1f motor na měnič

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

1f motor na měnič

#1 Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,

mám trošku dotaz. Když je motor konstruovaný jako 1f 230V tak je to asi většinou rovnou motor s jedním hlavním vynutím a pomocným vinutím, že?
Nění nějaká šance, že by to byl normální 3f motor zapojený na 1f s kondíkem.

Jde mi o to, že bych si chtěl koupit čerpadlo, které je 1 fázové. Ale potřebuju ho trošku regulovat, měnič mám, ale je na 3f.
Co jsem četl, tak to asi pracovat nebude, bo měnič nejspíš začne hlásit nějaké poruchy.

Čerpadlo je toto http://www.domintex.cz/samonasavaci-cer ... -230v-95c/
A měnič mám Lenze 8200 vector 0,37kW vstup 1f ale výstup už 3f.

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#2 Příspěvek od Jirka525 »

Je to tak, jednofázový motor nemůžeš připojit na 3f FM. Za mého mládí se dělalo fázové řízení 1f motorů ale bylo to hrozné svinstvo, šíleně to rušilo a při malých otáčkách to nemělo moment. Já bych doporučoval čerpadlo s 3f motorem a budeš mít klid.
Jirka

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#3 Příspěvek od dracekvo »

To já vím, že čerpadlo s 3f a byl by klid. Problém je, že potravinářský čerpadla s 3f motorem v těhle velikostech nejsou.
Jedině asi budu muset koupit čerpadlo na vrtačku a nějakej malej 3f motůrek si tam přidělat.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#4 Příspěvek od renda15 »

Nebylo by řešením řídit průtok regulovatelným bypassem z výstupu na vstup ?

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#5 Příspěvek od dobrman »

začátkem roku si jeden známý kupoval k medometu tenhle fr. měnič:
jednofazový frekvencni měnič invertek

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od brtnik »

motor bude vinutý jako 3f s kondenzátorem, pøepínaným z tøetí fáze na N nebo L pro reverzaci, v rozstøelu v návodu je kondenzátor zakreslen v krytu svorkovnice, pak by po úpravì zapojení bylo možné použít uvedený mìniè (kondenzátor by se odpojil a výstup mìnièe zapojil na jednotlivé "fáze").. Tyto malé motory se ale dají ve slušném rozsahu regulovat obyèejným AC speed regulátorem (prostý triakový regulátor napìtí - v podstatì "stmívaè" pro induktivní zátìž) za pár korun, používá se i pro ventilátory a je dostupný v provedení do krabice vypínaèe, je to skluzová regulace pomocí snížení napìtí, cenovì to bude na zlomku mìnièe. Rozsah regulace bude záviset na protimomentu od èerpadla ale nepøedpokládám, že potøebuješ regulovat 0-100% a stabilní otáèky.
Nebo ještì jednodušeji - škrtícím ventilem na potrubí.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Nakadah »

Zkusil sem 1F motor 100W napojit na 3F měnič 250W. Jakosi to jede, ale regulace mizerná a hlavně rozběh o ničem, se zátěží už vůbec - až od určitého stupně regulace.

Na těch 2,5bar co to zvládne, bych to reguloval ventilem na výstupu.¨

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#8 Příspěvek od kovar »

Napadlo mne jedno řešení ale nikdy jsem to nezkoušel!
Co zkusit zapojit na ty dvě zbývající fáze 100W žárovky?
Nebo to vyzkoušet i s menší watáží?
Možná by to ten frekvenčák nějak sežral a fungovalo by to!
Není to tak pracné a určitě se nic nepokazí.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od petrfilipi »

dracekvo píše:...
Není nějaká šance, že by to byl normální 3f motor zapojený na 1f s kondíkem. ...
Pokud máš čerpadlo fyzicky u sebe, tak sem dej fotku svorkovnice motoru.
Co se týče měničů s 1f přívodem tak těch pár, co jsem měl v ruce, mělo na výstupu sice 3f, ale jen s napětím 230V mezi fázemi. Motory bylo tedy nutné zapojovat do trojúhleníku.

Petr Filipi

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,
díky za rady, myslel jsem si, že to nepůjde. Problém je ten, že čerpadlo potřebuju regulovat z PLC. Takže kdybych reguloval škrcením, tak bych musel koupit nějaký ventil se zpětnou vazbou a ten stojí dost peněz.
Takže to spíš pořeším koupí čerpadla na vrtačku a nějaký malý 3f motůrek si k tomu přibastlím.

Bohužel čerpadlo v ruce nemám, takže ani svorkovnici nevyfotím, zkoušel sem hledat na googlu, ale bez úspěchu. Jedině snad napsat prodejci, jestli by měl náladu to rozebírat a fotit.
Jediné co zatím mám je ten měnič.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“