Zjištění zpoždění signálu od 0 do 20pí s velkou přesností

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pirat077
Příspěvky: 324
Registrován: 02 kvě 2014, 02:00

#16 Příspěvek od pirat077 »

Jirka525 píše:
pirat077 píše:Já bych to viděl spíš tak, že bude potřeba udělat něco jako korelaci....

Přijímaný signál + ideální umělá sinusovka s neposunutou fází.

=>rovnou mi to vyplivne, ve kterém čase je největší shoda...
Podle mě jsi popsal funkci arcsin().
Já to vidím tak, buď můžeš zpracovávat datový proud pomocí funkce arcsin a budeš mít průběžně fázový posun nebo můžeš provádět měření času v definovaných bodech jednotlivých průběhů (nabízí se průchod nulou) a pak můžeš vypočítat vypočítat fázový posun v těchto diskrétních bodech. Případně použít nějakou kombinaci obou metod. Nějak mě nenapadá něco dalšího.
Korelace nemá absolutně nic společnýho s arcsin(),
každpádně ostatní úvahy jsou správné...

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#17 Příspěvek od Ruprecht »

Sinus je cyklická funkce, pořád nějak nechápu, jak se má vyhodnocovat posuv přes periodu 360°...
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#18 Příspěvek od mtajovsky »

Možná by se daly počítat periody čítačem. Z okamžitého fázového rozdílu a rozdílu čítačů pak zjistit celkové zpoždění. Čítače musí běžet pořád, tudíž požadavek měření jednou / 10 s si odporuje s požadavkem měřit zpoždění přes více period. Pokud se podíváme na signály jen jednou za 10 s, nelze říct, co se dělo mezi tím.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Tak si zvol libovolný průchod napětí nulou, před ním do signálu vlož krátký impuls o vyšší frekvenci, abys na konci poznal, který průchod to byl. Samozřejmě ten pomocný impuls musíš na konci detekovat a pak ho buď před fázoměrem odfiltruješ, aby ti nekecal do měření fáze. Začni počítat periody a průběžně měřit fázi. Až dorazí impuls, měření zastav a budeš mít dva výsledky - celistvý počet period po 360° plus fázový úhel naměřený v té poslední.
Nebo naopak impuls neodfiltruješ, detekuješ a použiješ ke změření času průchodu. Za předpokladu konstatntní frekvence 60 Hz z toho času dopočítáš fázi s přesností omezenou jen stabilitou kmitočtu a přesností měřicí metody a šířky impulsu.
Samozřejmostí v obou případech je dostupnost obou porovnávaných signálů na jednom místě a oba musí dorazit k měření se stejným zpožděním.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#20 Příspěvek od Milan »

Tak,jak zní zadání,je to neřešitelné,viz třeba Ruprecht. Musí se měřit od nějakého pevného časového bodu a kontinuálně,viz Hill ,a počítat,kolikrát
přešla fáze přes 2 ∏.
Korelace nic neřeší, ta informace chybí již v signálech,které se budou zpracovávat - výsledek může být opět jen interval fáze 0 až 2∏.

Prostě když koukám na dvoukanálovém osciloskopu na dvě fázově posunuté třeba sinusovky a na 10 vteřin zavřu oči a v tomto intervalu mi jednu kolega třeba na x sekund vypne a zase zapne a já mám z dalšího pohledu určit,na jak dlouho to vypnul... tak to jedině s křišťálovou koulí.

Uživatelský avatar
pirat077
Příspěvky: 324
Registrován: 02 kvě 2014, 02:00

#21 Příspěvek od pirat077 »

Já vám rozumím ;) Asi jsem to nepřesně specifikoval za což se omlouvám...

Jde o to, že nebudu porovnávat dvě nekonečné sinusovky nad sebou

Funguje to tak, že vyšlu dva signály, jeden má zpoždění, druhej ne,
=>na druhým konci drátu zpožděného signálu bych mohl sledovat, jestli už tam signál je nebo není....nesmím ale detekovat šum

=> signál tam nepůjde furt... bude se posílat několik period každou minutu...
Jenže jaký na jaké místo se zaměřit (kterou část sinusovky detekovat)
Zapisovat čas prvního průchodu nulou?
Zapisovat max/min amplitudu?
...prostě jak to udělat neskutečně přesně a vyhnout se rušení...?

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#22 Příspěvek od Ruprecht »

Ale to je úplně jiné zadání... Tajemný jak hrad v Karpatech...
Posílej obdélníky, na konci nějaký osmibit, přijde první, spustí timer, druhý vyčte timer, tedy časové zpoždění, z toho je jasný fázový posuv pro 60kHz i přes několik period.
Pokud signál musí být sinusovky tak na konec vedení komparátory s hysterezí, první přes threshold spustí přerušení a čítání. Pokud je signál dost velký (což nevíme) tak by to šlo dát rovnou na vstupy osmibitu i bez komparátoru.
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#23 Příspěvek od Milan »

Protože víme prdlajs o povaze a účelu použití tvých signálů, těžko poradit.
Boj s šumem ,je-li v něm signál "utopený" , se dá zvládnout třeba těmi korelačními funkcemi - to ovšem vyžaduje jistou dobu jeho zpracování,resp.
pro nekonečnou přesnost nekonečnou dobu integrace ,viz třeba problém přesného určení doplerovského posunu frekvence u pohyblivého radaru
versus doba,která je pro zpracování k dispozici- aby se třeba letadlo nezapíchlo do dráhy dřív než tu jeho přistávací rychlost přesně změřím :D .
Takže bez nějakých dalších info tě asi nikdo nepotěší .....

Uživatelský avatar
pirat077
Příspěvky: 324
Registrován: 02 kvě 2014, 02:00

#24 Příspěvek od pirat077 »

Zjistil jsem, že velice podobné je měření vzdálenosti ultrazvukem (existuje snad i modul na arduino, frekvence 40kHz )

Tam se taky řeší doba příjmu sinusovky....jenže tam je přesnost oničem...já chci daleko větší...

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#25 Příspěvek od Milan »

Jestli má být přesnost měření řádově desetiny promile či lepší, jednoduché obecné řešení neexistuje. Tak třeba píšeš,že pošleš pár period sinusovky každou minutu. Ale jak,vždyť už ten začátek vysílání bude neurčitý s přesností danou stabilitou generátoru sinusovky a stabilitou doby připínání sinusovky na vedení - nebo kam. Perioda tvé sinusovky je 16,6µs,při požadované chybě měření třeba 0,1‰ jsme u možné max. chyby ve vysílači 1,6 ns.
A to jsme na začátku u jednoho signálu ,máš dva a navíc také ten konec- místo měření a vyhodnocení,kde pokud bude signál zašuměný,může se to zhoršit o několik řádů . Takové měřeni je domnívám se běžnými prostředky nerealizovatelné .
Jistě je možné měřit elektronicky vzdálenosti s velkou přesností ,viz třeba různá kapacitní ,indukční ap .čidla či laserové profidálkoměry ,ale asi ne takhle a v podstatě vzorkováním po minutě po dobu desítek µs v nějakém zarušeném/zašuměném prostředí.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#26 Příspěvek od Hill »

Jak se dosahuje podmilimetrové přesnosti měření vzdálenosti u ultrazvukových hladinoměrů potažmo průtokoměrů v Parshallově žlabu?
Taková přesnost by nestačila?

Uživatelský avatar
pirat077
Příspěvky: 324
Registrován: 02 kvě 2014, 02:00

#27 Příspěvek od pirat077 »

To by nestačilo...potřeboval bych ještě větší přesnost...

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od petula »

pirat077 píše:Ahoj,
potřeboval bych detekovat zpoždění jednoho signálu od druhého, jde o sinusovky 60kHz,

Jde to udělat nějak analogově?? Našel jsem jen obvody, které pracují od 0 do 360° (přesnost 1° nebo 0,1°):...
analogově s takovouto přesností to udělat nelze. V prvé řadě, nepleťte si fázový posun a zpoždění. Dále, lze toto vyřešit digitálně, ve Vašem případě naštěstí máte signály o nízkém kmitočtu (čím vyšší kmitočty, tím více problémů a nižší přesnost). Velmi důležité je, zda oba signály mají naprosto stejný kmitočet, anebo, o kolik se liší jejich kmitočty.
Jde Vám o jednorázové měření, anebo o vyhotovení měřícího přístroje pro dlouhodobé, opakované měření?
Jednorázově Vám mohu signály zadarmo změřit.

Uživatelský avatar
pirat077
Příspěvky: 324
Registrován: 02 kvě 2014, 02:00

#29 Příspěvek od pirat077 »

petula píše:
pirat077 píše:Ahoj,
potřeboval bych detekovat zpoždění jednoho signálu od druhého, jde o sinusovky 60kHz,

Jde to udělat nějak analogově?? Našel jsem jen obvody, které pracují od 0 do 360° (přesnost 1° nebo 0,1°):...
analogově s takovouto přesností to udělat nelze. V prvé řadě, nepleťte si fázový posun a zpoždění. Dále, lze toto vyřešit digitálně, ve Vašem případě naštěstí máte signály o nízkém kmitočtu (čím vyšší kmitočty, tím více problémů a nižší přesnost). Velmi důležité je, zda oba signály mají naprosto stejný kmitočet, anebo, o kolik se liší jejich kmitočty.
Jde Vám o jednorázové měření, anebo o vyhotovení měřícího přístroje pro dlouhodobé, opakované měření?
Jednorázově Vám mohu signály zadarmo změřit.
Potřebuji přístroj, který to bude měřit trvale.

Jakm způsobem byste to (jednorázově) měřil??

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“