Oprava pračky - lze nahradit triak misto 35mA typem 50mA ?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Mě se stávalo, že když se do BTA poslal asi poloviční Igt než má psaný, tak jel jako tyristor, otvírala se jen jedna půlvlna.
Jirka

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#17 Příspěvek od ohryzek36 »

V určitých zapojeních (možná ve všech - nevím) se stává, že triak , co je krmený menším proudem, než jmenovitým, otevře později (po přivedení napětí mezi A1 a A2 a to o pár ms) a tak propustí menší část sinusovky - pak propouští menší výkon - už jsem to párkrát musel řešit při náhradách triaků.

Uživatelský avatar
machura
Příspěvky: 96
Registrován: 27 pro 2010, 01:00

#18 Příspěvek od machura »

Takze co by to znamenalo u pracky - davat mene pradla do doby, nez tam dam spravny kus ?

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#19 Příspěvek od keemo »

Ja si myslim ze procesor si to ohlida

Uživatelský avatar
machura
Příspěvky: 96
Registrován: 27 pro 2010, 01:00

#20 Příspěvek od machura »

No, projistotu objednam ten CW, co tam ma byt.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Podle mě se může stát maximálně to, že při vyšších požadovaných otáčkách nebude schopný měně citlivý triak pustit tolik proudu, aby motor těch otáček dosáhl, elektronika to vyhodnotí třeba jako nevyvážený buben, nebo jinou poruchu a bude to stále ciklovat.. Nebo se to stopne..

Uživatelský avatar
machura
Příspěvky: 96
Registrován: 27 pro 2010, 01:00

#22 Příspěvek od machura »

Takze, po dvou letech pracka prestala tocit motorem. Muze to byt opet ten triak ? Pred tim pri poruse se snazila roztocit na max pak motor vypla, ted se nic neroztoci a preskoci to na dalsi krok ( treba vypousteni).

Jako naschval v patek odpoledne ...

Uživatelský avatar
Miri
Příspěvky: 196
Registrován: 28 črc 2006, 02:00
Bydliště: Nový Jicin

#23 Příspěvek od Miri »

Koukni na uhlíky. Na svou dobu už možná v pračce ani žádné nebudou..
Miri

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Tak se aspoň přes víkend nebudeš nudit. Stejně má pršet. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
machura
Příspěvky: 96
Registrován: 27 pro 2010, 01:00

#25 Příspěvek od machura »

Nemel by nekdo servisni manual pro tuhle pracku ?
(Bosch WAE 24460BY)

Uživatelský avatar
machura
Příspěvky: 96
Registrován: 27 pro 2010, 01:00

#26 Příspěvek od machura »

Tak ještě jsem to nerozebíral, ale v neděli pračka vyhodila 16A pojistku i 20A jistič. Po nahození pračka 'funguje', jen se netočí motor. Poslední dobou občas vydávala podivné zvuky, ale ložisko i motor se zdálo OK.


Doufám, že odešel zase jen ten triak. Objednal jsem a uvidíme. Když tak půjde pračka z domu. Stejně už několik let tak jednou za 2 roky musím rozebírat ten mechanický přepínač na programátoru a přihýbat kontakty, protože to v Bosch někdo blbě vymyslel a časem se to ohne a nemá to pak u některých programů kontakt.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

Koukám, že s pračkama to je nastejno jako s jinejma krámama, co se dnes vyrábí. Mám doma Romo Zerovat, co fulnekáci dělali na počátku 90-tých let v izraelský licenci. Kromě 2 x ulomenýho otvírače dvířek bubnu se na ní za cca 26 let nemuselo nic řešit. Pere se v ní asi tak jednou týdně 1-2 várky. Doufám, že mě přežije, asi by se do ní už nic náhradního nesehnalo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#28 Příspěvek od Rostav »

Nezoufej.
Na Zerowatku se ještě dá sehnat toho dost.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#29 Příspěvek od masar »

machura píše:...Doufám, že odešel zase jen ten triak...
Triaky "odchází" většinou do zkratu, tzn. motor běží naplno. V tvém případě to bude (i) něco přerušeného (pojistka, spoj, uhlíky...).
:wink:

Uživatelský avatar
machura
Příspěvky: 96
Registrován: 27 pro 2010, 01:00

#30 Příspěvek od machura »

Uhlíky měněny před 2 lety (ty první vydržely cca 10? let ). Ještě jsem to nerozebíral, zatím jsem objednal triak. Je fakt, že když odešel triak posledně, tak motor zkoušel naběhnout do max a hned ho to vyplo. Teď se nic neděje - jen to napouští a v odpovídající době vypouští. Doufám, že se toho z plošňáku neodpařilo moc... je fakt, že poslední dobou to vydavalo trosku podivnejsi zvuky, nicmene lozisko i otaceni bubnem naprazdno se zdalo ok. Uvidim.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“