grundig 2X4 700 brždění unašečů

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

grundig 2X4 700 brždění unašečů

#1 Příspěvek od radioelectrum »

Pustil jsem se do opravy videa 2000 Grundig model 700
http://www.radiomuseum.org/r/grundig_vi ... 4_700.html
zajímalo by mne jestli při přehrávání má brzdové obložení odvíjecího trnu trochu přibržďovat odvíjení nebo jestli toto má na starosti odvíjecí motor.

Když prsty trochu přibrzdím pás v místě jak jde z kazety tak je stabilnější obraz.
U tohoto videa mi navíc nejde barva. Od čeho se mám odpíchnout ?
Vyměnil jsem všechny desky včetně předzesilovače od hlav ale je to stejné. Nemáte někdo zkušenosti s těmito starými videi systému video 2000?
Přílohy
P1200403.jpg
(166.91 KiB) Staženo 123 x
P1200018.jpg
(154.19 KiB) Staženo 110 x

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od xsc »

Podíval bych se osciloskopem, jestli tam chroma je. Nejde barva může taky znamenat jen to, že je oscilátor trochu ujetý (přestože visí na krystalu) a dekodér se nezavěsí.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od radioelectrum »

upřímně jako začátečník ani nevím kde měřit. Poradí mi někdo na základě použitých IO ? Schéma asi neseženu.
Přílohy
chroma.jpg
(220.03 KiB) Staženo 131 x

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od xsc »

To je tak starý, že už ty IO nemůžu najít ani v katalogu na netu, kromě TDA2700. Ale aspoň tohle může pomoct: http://www.semicon-data.com/oem/va/va_108.html
Princip zpracování chromy u běžných videí je následující - při nahrávání se směšuje s frekvencí okolo 5MHz, tím se získá chroma někde kolem 600kHz a ta se nahrává na pásek, jasová část se pak nahrává s FM modulací nad ní. Při přehrávání se pak tato chroma oddělí a opět směšuje s tou samou frekvenci, tím se získá zpět 4,43MHz.
Tady je k dlouhému studiu popis NTSC VHS. Popis Video2000 byl někde v AR začátkem 80. let. Není to úplně jednoduché, ale pro začátek se stačí podívat na výstup, zda je vůbec vidět burst a chroma ve videosignálu. Pokud ano, tak jestli má burst správnou úroveň. Doporučuji to pouštět do starší analogové TV, video obecně nedodržuje všechny PAL parametry a už se mi stalo, že ho placka nebrala. Na tom obrázku je základem pro zpracování barvy TDA2721 a ty krystaly u ní řídí kmitočet. Ale bezhlavě točit s kapacitními trimry je cesta do záhuby.
Pokud je na kazetě stará nahrávka, tak to taky mohlo být zaznamenáno ještě v Secamu.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od Kremik »

Tohle video jsem kdysi měl, zajímavá vzpomínka... Nějaké desky z něj možná budu někde mít.

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “