Klimatizace v paneláku

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#31 Příspěvek od rnbw »

Ked mas "vhodne" otocene okna (napr. po obede az do vecera tam svieti slnko), tak zaluzie nestacia.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#32 Příspěvek od kejki »

Mobilní klimatizace je hlučná, méně účinná, ale na těch pár žhavých dnů dokáže ochladit místnost o pár stupňů, aby se dalo spát.

Na výfuk se dělají už linkované vložky do oken, nebo se dá udělat deska.
A možná vyjde levněji pytel párty ledu s ventilátorem, to už si každý musí spočítat sám. Chladit to v mrazáku znamená riskovat ohřátí uskladněných potravin.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#33 Příspěvek od weed_smoker »

Je možný ten kondenzátor ochlazovat stlačenym(nebo zkapalnělym) plynem,pochopitelně nehořlavym,nejedovatym a nesmradlavym.Třeba jsme takhle starym sněháčem vychlazovali sud piva (jednou i dofoukávali,ale to pak bylo to pivo hnusný).

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#34 Příspěvek od doktor365 »

Má to někdo na balkóně tu venkovní jednotku nebo soused?
Včera mi volal kamarád a chtěl by to pro někoho do paneláku zadělat. Říkal jsem mu že je to hlučný i když na dovolený mi to nepřijde,větší problém si myslím,že je ten kondenzát,musí dát na balkón kbelíky.

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#35 Příspěvek od jodaps »

To by mě teda zajímalo (bez ironie) jak by chtěl ten kamarád vyvést trubky z bytu na balkon. Já bych potřeboval 7cm ďóru v průměru (pro klimu s Quick konektory), přes beton 16cm + izolaci (cca 32cm).

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#36 Příspěvek od doktor365 »

No ta díra je 7cm,vedou tam dvě trubky a odtoková hadice na kondenzát to je pravda,už jsem nějakou namontoval. Nevím zda jeto panelák nebo zděné. Mně zajímal jen ten zvuk od sousedů.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od forbidden »

doktor365 píše:Má to někdo na balkóně tu venkovní jednotku nebo soused?
Včera mi volal kamarád a chtěl by to pro někoho do paneláku zadělat. Říkal jsem mu že je to hlučný i když na dovolený mi to nepřijde,větší problém si myslím,že je ten kondenzát,musí dát na balkón kbelíky.
Já mám klasickou venkovní jednotku na balkóně a problém není. Při plné zátěži to sice hlučí dost, ale je to invertor a v noci naplno určitě nejede. Pokud by si někdo ze sousedů stěžoval na hlučnost, tak je pošlu do prdele, protože okolo mě jsou samí kuřáci, co si vypalují zobáky snad nonstop, takže větrat rozumně ani nemůžu.
Jinak průraz na balkón problém trochu byl, ale ne můj :) Firma, co mi to instalovala se trochu zapotila no, průměr otvoru je asi 7 cm co si tak pamatuju.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#38 Příspěvek od Standa99 »

Geizeer
The cooling capacity of Geizeer is about 3 Celsius degrees for a very well insulated room of 12 square meters. :lol:
https://ksr-video.imgix.net/projects/22 ... 4_high.mp4
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#39 Příspěvek od dobrman »

což vyzkoušet tohle??
:D

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od Habesan »

Píč*vina.

Vzduch proudící skrz větší díru do menší díry by se naopak stlačoval a teplo by se v něm koncentrovalo (tak jako v kompresoru).
Vzduch proudící užší dírou se bude pohybovat rychleji, takže dokud bude chladnější než lidská kůže, bude smyslově působit chladnější. Pokud bude teplejší, bude naopak o to rychleji zahřívat.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#41 Příspěvek od helios »

Ono to bude asi založené na tom, že prúd vzduchu, rýchlejšie prúdiaci na pokožku, napomáha rýchlejšiemu odparovaniu potu a tým človek cíti subjektívne chladnejšie. Túto istú službu by urobil ventilátor, napájaný solárnym článkom. Známy má takú solárnu čiapku a nevie si ju vynachváliť. :D

BTW, v článku písali, že ten vynález znížil teplotu v miestnosti o 10°C. Tiež nič nemožné, ak im predtým na čidlo svietilo slnko a zakrytím okna papundeklom zatemnili miestnosť. Taktiež sa menej zahrievali steny, na ktoré predtým smažilo slnko. Ale asi novinársky zaujímavejšie je urobiť z toho technický zázrak.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#42 Příspěvek od doktor365 »

Možná to nějak funguje i když já osobně tomu nevěřím,ale klima je klima. Nastavím co požaduji a to tam mám. U flašek asi nic nastavit nejde.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#43 Příspěvek od dobrman »

Když ti bude moc chladno, zavřeš některý víčka.... :D :D :D

Uživatelský avatar
Racius
Příspěvky: 189
Registrován: 29 srp 2009, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od Racius »

Dobrý deň, kopírujem z iného fóra:

Zdarec, využil som tieto posledné nie-teplé dni na prípravu proti horúčavám a realizoval koncept, pre ktorý som sa už dávnejšie inšpiroval kdesi na internete.
Keďže splitová klimatizácia neprichádza do úvahy v prenajatom byte, kde vŕtanie do fasády nie je možné, zostalo len menej vyspelé riešenie.
Prvá otázka akú klimatizáciu kúpiť ? Po konzultácii s Drakom som vybral Coolexpert APM-12AN1, ktorá má servisné stredisko priamo v Brne a ako predajňu zazmluvnený Bauhaus. Cena 9990kč, t.j. asi 370€. Záruka 2 roky, to musí vydržať kým sa presťahujem do bytu, kde si nahodím na fasádu/balkón nejakú tú Toshibu.

Do okna som si nechal v Hornbachu odpíliť drevotriesku hrúbky 16mm. Rozmery som zadal 150x70cm, zmerané podľa krídla okna.
Do drevotriesky sme s kamošom vyrezali kmitoskou dierou tak akurát na kus hadice, ktorý sme tiež odrezali na rozvinutú dĺžku asi 7cm.
Na dosku som nalepil extrudovaný polystyrén ako izoláciu a pokryl alobalom ako odraznú vrstvu. Rúčky na manipuláciu z plastového viazania krabice klímy sa hodia pri manipulácii.
Doska krásne dosadne na tesnenie okna a je zarigľovaná druhým krídlom okna, je to trochu boj to osadiť do okna, ale ide to. V ľavom hornom rohu je priskrutkovaná doštička, ktorá sa opiera o kovanie rámu a utesnenie je celkom spoľahlivé. Doska je v ráme okna položená na dvoch špalíkoch, keby bola vyrezaná presne, tak by sa nedala prepchať cez kovanie druhého krídla okna.

Klimatizácia je položená na parapete a výduch strčený takmer priamo do diery. V manuáli píšu, že klíma má byť 30cm od steny, ale prúdenie vzduchu dozadu mi príde dostatočné, možno ide o antiblbovské opatrenie aby nikto nezakrýval nasávacie mreže.

Experimentálna prevádzka asi 2 hodiny znížila teplotu vzduchu v izbe z 24.5°C na 22°C, pričom teplotomer som mal položený na posteli. Subjektívne sa ovzdušie zlepšilo vďaka odvlhčeniu. Teplota bola nastavená na 20°C a výkon ventilátora na Low.
Uvidíme ako si riešenie povedie počas horúčav.
Přílohy
DSC_5942.jpg
(114.38 KiB) Staženo 18 x
DSC_5946.jpg
(172.25 KiB) Staženo 12 x
DSC_5945.jpg
(118.27 KiB) Staženo 15 x
DSC_5944.jpg
(107.54 KiB) Staženo 18 x
DSC_5947.jpg
(172.99 KiB) Staženo 19 x

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#45 Příspěvek od Artaban001 »

Tohle by stálo za to udělat z toho dvojitýho plexiskla ( dvě tabule a mezi nima svislý příčky ze stejnýho materiálu. Název se mi teď vypařil z havy). Timhle si děláš tmu.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“