Liberta, nahrada selenoveho usmernovaca beznym kremikovym

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Otazka je, ci ma ist o rekonstrukciu nejakeho zberatelskeho kusu alebo len o opravu, aby pekne stare radio fungovalo. V druhom pripade nie je problem nahradit vadne suciastky modernymi alebo pridat CCIR-OIRT konvertor (ak ma radio FM).

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#17 Příspěvek od Peterseal »

xsc píše:... Jen by mě zajímalo, jak je to zapojené - elektronka pro dvojcestné usměrnění potřebovala 2 vinutí trafa. Nebo to usměrňuje jen jednu půlvlnu? - to by asi bručelo.
Prve verzie z vakuovym dvojcestym usmernovacom mali 2 vinutie. Respektive malo vyvedeny stred(zem). Vidno na prvej foto.
Ako vidno z drihej foto, mostikove zapojenie so selenovym usmernovacom tento vyvedeny stred nepotrebovalo. Avsak trafo sa pouzivalo cely cas rovnake, tak stacilo len ten stred vinutia zapojit a je to korektny 2 cestny usmernovac.

A ide mi o zachovanie co najvacsej originality pri plnom sfunkcneni. Preto rozmyslam co s tym.
Přílohy
liberta.jpg
(270.77 KiB) Staženo 136 x
liberta1.jpg
(270.49 KiB) Staženo 104 x

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#18 Příspěvek od Dvoulampovka »

Tak pro zajímavost a pro zvídavé. Prohlédněte si napájení radia Tlf Trio Koncert. http://www.oldradio.cz/tftrio.htm Pamatuji, že jsem na to před skoro půlstoletím taky čuměl, jako puk!! :lol:

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#19 Příspěvek od ohryzek36 »

Opravdu tam nebyla ta elektronka už původně?

Pokud to odpovídá schématu, tak bych to tam (já osobně) nechal - je to funkční a dobově to tam sedí víc, než diodový můstek z moderních součástek.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#20 Příspěvek od elektrosvit »

Tak tam tu elektronku nechej. Možná trochu zkulturni její uchycení, ať patice netrčí tak divně do prostoru.
Jestli má trafo na sekundáru vyvedený střed, pak je novější schéma matoucí, protože tam není zakresleno vinutí L19´. Pak by přicházela v úvahu varianta jednocestného usměrňovače (při použití elektronky). A jestli to trafo používali po celou dobu výroby, pak při použití selenového můstku to bylo docela nehospodárné, jelikož druhé vinutí (L19´) zůstalo nevyužito. Asi to tehdy nikoho netrápilo. Nakonec, bratislavský tuner 3603A má taky v sobě trafo z plnohodnotného, neočesaného přijímače 813A 8O .

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#21 Příspěvek od xsc »

Peterseal píše:Prve verzie z vakuovym dvojcestym usmernovacom mali 2 vinutie. Respektive malo vyvedeny stred(zem). Vidno na prvej foto.
Ako vidno z drihej foto, mostikove zapojenie so selenovym usmernovacom tento vyvedeny stred nepotrebovalo. Avsak trafo sa pouzivalo cely cas rovnake, tak stacilo len ten stred vinutia zapojit a je to korektny 2 cestny usmernovac.
Při usměrnění 2 cestným elektronkovým usměrňovačem potřebuji 2x200V, při usměrnění můstkem 1x200V. Takže to není vyvedený střed, který v 1. případě zapojím a ve druhém ne, ale muselo by tam být navíc jedno kompletní vinutí. Já mám Libertu s tím selenem, ale jestli je na trafu plonkové vinutí, jsem nezkoumal.

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#22 Příspěvek od Dvoulampovka »

Ako vidno z drihej foto, mostikove zapojenie so selenovym usmernovacom tento vyvedeny stred nepotrebovalo. Avsak trafo sa pouzivalo cely cas rovnake, tak stacilo len ten stred vinutia zapojit a je to korektny 2 cestny usmernovac.Při usměrnění 2 cestným elektronkovým usměrňovačem potřebuji 2x200V, při usměrnění můstkem 1x200V. Takže to není vyvedený střed, který v 1. případě zapojím a ve druhém ne, ale muselo by tam být navíc jedno kompletní vinutí. Já mám Libertu s tím selenem, ale jestli je na trafu plonkové vinutí, jsem nezkoumal.
Možná je to řešeno duodiodou a JEDNÍM sekund. vinutím, proto jsem dal ten odkaz na Trio koncert!!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#23 Příspěvek od elektrosvit »

Donutili jste mě Libertu otevřít a zjistil jsem následující: Trafo na fotce v úvodu threadu NENÍ původní, takže se tu dohadujeme zcela zbytečně. Originální trafo má označení 1 PN 665 13, je menší, nemá pertinaxovou (či co je to za materiál) kostru cívek a na boku má tepelnou pojistku. Trafo na obrázku od Peterseala je tedy evidentně jiné, modernější, nahoře je patrný držák trubičkové pojistky. Může mít i dvojitý sekundár a tím pádem může být usměrňovač zapojen jako dvojcestný.

Trafo 1 PN 665 13 NEMÁ žádný nezapojený vývod, takže nemá ani druhé nezapojené sekundární vinutí L19´. Tudíž nebude stejné jako trafo, které se dávalo do verzí s usměrňovací elektronkou. Stejné trafo se montovalo i do přístrojů Gavota 2 a Liberta 2, ke kterým je na oldradiu i servisní návod, a tam rovněž žádné dvojité sekundární vinutí NENÍ. :wink:

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Franta »

Možná bude docela moudré konečně nahlédnout do továrního servisního návodu Tesly jak to vlastně s tím síťový zdrojem u Liberty (Gavoty) bylo. Na mých stránkách je kompletní sestava továrních servisních návodů na přijímače/gramorádia výroby Tesla.
Klikni a pak v servisáku nalistuj pasáže od str. 22 dále, tam to všechno o záměně můstku za EZ80 je:
http://nostalgyradio.cz/files/original/ ... _18873.pdf

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#25 Příspěvek od elektrosvit »

Franto, díky za odkaz :) úplně jsem zapomněl na Tvoje stránky, přitom jsem si tam už pár věcí stahoval.

Verze s EZ 80 má trafo 1 PN 665 22, verze se selenem 1 PN 665 13, trafo na fotce od Peterseala nebude ani jedním z nich.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#26 Příspěvek od Peterseal »

Tak mali ste pravdu. Trafo originalne nie je.
Asi v minulosti odisiel selenovy usmernovac a spalilo sa spolu s nim trafo, tak to niekto urobil takto.A trafo je symetricke, cize ta elektronka funguje ako plnohodnotny dvojcestny usmrnovac.
Přílohy
libertaz.jpg
(285.43 KiB) Staženo 69 x
libertaz1.jpg
(236.17 KiB) Staženo 71 x

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“