DAB - digitální rádio

Vše, co se týká digitálního vysílání rozhlasu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#196 Příspěvek od Standa99 »

Pro Raspberry Pi jem viděl projekt DABPi, ale nevím, v jakém stádiu to je.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#197 Příspěvek od ccode »

FM modul s RDS umí např http://www.ebay.com/itm/Breakout-Board- ... SwjVVVpODZ , ale DAB neumí.
Přílohy
s-l1600.jpg
(66.24 KiB) Staženo 19 x

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#198 Příspěvek od Puma17 »

No o takych moduloch viem, ale co z toho, ked k tomu treba aj nejaky rds decoder a program.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#199 Příspěvek od Artaban001 »

Puma, RDS dekodér právě že nepotřebuješ. Je to SDR technologie. RDS Ti musí "vydolovat" obslužný software. Pokud jsi napalovač sériových programů, tak je konstrukce velice jednoduchá: Osadíš RDA, Ovládací zběrnicí propojíš s Arduinem do kterýho naláduješ soft (nebo necháš někým naládovat), nebo jinou platformou a jedeš. Pokud to chceš vyvíjet, tak to si pěkně mákneš.
https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q= ... UA&cad=rja
tady vidíš, že je to vyloženě software záležitost. Zapojit to umí každej
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 28 kvě 2016, 15:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#200 Příspěvek od Puma17 »

Tak najlepsie ak by bol hotovy modul ktory by vedel aj zobrazit rds a nie iba frekvenciu ako vsetky ostatne. Akoby Cina nic take nevyrabala.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#201 Příspěvek od Artaban001 »

No otázka je, kdo by to kupoval. Alfanumerický displej je dražší, než segmentovky. Dnes má RDS každý rádio i v telefonu, MP3 přehrávačích. Ale do modulů by museli dát jiný displej, jiný procesor a ovládání. Já osobně se bez RDS obejdu. Jediný jeho přínos je identifikace rádiové stanice. A RDS má i to rádio z Lídla, který před týdnem prodávali. Bohužel je ale velice mlsné na kvalitu přijmu.

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#202 Příspěvek od Puma17 »

prave preto, ze identifikacia je lepsia, ak je vidno nazov stanice. Davam dokopy jedno starsie radio, ktore bohuzial akurat tak sumelo, kedze bolo vo vychodnej norme a tak by som chcel nieco z neho pouzit aj v dnesnej dobe, preto hladam taky modul, ale vidim, ze nerealne.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#203 Příspěvek od Artaban001 »

Já jsem chtěl kdysi experimentovat s RDS. Teď není problém pomocí TVkarty a Winradia. No a další "level" - Live verze skyvawe linuxu. Ještě by tam mohla být možnost DAB...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#204 Příspěvek od Artaban001 »

přistálo mi tu "Pure One mini series 2" a samozřejmě, že tu chytím pouze VKV. Jelikož k němu nemám tu baterii, musím jej vzít někam, kde je zásuvka na 230V. Jenom jsem se díval na to skenování DAB. Mělo by to mít i to L pásmo. To přijímá ty dvě pásma dohromady, nebo se to dá někde přepínat?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#205 Příspěvek od Hydrawerk »

Jo, při skenování by to mělo prohledat vždycky III i L pásmo. Přepínání tam nikde asi není. Jinak koukám do mapy a v Rosicích u Brna se DAB+ nedá chytit žádné. http://www.digitalradiodab.cz/mapy-pokryti.html
Leda že bys vylezl na střechu vysoké budovy. Možná teda.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#206 Příspěvek od Artaban001 »

Tak jsem to rádio měl i v Brně a chytl jsem tak akorát starou Belu.
Jinak jsem zjistil, že ti Pure jsou pěkni ptáčci:
Baterie k tomu rádiu stají polovinu ceny toho rádia. Navíc je to jejich akupack, takže nejspíš nebude snadné jej zbastlit (sokl má šest pinů - Na co pak?)
A dále jsem zjistil, že jsou některý funkce zablokovaný podle toho, jakou máte verzi FW. Je to takový Apple mezi rádii - Všechno si nechají zaplatit nekřesťansky. Nedivil bych se, kdyby to L-pásmo tam bylo uzamčený, takže nefunkční.
Ale musím uznat, že na FM má docela příjemný zvuk. No, trochu drahý FM rádio :-)

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#207 Příspěvek od Hydrawerk »

A dále jsem zjistil, že jsou některý funkce zablokovaný podle toho, jakou máte verzi FW.
Kde jsi to četl? V návodě? Jaké funkce to jsou? Kdyžtak je tam zezadu USB na provedení upgradu.
Zkoušel jsem ho snad roku 2014 v prodejně Omko v Brně na Kaštanové 62 a L pásmo normálně fungovalo.
Zvukové podání byl ještě dostatečné. Ovládání bylo výrazně neergonomické. http://radioprijimace-radiobudiky.heure ... e/#section
Je to vhodné jenom pro nadšence do L pásma, protože za 2000 Kč nic podobného nekoupíte.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#208 Příspěvek od Artaban001 »

http://www.pure.com/digital-radio/produ ... es-2/white
Vycházím z tohohle a pár fór okolo tohoto produktu. A k tomu upgrade: upgraduje Ti to verzi co tam máš. Pokud je tam verze FR, máš ji tam stále. Pokud máš verzi UK máš ji tam zase a s touhle verzí je to nejvíc osekaný - na úroveň rádia z Tesca za 650kč na čtyři tužkový. Já mám verzi ",EUR/FR"... z Eurokingu.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#209 Příspěvek od Hydrawerk »

v prodejně Omko v Brně na Kaštanové 62
To byl takový likusák skoro na kopci, bez železobetonu. Možná s taškovou střechou. Asi tam byl dobrý signál. Na těch 1500MHz (L pásmo) je to dost směrové a celkově blbě se šířící. Proto se tenhle kmitočet v ostaních normálních zemích nepoužívá a rádia na to vyrábí snad jenom Pure a nikdo jiný.
Já mám verzi ",EUR/FR"... z Eurokingu.
Je někde na obalu či v návodě zmíněno, že to přijímá L pásmo? Je to model určený na český trh? Je tam přiložený český návod?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#210 Příspěvek od Hydrawerk »


Odpovědět

Zpět na „Digitální rozhlas“