PLC Domat

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PLC Domat

#1 Příspěvek od _luky_ »

Mám doma na stole Domat IPLC510B. Delší dobu mi to leželo v šuplíku. Baterka uvnitř je naživu, po připojení napájení to evidentně žije. Po připojení ethernetu to taky nějak bliká. Ale za živýho boha se mi na to nedaří připojit. Máte někdo zkušenosti s těmito PLC?
Podle manuálu nastavím přepínače a mělo by to mít defaultní IP adresu a mělo by jít na ní pingnout. Ale nic. Nějaký nápad?

Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#2 Příspěvek od marli »

Máš na svém PC správně nastavenou masku a IP adresu ze stejného rozsahu jako je dafault IP na PLC? Nemáš ve své síti kolizi té default adresy s nějakým jiným zařízením, třeba wifi routerem? Doporučuju propojit napřímo s PC, bez dalších síťových prvků. Případně, pokud to máš přes router, koukni se do jeho administrace jakou tomu přiděluje IP adresu.
Naposledy upravil(a) marli dne 31 kvě 2016, 13:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Odkedy switch prideluje IP adresy?

Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#4 Příspěvek od marli »

OK, do routeru, přepsal jsem se.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#5 Příspěvek od _luky_ »

Podle návodu zde: http://domat-int.com/produkty/online-na ... mu-iplc510 je výchozí adresa 192.168.1.10 s maskou 255.255.255.0.
Na PC jsem si nastavil 192.168.1.44 a pustil ping na celý rozsah 192.168.1.x. Nikde nic. Obojí je píchnuté do switche. Zbytek sítě běží na 192.168.88.x.
Oba dip přepínače (SW1, SW2) mám nastavené na ON.

Koukal jsem na DHCP server a o adresu si to neřeklo (jako router je tam Mikrotik hAP lite, ale celou síť mám na 1Gb switchi).

Jako můžu si zkusit nacvaknout křížený kabel a zkusit to napřímo, ale moc šancí tomu nedávám.

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#6 Příspěvek od hakamusai »

Má to nějakej reset do defaultního nastavení.Někdy je to jediná cesta.

Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#7 Příspěvek od marli »

Zkus to napřímo. Kabel by měl jít použít jakýkoliv.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Malo by to bezat na Linuxe. Nie je tam niekde seriova konzola?

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#9 Příspěvek od _luky_ »

Běží tam nějaký OS. Jeden spínač (SW1) způsobí, že se po startu nepustí aplikace. Druhý (SW2) nastaví IP adresu na default. Proto mám oba spínače na "ON". Tohle má být normální cesta, jak se do toho dostat. Žádný "reset" to nemá.
Jiný verze mají displej a tlačítka. Já mám verzi bez displeje.
Seriové porty to má, ale ty se používají snad jenom v aplikaci.

Jsem myslel, že tu někdo bude mít nějakou zkušenost a místo toho vám tady přepisuju celej manuál.
http://domat-int.com/wp-content/uploads ... 5xx_cz.pdf

Kód: Vybrat vše

IPLC500, IPLC510, MXPLC s deskou MXL
Podstanice s OS Linux. Má vlastní firewall, který se konfiguruje automaticky (skriptem), takže např. při změně portu pro SoftPLC Link (standardně 12345) se překonfiguruje i firewall, aby nové číslo portu bylo dostupné. Při standardním nasazení jsou ve firewallu pro příchozí připojení povoleny tyto porty:
TCP
12345    SoftPLC Runtime – přístup k datům protokolem SoftPLC Link
22           SCP server (pro kopírování souborů a nahrávání programu)
UDP
8002      systémové servisní služby
Mapování portu TCP 12345 na veřejnou IP adresu je běžnou praxí, bezpečnější řešení ovšem poskytuje router a VPN.

Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#10 Příspěvek od marli »

A už jsi to zkusil napřímo kabelem, s nastavenou IP na svém PC ze stejného rozsahu? Zkusil bych to dřív než dokončíš přepis toho manuálu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Moze tam byt nejaka zavada, kvoli ktorej sa prerusi (na)beh OS - napr. poskodeny obsah flash. Preto pisem o tej konzole. Ak nie je vyvedena na konektor, moze byt na nejakych pinoch vnutri (v tom pripade asi 3,3V).

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#12 Příspěvek od _luky_ »

Křížený kabel vyzkoušen a nic. Při aktivitě ledka na ethernet konektoru blikne, ale ping to nevrátí.

Firewall na PC po dobu testu vypnut.

Uvnitř je sice header, ale bez popisku a ani není popsán v žádné dokumentaci. A i kdyby, nemám OS, který bych tam nahrál.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Ak ma 3 alebo 4 piny, tak to moze byt konzola - GND, TX, RX a pripadne VCC. GND a VCC sa najde ohmmetrom, TX je ten, kde sa pri zapnuti meni napatie.

Ako univerzalny prevodnik sa da pouzit RS232 kabel k nejakemu staremu mobilu (ked sa este nepouzivalo USB) - konektor sa odstrani a su tam bud 3 alebo 4 droty - GND, RX, TX a pripadne VCC. Rychlost treba vyskusat (najcastejsie su 115200, 57600 a 38400 bps), takmer vzdy sa pouziva 8 bitov, ziadna parita a 1 stop bit.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#14 Příspěvek od _luky_ »

Je tam 2x5 pinů. S nejvyšší pravděpodobností je to určené pro připojení displeje a tlačítek.
Poslední, co mě napadá je vytáhnout desku s procesorem. To PLC se skládá ze dvou PCB - spodní má na sobě zdroj, baterku, konektory a asi i budiče. Vrchní destička je procesor a paměti. Když to vytáhnu, ztratí to napájení od baterky.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#15 Příspěvek od _luky_ »

_luky_ píše:Poslední, co mě napadá je vytáhnout desku s procesorem. To PLC se skládá ze dvou PCB - spodní má na sobě zdroj, baterku, konektory a asi i budiče. Vrchní destička je procesor a paměti. Když to vytáhnu, ztratí to napájení od baterky.
Tak vyzkoušeno. Deska s procesorem venku, půl hoďky jsem počkal, vrátil na místo a stejně to neodpovídá na ping. :-(

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“