Nabíječka Li-Ion

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

Nabíječka Li-Ion

#1 Příspěvek od paycz »

Ahoj, na internetu jsem nenašel žádnou pořádnou a jednoduchou s indikací nabití nabíječku Li-Ion článku. Pokusil jsem se o nabíječku s LM317 a nějaký ten tranzistor.

Teoretická funkce činnosti:
dělič TR1 a R1 nastavuje výstupní napětí regulátoru a odpor R6 nastavuje maximální výstupní proud. pokud nebude baterie nabita zenerova dioda Z1 se neotevře tím pádem nejde proud do báze T1 ani T3 díky tomu vznikne napětí na bázi T2 a tranzistor se otevře jakmile na baterii stoupne napětí na 4.2 voltu otevře se tranzistor T1 a T3. Tranzistor T3 svede proud na zem tím pádem do báze T2 neteče žádný proud a tranzistor se uzavře na kolektoru je dioda, která indikuje když je baterie nabitá


P.S. snad toto schéma bude mít hlavu a patu (řekl jsem si že začnu s něčím jednoduším ;) )
Přílohy
nabiječka lion.PNG
(61.38 KiB) Staženo 151 x

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#2 Příspěvek od dobrman »

proč nepoužiješ modul TP 4056 ? Skoro zadarmo a nabíjí charakteristikou CC-CV (až 1A), což je pro LiIon (i LiPol) ideální....

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#3 Příspěvek od Milan_F »

paycz píše:... na internetu jsem nenašel žádnou ... nabíječku Li-Ion článku...
Belzovo zapojení... a nebo podle pana Zajíce. A pak že nerostou... :D

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od Kremik »

Jestli pouze chceš nabíječku, kup si ji. Pokud se chceš něco naučit, postav svův výtvor a otestuj si ho na nějaké raději starší baterce. Zjistíš, že zenerka se zapojuje opačně, že pouze zenerkou stěží uhlídáš napětí baterie přesně a že není dobrý nápad měřit ho i se saturačním napětím tranzistoru. Možná si všimneš i toho, že LEDkou teče zbytečně velký proud, že lionka dosáhne konečného napětí když ještě není plně nabitá, takže ti to bude svítit příliš brzo, a možná objevíš i hysterezi. Pokud si s tím opravdu pohraješ, přijdeš na to, že když použiješ řídící vstup LM i na ukončení nabíjení, nepotřebuješ T2 ani T3. Pořád to ovšem bude nabíječka nic-moc, ale už budeš vědět jak postavit takovou, která se ti bude líbit.
Pokud se budeš jen ptát a postavíš teprve to, co jiní odsouhlasí, moc se toho nenaučíš.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#5 Příspěvek od dobrman »

jj, ukončení nabíjení LiIon není dosažením konečného napětí (4,2V , u některých typů až 4,35V), ale je odvozeno od poklesu nab. proudu , většinou pod 1/10 nab. pr.
Měl by si se podívat na nějaký grafy nabíjení lithiovek

edit:
mrkni třeba sem
http://www.lygte-info.dk/

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#6 Příspěvek od sr71 »

dobrman píše:ukonèení nabíjení LiIon není dosažením koneèného napìtí , ale je odvozeno od poklesu nab. proudu
to spolu ale souvisí ne? když dosáhne napìtí na èlánku napø. tìch 4,2V tak klesne nabíjecí proud na nulu

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#7 Příspěvek od dobrman »

není to tak úplně pravda, třeba tady je to slušně vidět:
po dosažení 4,2V (což ještě není úplně nabito) přepne nabíječ z konstantního proudu na nabíjení konstantním napětím a po poklesu nab. proudu teprve vypíná
Obrázek

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#8 Příspěvek od sr71 »

to pak ale musí nabíjet vyšším napìtí než 4,2 jinak by tam nic neteklo, pokud budu chtít nabít Li-Ion napø. laboratorním zdrojem tak nastavím 4,20V a nìjaké pøimìøené omezení proudu, pøipojím aku a o víc se teoreticky nemusím starat ne? a po nìjakém èase by se mìl aku nabít naplno

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Vicemene jo, jen ti to neukonci nabijeni pri 1/10C jako ty moduly s TP4056 co koupis za dvacku na ebay jak uz tu nekdo zminoval.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#10 Příspěvek od dobrman »

sr71 píše:to pak ale musí nabíjet vyšším napětí než 4,2 jinak by tam nic neteklo, pokud budu chtít nabít Li-Ion např. laboratorním zdrojem tak nastavím 4,20V a nějaké přiměřené omezení proudu, připojím aku a o víc se teoreticky nemusím starat ne? a po nějakém čase by se měl aku nabít naplno
jo jde to taky, ale jak píše termit256, neukončí to....

napětí vyšší není, jen při připojeným článku je na svorkách už těch 4,2V, ale když článek odpojíš, tak na něm je napětí nižší.
Proto nabíječe v intervalech přerušují nabíjení a měří článek.
příklad průběhu nabíjení:
Obrázek

Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

#11 Příspěvek od paycz »

moc vám děkuji za náměty nabíječku jsem předělal na měření proudu je tam sice o nějaký tranzistor více, ale to vůbec nevadí zítra si vezmu bastl desku a vyzkouším to ;)

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#12 Příspěvek od dobrman »

pokud se s tím chceš dělat,
tak zdroj s napětím 4,19 - max! 4,22V, omezení proudu na cca 0,5-0,75A (mělo by to vyhovovat většině článků) a udělat vypínání při poklesu proudu na cca 50mA....

Ale lepší, šetrnější a doporučovaný je CC-CV.....

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#13 Příspěvek od sr71 »

tak to jsem nevìdìl že by se v ideálním pøípadì mìlo ukonèovat nabíjení pøi 1/10C. Jenže pokud to bude univerzální nabíjeèka tak nemá informaci o kapacitì nabíjeného èlánku takže neví co je 1/10C. Protože je rozdíl jestli budu nabíjet èlánek napø. 0,4Ah nebo 3Ah. A pokud se Li-Ion nabíjí bez tohoto ukonèení dle proudu (napø. tím lab. zdrojem) škodí mu to nìjak?

Uživatelský avatar
kachle
Příspěvky: 276
Registrován: 23 lis 2015, 01:00

#14 Příspěvek od kachle »

Já používám tuto nabíječku i s balancerem.
Přílohy
nabi.pdf
(22.7 KiB) Staženo 217 x

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#15 Příspěvek od dobrman »

sr71 píše:tak to jsem nevěděl že by se v ideálním případě mělo ukončovat nabíjení při 1/10C. Jenže pokud to bude univerzální nabíječka tak nemá informaci o kapacitě nabíjeného článku takže neví co je 1/10C. Protože je rozdíl jestli budu nabíjet článek např. 0,4Ah nebo 3Ah. A pokud se Li-Ion nabíjí bez tohoto ukončení dle proudu (např. tím lab. zdrojem) škodí mu to nějak?
tady je malý nedorozumění, psal jsem
"...je odvozeno od poklesu nab. proudu , většinou pod 1/10 nab. pr. "
Ono to asi nebude nutný tak přesně, spíš je myšleno, že když proud klesne pod, článek je plný. U starších článků, který už mají něco za sebou, někdy nabíječka má celkem problém s ukončením.
jestli to neukončování škodí? nevím, asi mu to neprospěje, rozhodně ukončení doporučují výrobci článků...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“