Sepnuti 12V na 5 - 15sec

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
artmle9
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2014, 02:00

Sepnuti 12V na 5 - 15sec

#1 Příspěvek od artmle9 »

Zdravím, potřebuji u automatického hnojení sepnout napájení 12V peristaltické pumpy na 5 -15 sec. podle dávky hmojiva.

Dalo by se k tomuto účelu použít spínací hodiny nastavené na 1min. z nich 12V do časového rele které by po nastaveném čase pumpu vyplo nezávisle na spínacíchhodinách?

Potřebuji spínat jednou za den.

Jaké rele by se dalo použit, nebo dá se toto vyřešit i jinak?

Děkuji za rady

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#2 Příspěvek od Jirka525 »

To, co jsi napsal je řešení, bude potřeba jen vybrat správnou funkci časového relé a správně to zapojit. 2. možnost je sehnat spínací hodiny s dostatečně přesným rozlišení délky pulsu (aby bylo možno nastavovat délku pulsu v sec.). Pak vypadne to časové relé a výstup hodin můžeš rovnou použít k ovládání peristaltické pumpy
Jirka

Uživatelský avatar
artmle9
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2014, 02:00

#3 Příspěvek od artmle9 »

Jenže spínací hodiny už mám a ty sekundové nejsou zrovna nejlevnější.

Dokážeš mi poradit nějaké to rele?

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Cowley »

Na takove "vychytavky" pouzivam CRM-91UNI

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#5 Příspěvek od Jirka525 »

Lépe je vybírat ze sortimentu multifunkčních relé např. CRM91-UNI, kde potřebná funkce jde vybrat. Ty potřebujes funkci impuls, je ale potřeba zkontrolovat, jestli se impuls ukončí po uplynutí času nebo čeká na ukončení vstupního signálu. Požadovanou funkci můžeš také provést třeba pomocí funkce zpožděné zapnutí plus 1 - 2 pomocná relé. Musel bych se nad tím trochu zamyslet. Jestli si neporadíš sám, tak napiš SZ, večer se na to podívám.
Jirka

Uživatelský avatar
artmle9
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2014, 02:00

#6 Příspěvek od artmle9 »

To že potřebuji impuls, znamená, že když se sepnou spínací hodiny rele vyšle impuls (pustí napětí po nastavenou dobu) do pumpy? A jak poznám, jestli se impuls ukončí po uplynutí času nebo čeká na ukončení vstupního signálu? Na co by tam to rele pak bylo?

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#7 Příspěvek od Jirka525 »

Podívej se třeba do manuálu na časové relé CRM91-UNI http://eshop.elkoep.cz/documents/crm-91 ... m-91he.pdf
na stránce 3 jsou stručně popsány funkce, které jsou v relé zabudovány. Ne každá funkce ti bude vyhovovat. Předpokládám, že pro tebe budou vhodné funkce f, g (při ovládání rozpínacím kontaktem), j (tady si nejsem jistý, jak se to zachová, když spouštěcí puls bude kratší než délka pulsu). Je potřeba promyslet, všechny možné kombinace stavů, ve kterých se může relé nacházet a vybrat tu správnou funkci a správné zapojení. Není to složité ale nechtěl bych to střelit jen tak od boku. Kdybych měl úplnou volnost, tak bych raději použil nějaké inteligentní relé, třeba Logo a přidal tam ještě něco pro diagnostiku. Je to ale věcí ceny.
Jirka

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#8 Příspěvek od Jirka525 »

Ještě jsem zapomněl na funkci b.
Jirka

Uživatelský avatar
artmle9
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2014, 02:00

#9 Příspěvek od artmle9 »

No právě s tím co potřebuji, potřebuji poradit. Kdybych to s těch manualu poznal sam, tak se neptám.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#10 Příspěvek od Cowley »

A odkud si? Mohl bych Ti ho na vyzkouseni pujcit.
Nicmene, pokud bude napajeno pres ty minutove hodiny, po pripojeni napeti sepne, zacne odmerovat nastaveny cas a pak odpadne. Jakmile skonci ta cela merena minuta z hodin, zmizi z nej ovladaci napeti a casove rele umre.

Uživatelský avatar
artmle9
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2014, 02:00

#11 Příspěvek od artmle9 »

Co to znamená, že umře? Co podle tebe udělá další den? Jsem ze Zlína, ale raději bych zničil svoje než něčí ....

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#12 Příspěvek od Cowley »

Rele se da zapojit bud "na primo", tzn. ze k cinnosti se pouzivaji jen svorky A1 a A2.

Nebo se da zapojit tak, ze napajene je trvale a pro vlastni mereni se spousti kladnym napetim privedenym na "ovladaci vstup" oznaceny S.

Zajed do Holesova do ELKO EP, mas to kousek :)

Umre znamena, ze nebude na jeho svorkach A1/A2 zadne napeti. Proste "umre".
Druhy den se to ve stanovenem case cele zopakuje. Dostane napeti, odmeri svuj cas, a jakmile hlavni spinacky reknou dost, umre. :)

Uživatelský avatar
artmle9
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2014, 02:00

#13 Příspěvek od artmle9 »

Tzn., že bude fungovat jak potřebuju, ok?

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#14 Příspěvek od TAKJAN »

Vždyť ty průběhy jsou tam nakreslené. Sice je to malé, ale dá se vyčíst.

Uživatelský avatar
artmle9
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2014, 02:00

#15 Příspěvek od artmle9 »

Malé to není. Ale pro někoho kdo to nikdy neviděl, je to nic neříkající. A to si troufnu říct, že jsem manualně i elektro zručný. Jakékoliv návody mi nedělají problém, většinu věcí zvládnu bez návodu. Ale toto mi opravdu jasné není, proto se ptám.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“