Podivné chování PC při zapnutí

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jiko
Příspěvky: 9
Registrován: 11 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Jižní Morava

Podivné chování PC při zapnutí

#1 Příspěvek od Jiko »

Zdravím všechny, kteří píší do tohoto fóra.
Mám PC už více jak tři roky. Počítač, monitor, tiskárnu, repráčky, CBTV modem, video,TV napájím se společné zásuvky, prodlužkou s vestavěným vypínačem, abych snížil spotřebu energie a chránil elektroniku před bleskem. Do PC moc nedělám. Uvažuji o ochraně PC proti přepětí s nějakou filtrací vf špiček. Zatím jsem na netu nenašel vhodné zapojení, koupil bych i stavebnici nebo hotový výrobek. Našli jste-li někdo na netu něco takového, uvítal bych na to odkaz.
Právě před týdnem se mně začalo podivně chovat PC při zapnutí vypínače na prodlužce – asi na 2 až 3 vteřiny se rozjede, pak zase zhasne. Dříve to nedělalo.
Když jej tlačítkem POWER zapnu, systém odetekuje mechaniky, zapne monitor, ale hned ho zase vypne. Asi 5 vteřin se jeví jako kdyby načítal data – bliká oranžová LED, pak znenadání ztuhne – nenaběhne Windows. Jede pouze ATX zdroj, ventilátory, HDD a svítí zelená LED.
Po zmáčknutí tlačítka RESET, PC ožije a začne standartně zavádět Windows .
Jestliže jste se někdo s takovým problémem setkali, velice Vás všechny prosím o radu, co se s tím dá dělat, jak vyřešit tento problém. Předem Všem děkuji.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Pozri na dosku a do zdroja - hladaj nafuknute elyty.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Elyty jsou jasný a hřející konektory mezi deskou a zdrojem další možnost. Bude tam někde studeňák jak prase, při startu odebírá veškeré zařízení nejvíc proudu a jsou tam úbytky. Kdyby se startovaly komponenty postupně, nedělalo by to takovou paseku. Zkus jiný zdroj, novější, a hlavně se podívej, jestli se Ti neviklají napájecí konektory k základní desce, disku a mechanikám. Vzniklé úbytky aktivují nouzový reset.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Mourek »

Pokud máš zdroj Eurocase, ANS tak asi vyhodit, můžeš zkusit ho rozebrat a vyměnit kondy, proletovat studeňáky. Jinak levnější zdroje odcházejí tak, že zničí MB nebo HDD a pak se uškvaří. Viděl jsem několik Eurocase. Lepší než chránit síťový přívod by bylo chránit napětí uvnitř PC, ale nezkoumal jsem jestli prvky na toto napětí existují. No a doporučuji PC rozebrat na komponenty (není obvykle nutne vyndávat CPU, pamět ano) vyčistit, dle možností opucovat nohy a uvidíš. Pokud byl koplý MB tak to obvykle zdechne nadobro,Než s tím začneš něco dělat zazalohuj data.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na tu vnitřní ochranu by se daly použít transily.

Jinak dneska se prodávají zdroje s pomaloběžnýma ventilátorama, sice je to tichý, ale nechladí to a ventilátor se časem stejně zastaví a zdroj se upeče.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Taky zdroj sa mi dostal jeden do ruk - "znacka" Allied, vyrobeny v 2005 (cize bol vlastne este v zaruke). Ventilator tam bol obycajny 8cm, ale spravili ten zdroj tichy - takze sa tocil pomaly. K tomu poddimenzovane suciastky a uz to islo - nafuknute elyty a prerazena dioda na chladici. Dioda bola samozrejme tiez poddimenzovana a navyse nebola dotiahnuta na tom chladici...

A pred par dnami dalsi zazrak - Premier LC-B300ATX - zaseknuty ventilator, nafuknuty elyt a dioda prerazena (podla datasheetu je na 10A, pritom na stitku zdroja kludne napisu 5V/30A...). Hlavna poistka bola 5A a pri nej na PCB vypisane hodnoty poistiek pre rozne vykony zdrojov. Podla nej je 5A poistka pre zdroj 180-235W. A na stitok kludne napisu 300W.

Uživatelský avatar
Jiko
Příspěvky: 9
Registrován: 11 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Jižní Morava

Zpráva

#7 Příspěvek od Jiko »

Zdravím všechny.
Děkuji za rady. Jakmile budu mít chvilku času, musím se na to kouknout. Nechtěl bych zrovna poslat MB nebo HDD do elektronického nebe. Typ zdroje z hlavy nevím, musel bych to rozebrat. Jinak zkontroluji studeňáky a proměřím ty elity ve zdroji a podívám se i na MB. Až to budu mít prověřené, napíši jak to dopadlo. Zatím děkuji.

Uživatelský avatar
Miri
Příspěvky: 196
Registrován: 28 črc 2006, 02:00
Bydliště: Nový Jicin

#8 Příspěvek od Miri »

Skus ještě vyměnit baterii na základní desce. S jednou Asuskou jsem měl stejný problém.
Miri

Uživatelský avatar
Noel1
Příspěvky: 5
Registrován: 15 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Teplice

#9 Příspěvek od Noel1 »

Ve zdroji PC to nejsou jenom nafouknuté elyty, ale take vysušené-nefunkční. Je to třeba proměřit.

Fery2

#10 Příspěvek od Fery2 »

Mùžete nìkdo popsat,jak mìøit elektrolytické kondenzátory?Kapacita se sice dá odhadnout podle ohmetru,ale jak zjistit svod?Pokud nìkdo máte zapojení nìjakého pøípravku,nebo mìøidla,tak je prosím zveøejnìte.Myslím,že by to pomohlo spoustì lidí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Merat najlepsie meracom ESR, ale ani ten nevie vsetko. Napriklad v napajani CPU byva aj 10 elytov zapojenych paralelne, takze tam sa nic rozumne namerat neda.
Ale plati pravidlo - ak je jeden nafuknuty, tak vymenit vsetky rovnakeho typu. Inak sa ti to onedlho vrati.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nebo pokud z něho leze plastová izolace, taky vyměnit. Je to známka vysoké teploty, ať už elytu, nebo okolí, výměnou se nic nepokazí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Noel1
Příspěvky: 5
Registrován: 15 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Teplice

#13 Příspěvek od Noel1 »

El.kondenzátor vypájím a nabiji z regulovaného stejnosměrného zdroje příslušným napětím. Při nabíjení je vidět určité jiskření při přiložení přívodů. Totéž jiskření(podle kapacity el.kondenzátoru) je vidět zkratováním vývodů kondenzátoru. Nabiju kondenzátor a odpojím od zdroje. Za pár vteřin změřím voltmetrem, zda udržuje po určitou dobu náboj-napětí. Přesnou kapacitu tak nezměřím, ale pro ověření funkčnosti to stačí.

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#14 Příspěvek od Carel »

To zkratování Elytům moc nesvědčí :o :cry: :!:

Uživatelský avatar
Jiko
Příspěvky: 9
Registrován: 11 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Jižní Morava

Výsledek opravy

#15 Příspěvek od Jiko »

Již jsem opravil ten PC. Závada byla chvalabohu jen ve zdroji.
Typ zdroje EC model 300X1, 2.03 ATX - opsal jsem to ze štítku.
Byly tam vyschlé 2 elektrolity 470M, hned u chladiče s výkonovými tranzistory. Měly poloviční kapacitu. Děkuji Všem zúčastněným za rady.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“