Gosat GS 7056HDi, probíjí na kryt (brní)

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oprtel
Příspěvky: 46
Registrován: 04 pro 2005, 01:00
Bydliště: Praha

Gosat GS 7056HDi, probíjí na kryt (brní)

#1 Příspěvek od oprtel »

Zdravím všechny. Mám problém se satelitním přijímačem GS 7056HDi. V poslední době jsem zjistil, že probíjí na kryt - brní. Je napájen dvoužilovou šňůrou a probíjí i při přepólování zástrčky-proti zemi se rozsvítí doutnavka. Díval jsem se na spínaný zdroj, ale nemám schema zapojení a při měření měřákem jsem nezjistil galvanický svod. Může mi někdo poradit nebo poslat schema? Děkuji.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#2 Příspěvek od Achab »

Napřed bych zkusil odpojit anténu a ostatní kabely jestli není napětí zavlečené odjinud.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Poradit můžu, nejedná se o závadu ale vlastnost. Nic neopravuj.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Může být, ale citelné napětí v některých případech může být i na anténním kabelu. Třeba přes kapacitu zdroje ve společném rozvodu. Někdy je zavlečeno určité napětí při nevhodném spojení některé části anténního rozvodu s PEN.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Pokud mu to "brní" na krytu, bude se jednat o kapacitní proud o napětí 1/2 sítě ze síťového filtru. Malé napětí vzniklé různými potenciály mezi PEN je tak malé, že ho nemůže dotekem poznat. Spíš je pozoruhodné, že nemá systém nikde galvanicky spojený s PEN. V takovém případě by"brnění" okamžitě zmizelo.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Ano, je to tak: nejsou-li plášť koaxiálu nebo kostra televizoru (nebo obojí) spojené se zemí, brnět to bude.
Přesněji - bude to brnět vždy v případě, že k tomu není připojený žádný kabel, který by měl přímo nebo přes nějaké zařízení kontakt na zem nebo vodič PE v zásuvce. Jak píše Mi-ro, jde o normální kapacitní proud, přírodní jev, neškodný...

Nemusí být tak neškodný sám sobě, pokud nepropojuješ kabely v pořadí podle návodu: napřed připojit signálové kabely a teprve pak síťové šňůry do zásuvky. Jinak si koleduješ o průraz některé citlivé součástky v přijímači nebo v televizi.
To je věc, kterou musíš mít na paměti, jinak nezbývá nic, co bys musel řešit.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

Je to tak, ale měl jsem na mysli že na anténě se někdy může objevit zavlečené napětí vlivem dočasné nebo trvalé závady elektroinstalace. Odpojením antény se to snadno zjistí.

Například v mnohých lokalitách JM se pořád často vyskytuje zemnění, nulování, napěťové chrániče a jejich dovolené i nedovolené kombinace vedle sebe. Záměnu N, PE nebo PEN zvlášť u kutilských "oprav" a předělávek jsem viděl několikrát. V některých případech může být zavlečené napětí docela citelné.

Uživatelský avatar
oprtel
Příspěvky: 46
Registrován: 04 pro 2005, 01:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od oprtel »

Pro upřesnění - tato věc se projevila nedávno sat.přijímač jsem zapojil samostatně, bez anténních svodů, bez scartů.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

A jsme doma. :D To potvrzuje vše předchozí.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “