náhrada CCFL řadou vysoce svítivých led beze změny řízení

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

náhrada CCFL řadou vysoce svítivých led beze změny řízení

#1 Příspěvek od Mira_A »

Mám úvahu, že by šla nahradit CCFL řadou vysoce svítivých led přičemž by zůstalo původní PWM řízení pro podsvícení CCFL. Drobné úpravy asi budou nutné.
Led diody jsem vybral z nízkým proudem 20mA (max.30) 3V 8,6 LM 6500K. Byly by tedy zapojeny všechny sériově. Předpokládaný počet kusů asi padesát, což by dalo nějakých 400 LM. Zkoušel jsem jednu diodu cvičně, tak vydrží třicet Voltů pokud se do ní pouští konstantní proud omezen 20mA. Svit je docela slušný.
- dle internetu je na trubici je napětí nějakých 1000V
- 50x30V = 1500V - takže by to těm diodám nemělo ublížit
- proud protékající trubicí je údajně nějakých 5mA to budu muset asi upravit, ale předpokládám, že při 1000V pokud má trubice spotřebu cca 6-8W při běžné svítivosti ten proud bude trochu i vyšší.

Samozřejmě je tu ještě možnost výměny transformátorů za nějaké ručně dělané třeba 1/10 , daly by se navinout na ty kulaté ferity z PC zdrojů. Proud bych omezil pomocí stabilizátorů.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Špatná úvaha.
A toto
Mira_A píše:...Zkoušel jsem jednu diodu cvičně, tak vydrží třicet Voltů pokud se do ní pouští konstantní proud omezen 20mA. Svit je docela slušný.
- dle internetu je na trubici je napětí nějakých 1000V
- 50x30V = 1500V - takže by to těm diodám nemělo ublížit
...
je úplný nesmysl.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#3 Příspěvek od Heno »

presne tak... ako mozes povedat ze mas obmedzeny prud na 20mA a zaroven ze dioda ide na 30V, nie je to nahodou tak, že akonahle pripojis diodu tak tym ze zdroj ma prudove obmedzenie 20mA napatie klesne z 30 na 3V ? :-)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Nezapomeň, že CCFL svítí výhradně na AC, zdroj musí zapálit vysokým napětím, potom reguluje proud. Diody se ti velmi pravděpodobně prorazí v závěrné půlperiodě. Dle mého názoru toto vůbec nemá smysl, podsvětlění trubicemi se jeví spolehlivější, trubice se dají z Číny koupit za přijatelný peníz a výměna za nové trubice je výrazně snazší, než nějaké bastlení LED pásků s pofidérní kvalitou. I LED na podsvětlení určené na tom nejsou s životností zrovna skvěle.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Bóže, myslíš, že nejde LEDka píchnout na stejnosměrnej 200kV zdroj přes 10MΩ/4kW odpor?

LEDka slyší na proud, takže tady dostane svejch 20mA, zatímco vedle ten odpor bude topit takřka čtyřma kilowattama, protože na něm bude úbytek napětí 20000-3.3=199996.7V, proud přes něj poteče 19.99967mA, ztráta na něm bude 3999.868W, která se promění v teplo. Zatímco LEDka spotřebuje cca 66mW.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#6 Příspěvek od Mira_A »

Heno píše:presne tak... ako mozes povedat ze mas obmedzeny prud na 20mA a zaroven ze dioda ide na 30V, nie je to nahodou tak, že akonahle pripojis diodu tak tym ze zdroj ma prudove obmedzenie 20mA napatie klesne z 30 na 3V ? :-)
Ke zkoušce jsem použil konstantní proud přes stabilizátor 78xx napájeným z transformátoru. Na té diodě jsem naměřil opravdu 30V.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jezevec »

Mira_A píše: Ke zkoušce jsem použil konstantní proud přes stabilizátor 78xx napájeným z transformátoru. Na té diodě jsem naměřil opravdu 30V.
Zase nesmysl, dej sem obrázek jak to máš zapojeno a co kde měříš a čím. Někde děláš chybu která tě mate a vyvozuješ chybné závěry.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#8 Příspěvek od Mira_A »

Zaky píše:Nezapomeň, že CCFL svítí výhradně na AC, zdroj musí zapálit vysokým napětím, potom reguluje proud. Diody se ti velmi pravděpodobně prorazí v závěrné půlperiodě . Dle mého názoru toto vůbec nemá smysl, podsvětlění trubicemi se jeví spolehlivější, trubice se dají z Číny koupit za přijatelný peníz a výměna za nové trubice je výrazně snazší, než nějaké bastlení LED pásků s pofidérní kvalitou. I LED na podsvětlení určené na tom nejsou s životností zrovna skvěle.
A je problém předělat na pulsní?

S tou životností led je to problém špatného odvodu tepla. Proto jsem právě vybral led 0,1W. Když budou v pásu bude se teplo snadněji odvádět než když bych použil menší počet s výkonem 1W.

A co se týče kvality CCFL z Číny, tak potřebuji právě nahradit trubice, které vydržely pouze 10 tisíc hodin. Seženu je i u nás za 200 + poštovné, ale pravděpodobně nebudou pasovat. Co jsem se díval tak ty plechy jsou u každého monitoru trochu jiné.
Přílohy
IP-35135b.jpg
(119.62 KiB) Staženo 211 x

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#9 Příspěvek od Heno »

To by ma tiež zaujímalo ako sa dá pomocou stabilizátora napätia rodiny 78XX nastaviť nejaké obmedzenie prúdu.
Okrem toho sám tvrdíš, že si použil bielu led so stratovým výkonom 0,1W, tak ako do toho zapadá, že si nameral na tej led 30V a predpokladáš, že cez nu zároveň tiekol prúd 20mA. Veď pokial sa výpočet stratového výkonu za posledných 30 rokov nezmenil, vyšiel startový vykon led 30(V)x0.02(A)=0,6W
Neznamená to, že si maximálny stratový výkon led prekročil 6x ?
Takže 3V, 0,02A bude kóšer.

A ak by si teda naozaj chcel prerobiť povodný invertor podsvetlenia pre ccfl, tak previnutím sekundárov cca na desatinu povodneho počtu zavitov hrubším drôtom na vystupe pre led usmerniť a samozrejme zmeniť odporové deliče na meranie prúdu a napätia pre BIT IO, inak by ti to neustále vypínal z dôvodu prúdu alebo napätia mimo rozsah. To je čisto teoreticky, prakticky je to na desiatky hodín práce.
Naposledy upravil(a) Heno dne 18 čer 2016, 09:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od breta1 »

Pozn. ke zdroji proudu z 78xx:
Z každého stabilizátoru typu 78xx jde udělat zdroj proudu stejně jako z LM317 (viz datasheet LM317)
Jen ve výpočtu proudu se místo čísla 1,25 použije číslo xx (dle typu 78xx).

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#11 Příspěvek od Heno »

Dik za info, pochopil som ako sa to da.
1,25 Ohm LM317 1A
5 Ohm 7805 1A
200Ohm 7805 25mA
Přílohy
1.jpg
(23.1 KiB) Staženo 177 x

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#12 Příspěvek od Mira_A »

Bingo s tím stabilizátorem já tam mám 7912 odpor 312R(0.5W) a ještě před LOAD trimr 1k/N a ve zpětné vazbě svítivou diodu.
Před lety jsem to používal k nabíjení akumulátorů. V mém nastavení se to dá regulovat v rozsahu 15-45mA.
Ano špatně jsem měřil omlouvám se.
Měl jsem to tak narychlo přiložené takže jsem to změřil asi když dioda už nebyla v obvodu.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“