Rozměry videohlavy

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marafara
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2016, 02:00

Rozměry videohlavy

#1 Příspěvek od marafara »

Mám trochu netypický dotaz, ale nenašel jsem nikde.
Hledám informace o rozměrech videohlavy, jaký to má nejběžnější obvod, poloměr, výšku? Pokud někdo máte tyto informace, nebo máte po ruce nějakou hlavu k přibližnému přeměření, budu moc rád pokud mi je napíšete.

Oprava:

jde mi o rozměry toho kovového kroužku který nese hlavy, tedy VHS vnější a vnitřní obvod, a jeho výška - jsou všechny stejné, nebo se to významně liší podle výobce?
Přílohy
VHS_head_drum_2.jpg
(173.23 KiB) Staženo 119 x
Naposledy upravil(a) marafara dne 09 črc 2016, 16:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Co znamená "nejběžnější"? Videohlava VHS?
Tak ta mívá šířku kolem 3 - 5 mm, délku 6 - 10 mm, šířku štěrbiny pod 0,8 µm, tloušťku pólových nástavců = šířku stopy má hlava pro SP 47 µm, hlava pro LP 23 µm. Dvourychlostní videa musela mít 4 hlavy a víc (jedna dvojice hlav pro LP, druhá pro SP). Vystavení čel nových hlav z bubnu bývalo cca 100 - 120 µm. Uspořádání dvojic hlav (vzájemný úhlový posuv mezi SP a LP, jinak řečeno počet TV řádků, o kolik se lišila "nulová" poloha bubnu pro SP proti LP) si výrobci volili sami.
V přehrávačích se vyjímečně vyskytovala hlava o šířce stopy 27 - 33 µm, přehrávač pak za cenu mírné ztráty kvality zvládal s pouhými dvěma hlavami obě rychlosti.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Na fotce máš nosnej buben videohlav, samotný hlavy jsou ty maličký pár milimetrů široký jazejčky na spodku rotující části bubnu. Jeho průměr je určenej rychlostí posunu pásku kolem bubnu plus šířkou a počtem stop, který za vteřinu hlavy na pásek "zapíšou" - nakdeš to v příslušný literatuře...
Přílohy
t_vhs_head_drum_2_177.jpg
(53.34 KiB) Staženo 127 x
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
marafara
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2016, 02:00

#4 Příspěvek od marafara »

Aha děkuji za opravu, jako neznalec sem se špatně vyjádřil, jde mi o rozměry toho kovového kroužku který nese hlavy, tedy VHS vnější a vnitřní obvod, a jeho výška - jsou všechny stejné, nebo se to významně liší podle výobce? chystám se to využít pro uplně jinou věc, ale řádnou nemám po ruce a budu je shánět jen pokud budou rozměry podobné :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Nějaký celý ty bubny i s uložením a spodkem mám odložený - líbily se mi na tom ty poměrně kvalitní ložiska, ve kterejch to jede. A myslím si, že vzhledem k úhlu, kterej svírají ty stopy s osou pásku a vzhledem jak k rychlosti posunu, tak i k rychlosti samotnejch hlaviček je ten průměr standartizovanej. Kolik to je přesně bych musel jít oměřit a to se mi nechce (musel bych vyhrabat půl bedny s uloženým "šrotem"). Možná jestli se tady objeví Jeho Moderatizátorský Vysokoprevoschoditělstvo a hlava totálně nabušená Hill První, tak bude schopnej ten údaj dát z hlavy - já to nedám.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
marafara
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2016, 02:00

#6 Příspěvek od marafara »

Já sem ted již při znalosti, že jde o buben možná nalezl co hledám, ale jelikož je tam psané small VHS drumm, tak teď nevím jestli je nějaká malá a větší :D
Přílohy
Television-and-Video-Technology-0159[2].jpg
(17.25 KiB) Staženo 124 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Průměr VHS bubnu je rovných 62 mm, relativní rychlost hlaviček proti pásku je 4,85 m/s (a závisí na rychlosti pásku SP 2,33 cm/s nebo LP 1,165 cm/s). Otáčky bubnu pro evropské normy jsou 1500 za minutu, t.j. 25 otáček za sekundu. Protože se na jednu otáčku bubnu zaznamenává celý TV snímek, vždy jedna hlavička zaznamenává a snímá liché řádky toho snímku, druhá řádky sudé. Inu - prokládané řádkování. Aby se při tak úzkých stopách těsně vedle sebe kladených spolehlivě zamezilo vzájemnému rušení z předchozí a následující stopy, jsou štěrbiny hlav odkloněné od roviny proložené osou otáčení bubnu jedna o 6° vpravo, druhá o stejný úhel vlevo. Chyba kolmosti 12° už stačí na to, aby "sudá" hlava nepřečetla záznam jasové informace pořízený hlavou "lichou".

Ten obrázek výše se netýká bubnu stolního videa, ale kamery na VHS kazety, v níž je menší buben, a pro dosažení normalizované délky stopy zaznamenané hlavou nemá opásání 180°, ale 270°, a musí proto mít i vyšší otáčky. Proto má čtyři hlavy, z nichž je vždy aktivní jen jedna, ačkoli v kontaktu s páskem jsou vždy tři.
Naposledy upravil(a) Hill dne 09 črc 2016, 17:46, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
marafara
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2016, 02:00

#8 Příspěvek od marafara »

62 mm je ideální velikost, super. Děkuji za spolupráci...
Věděl by někdo ještě, kde takovou jednu věc v Praze sezhan, klidně nefunkční, nějaký tématický bazar?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Dneska už asi jedině "bazary" firmy "Kolesa" (ASEKOL) nebo někdo, kdo si ty bubny odložil jako já. V současnosti už asi nikdo jinej VHS nenabízí, jen jako šrot někde na Aukru. Kdo má funkční mašinu, má ji proto, že ji používá...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#10 Příspěvek od keemo »

Napada me kuchnout nejakeho stareho Avex-e.. Tam sel buben sundat lehce

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

Dalo by se to použít jako upínací deska pro malilinkatý soustruh.
EDIT: Omlouvám se, na "N" jsem úplně zapomněl.
A Miluška Voborníková... Ano (tenkrát).
Naposledy upravil(a) Habesan dne 10 črc 2016, 21:22, celkem upraveno 1 x.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#12 Příspěvek od Spiral »

Vešla by se mezi "malilikatý soustruh" ?
https://www.youtube.com/watch?v=_0IzBwjsHp4

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “