Schodišťový automat - náhrada za SA-10

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#16 Příspěvek od jirka5 »

Tady máš chodišťových automatů hafo, včetně toho SA-10, ovšem za cenu ještě pozlacenější....., chce to jen pohledat na netu nebo zajít do nejbližšího velkoobchodu s elektromateriálem. Rozhodně bych nic nebastlil, jedná-li se o panelák, smrdí to průserem.

http://www.ceha-kdc.cz/shop/kategorie/2 ... hodis-spin

http://eshop.elkoep.cz/rele--elektronic ... 00101.aspx

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od drabek06 »

V domě máme už nějakej novější, elektronickej, ale ten jen odčasuje a vypne a nějakou možnost prodloužení za běhu bohužel nemá. A teď při poslední schůzi se řešilo osvětlení a padla na tohle řeč, tak jsem hledal a hledal a nic kloudnýho nenašel. Docela bych si dokázal představit použití CRM-42F od Elka. Ty starý SA-10 máme ještě v ovládání ventilátorů vzduchotechniky a hrozně se mění jejich načasování s teplotou (ročním obdobím).

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#18 Příspěvek od helios »

Tá závislosť času od teploty u SA10 je spôsobená tým, že vnútri podtlakového valca je piest, ktorý je namazaný olejom, ktorý pri nízkych teplotách tuhne.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#19 Příspěvek od Artaban001 »

Kdesi byl návod, jak spáchat pomocí SA10 odsávačku cínu..

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Ale nic není v originále namazáno .

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

helios píše:Tá závislosť času od teploty u SA10 je spôsobená tým, že vnútri podtlakového valca je piest, ktorý je namazaný olejom, ktorý pri nízkych teplotách tuhne.
Je tam pístek ze silikonovým talířkem, podobně, jako je píst ve starý pumpičce na kolo. Ten váleček z bakelitu se má občas vytřít hadrou a pak jej potřít několika kapkama oleje a rozleštit rovnoměrně po celým válečku. Je jasný, že nízkou teplotou se mění kluznost ty olejový vrstvičky a tuhost ty gumky ma pístku.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od drabek06 »

Tak jsem nakonec na netu koupil MCR- MA od OEZ, co zde bylo doporučeno že funkci "prodlužování" umí. Včera jsem to na stole zkoušel a vše fungovalo jak má. Dneska jsem ho namontoval do rozvaděče na chodbě a už v tu chvíli mě napadlo co bude říkat to relé na to, že v každým spínači na chodbě je k němu připojená doutnavka. Celkem tedy asi 18 spínačů. Po nahození jističe od světel se sepnul výstup v relé a už bohužel nevypnul . . . Proud co teče skrze všechny doutnavky stačí na to, aby relé vyhodnotilo seplej spínač. Do vypínačů jsou dotažený pouze dva dráty, takže nelze rozsvítit doutnavky jinak. Naštěstí (bohužel) nám v baráku tento týden vyhořel (a to doslova) časovej spínač SA-10 co řídí ventilátory na střeše, takže tohle nový relé vrznu tam. Zároveň přikládám fotku jak to SA-10 dopadlo . . .
Přílohy
13390991_10206302448302365_1518959049_n.jpg
SA-10
(69.04 KiB) Staženo 84 x

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od drabek06 »

Tak už vím, proč ten se ten původní časovač tak pěkně připekl. Zjistil jsem, že odpor na drátech od spínačů z bytů se pohybuje v řádu několika stovek, až tisíce ohmů, takže tím původním SA-10 neustále protejkal cívkou proud, až se upekla. A teď babo raď, proč tam naměřím výše uvedenej odpor, namísto nekonečnýho . . . :roll:

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#24 Příspěvek od dj_rizek »

Už jsem se setkal s tím že v jednom bytovým domě měl jeden koumák napojený paralelně na tlačítko světýlko uvnitř v bytě na chodbičce :lol:
Nemusel svítit když se procházelo mezi místnostma.
Fungovalo to dobře a hlavně "zadarmo"

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od drabek06 »

Už jsem byl skoro u všech lidí v bytě a kontroloval stav a funkčnost spínače, ale zatím to bylo u všech v pořádku. Ještě zbejvaj prověřit dva byty, ale moc dobře to nevidím. Zrovna v naší stoupačce jsou krom jednoho zrekonstruovaný byty a dva dokonce tenhle ventilátor ani nepoužívaj a nemaj k němu nikde žádný ovládací tlačítko. Ve stoupačce to nějak propojili aby to běželo, ale myslím si, že se k tomu na kontrolu už nikdo nedostane, bez nějakejch demoličních prací. Taky jsem si všiml, že když měřím odpor těch všech paralelních spínačů přímo v rozvaděči vzduchotechniky, tak odpor naměřím (cca. 3Kohm), ale pokud prohodím banánky multimetru, tak nenaměřím vůbec nic 8O

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#26 Příspěvek od Lukar »

,,Taky jsem si všiml, že když měřím odpor těch všech paralelních spínačů přímo v rozvaděči vzduchotechniky, tak odpor naměřím (cca. 3Kohm), ale pokud prohodím banánky multimetru, tak nenaměřím vůbec nic Shocked"
není tam někde dioda?
A teď babo raď, proč tam naměřím výše uvedenej odpor, namísto nekonečnýho - Něco podobného ale s neustále sepnutým jsem také řešil u 12sti poschoďového věžáku, prasátko umístěné v suterénu, začal jsem zkusmo v 7 patře - ve stoupačkách odpojil vodiče v krabicích - problém ve 3 patře - jádro a stoupačka po rekonstrukci a zedník všeuměl v akci (jako zedník, malíř a natěrač v jednom byl fachman, ale ty drutki v téj škatulce...)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#27 Příspěvek od Achab »

Dioda by mohla být v některém tlačítku - byly případy, kdy si nájemník doplnil do vypínačů signální nebo orientační LEDky v sérii s běžnou diodou. Vzhledem ke "kutilskému" provedení s tím někdy byly problémy.

Ovládací kabel AYKYL nebo AGY pro centrální ventilační jednotku byl často veden průběžně přes WC nebo koupelny všech pater a spojován přímo v tlačítkách. V některých případech byl kabel ve stoupačce v jádru a na tlačítka odbočky z krabice Acidur.
Při rekonstrukcích se někdy tlačítka rušily a průběžné spoje vodičů často skončily pod obklady, nebo zaházené ve zdi. V lepším případě v krabici, někdy (dost často) přes "čokoládu" v sádře, nebo přímo v omítce.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“