Vodne sklo - tuhnutie

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

Vodne sklo - tuhnutie

#1 Příspěvek od tornado6 »

Zdravím majstri,mám otázku ohladne vodneho skla, ktore sa predáva v tekutej forme a po zmiešaní s akýmsi práškom sa tým daju vymazavat krby, mám otázku, či to sklo samo o sebe na vzduchu tuhne do podoby klasickeho skla, aj bez iných prímesí a pokial nie, aku prímes pridat aby výsledok bol približne ako klasicke sklo, teda priehladne?

PS: skrátka potrebujem tým niečo zaliat a aby to nasledne zatuhlo a bolo to aspon trocha priehladne.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Ztuhnutí vodního skla by měla způsobovat přítomnost CO₂, čili by mělo ztuhnout i samo o sobě. Ale reálně jsem to nezkoušel.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

tady je vše o vodním skle . . .

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_sklo

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

"....Po smíchání z nějakým práškem..." Ten prášek je šamot a tou směsí to můžeš spárovat.
Jinak nevím, zda by Ti takový množství vodního skla ztuhlo dost rychle. Zkusil bych nějaký silikon do vytlačovací pistole. Dělají i průhledný (v rámci možností). Jinak epoxid.

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#5 Příspěvek od tornado6 »

Zabudol som spomenut ze by to malo odolavat vyssim teplotam takze ziadny silicon a podobne srandy z PVC :roll:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

silikon není PVC !!!!

ještě jednou si přečti ten článek na wikipedii !

na konci je zajímavá věta:
"S ethanolem reaguje za vzniku silikonu."

můžeš to zkusit . . .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Já jsem kdysi zkusil do přesně vybroušený díry v laboratorní baňce zalepit vodním sklem skleněnou trubičku a mohu jen konstatovat, že to byl naivní nápad, nefungovalo to. Už ale nevím, kde byl přesně problém, jestli to vůbec vytvrdlo, či byla jen mizerná pevnost, nebo to popraskalo po zahřátí. Je to tak 30 let, paměť selhává :oops:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#8 Příspěvek od tornado6 »

Chcel som tym zaliat odporovy drot vyrobeny presne na urcity prud pri urcitom napeti aby to pri nahodnom skrate fungovalo ako ziarovka,skratka na sklenenu trubicku navinuty drot a zaliaty niecim co vydrzi tu teplotu

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#9 Příspěvek od dobrman »

podobně jsem taky zkoušel vodní sklo na zalití, ale v silnější vrstvě nevytvrdne.
mám vodní sklo vyzkoušený jako přídavek do betonu, když se to přežene, tak sádra je proti tomu s tvrdnutím 🤐... :D

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Když drát na skle vodním sklem "přelakuješ", dosáhneš určité fixace, silnější vrstva nevytvrdne. Zkoušeli jsme tím fixovat topení (odporový drát), problém je, že vrstva je trvale mírně hygroskopická a i když to pomalu a dlouho sušíš, stejně to pak zase navlhne a když to rychle zahřeješ, vodní sklo napění. Navíc je agresívní a při dlouhodobém styku s odporovým drátem za vysokých teplot jej po čase úspěšně rozežere. Navrhuji použití nějakého hotového rezistoru, na něm měřit napětí a při překročení stav indikovat jiným způsobem. Nebo dát do série existující žárovku a vhodný rezistor k dosažení indikace a správného odporu přímo.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

tornado6 píše:Chcel som tym zaliat odporovy drot vyrobeny presne na urcity prud pri urcitom napeti aby to pri nahodnom skrate fungovalo ako ziarovka,skratka na sklenenu trubicku navinuty drot a zaliaty niecim co vydrzi tu teplotu
A proč bys ho měl zalívat? potřebuješ jen vhodnou skleněnou trubičku a mezi porcelánový korálky do trubičky napneš spirálku z odporovýho drátu. Spirálka se Ti nejvíc rozžhaví na šroubovici a korálky zajistí, aby byla spirála ve vzduchu. Nebo pár závitama omotej jazýčkový kontakt a nemusíš žhavit (nadproud Ti sepne kontakty a těma můžeš sepnout žárovku - mám tu z vodoznaku jazýčky snad na 5A).


Obrázek
V jedné žehličce byla jako indikace provozu spirálka z odporovýho drátu jen tak nabodovaná mezi topným tělesem a termostatem. Ničím nekrytá, jen v zakrytovaným stavu před ní bylo tlustý skleněný váleček.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#12 Příspěvek od MetalGod »

ok1hga píše:silikon není PVC !!!!

ještě jednou si přečti ten článek na wikipedii !

na konci je zajímavá věta:
"S ethanolem reaguje za vzniku silikonu."

můžeš to zkusit . . .
Jo a silikón není silikón. Těch polysiloxanů je ohromný množství, od silikónovýho oleje, přes silikónovou vazelínu, nebo nám známou gumu, nebo tvrdou, křehkou látku. Taky se lišej podle rozpustnosti ve vodě, některý jsou rozpustný plně, jiný částečně, další vůbec. Třeba základ kondicionéru na vlasy je taky silikón.
Reakcí vodního skla právě vznikne transparentní látka se skelnou krustou, která je pod ní mechanicky něčím na způsob skoro vytvrdlýho lepidla, který je drolivý.

Ten drát bych zapatlal šamotem, je to spolehlivý.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Zalij si ten drátek vteřinovým lepidlem. Bude to skoro průhledné, stejně nanic jak to vodní sklo a až to nažhavíš, užiješ si kupu legrace :lol: :lol: .
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#14 Příspěvek od tornado6 »

Sendyx taku hovadinu ako zaliat to sekundakom naozaj neurobim, za 1.strasne to smrdi a za 2.zhori to pri 1. skuske myslim to sekundove lepidlo

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#15 Příspěvek od MetalGod »

Dyť si taky dělal prdel :roll:
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Součástky“