrem = měřičem IR záření. Všecko ostatní, co potřebuje sondu uvnitř, ohřejou mikrovlny dřív než ohřívanej materiál ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od petula »

Bolometr je zcela nepoužitelný. Okénko do mikrovlnky je malé a odstíněné. Zatím měříme lihovým teploměrem umístěným uvnitř, zasunutým do ohřívané hmoty, ale na teploměr je špatně vidět a není to moc přesné.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

K čemu to má sloužit? IMHO už z principu asi nemá smysl taková přesnost. Dokonce si vybavuji, že svého času v televizi předváděli jak nerovnoměrně ty mikrovlny ohřívají předměty co se do mikrovlnky vkládají. Proto se v mikrovlnce ten skleněný talíř otáčí, aby to ohřívání probíhalo jakžtakž rovnoměrně.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Ukazuje Danyk ...

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#6 Příspěvek od Otkundes »

Ony ty mikrovlny na líh v teploměru nepůsobí? No, možná by šlo měřit teplotu proudu vzduchu, za ventilátorem. Jenže, jedna věc je teplota v ohřívané potravině a druhá věc je teplota okolního vzduchu, tu potravinu v uzavřeném prostoru obklopující.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud naměříš teplotu za ventilátorem, může už dojít ke karbonizaci produktu :-)
To by chcelo nějak dovnitř vpašovat odporový čidlo teploty - do tácu, aby na něm jídlo leželo, svod spáchat tak, abys jím nestáhl mikrovlny mimo prostor trouby a aby netvořil rezonanční prvek kvůli jiskření..

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#8 Příspěvek od ohryzek36 »

Myslím si, že se toto dá měřit jedině nějakým kapalinovým teploměrem - cokoliv jiného, co měří teplotu okolního prostředí (vzduchu) se v mikrovlnce ani neohřeje - koneckonců mikrovlny ohřívají jenom kapaliny.

Možná tak použit odporové čidlo ponořené do skleněné nádobky s nějakým nevodivým olejem někde v rohu trouby, ale po prvním ohřívání (a vytáhnutí ohřívaného objektu ven z trouby) na teploměru teplota zůstane (a na klasickém kapalinovém vlastně taky), takže nepřesnost bude enormní.


Z jakého důvodu je vlastně potřeba tu teplotu měřit?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

Obsah mikrovlnky ohřívají přítomné molekuly vody, proces je prostorově složitý.
Já jdu na to empiricky. Třeba rohlík z mrazáku hřeju 30 s výkonem 350 W. :wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Ohřívání v mikrovlně mě vždycky sra..o. Při stěnách nádoby vařící, uprostřed ohřívanýho žrádla studený. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od petula »

nejde o jídlo, vy tady všichni myslíte jen na jídlo... Kdybych potřeboval ohřívat guláš, nebudu měřit teplotu.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#12 Příspěvek od jirkati »

Ale petulo, oni všichni mají pravdu. Princip mikrovlnného ohřevu je přece v rozkmitání molekul vody v obsahu v mikrovlnce působením elektromagnetického pole. Prázdná sklenice zůstane v mikrovlnce studená, i kdybys ji nechal na plný výkon celý den. Takže teplota v prostoru mikrovlnky nemá vůbec nic společného s teplotou ohřívaného obsahu. Naopak kovové materiály se ohřívají až dramaticky rychle a na hodně vysokou teplotu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

petula píše:nejde o jídlo, vy tady všichni myslíte jen na jídlo... Kdybych potřeboval ohřívat guláš, nebudu měřit teplotu.
Tak když nejde o ohřívání žrádla tak potřebuješ sušit nějaký svoje žvížátko a nebo fusekle po vyprání? Žvížátka se obecně strkat do mikrovlnky nedoporučuje. :mrgreen: A jiný použití pro mikrovlnku mě moc nenapadá. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#14 Příspěvek od milous2 »

Konopí ? Jo to bude ono. :lol:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

milous2 píše:Konopí ? Jo to bude ono. :lol:
No to by mě nikdy nenapadlo. :) Asi mu nikdo neřekl, jak z THC vznikne nežádoucí kanabinol. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“