Magnetofon SM261, jaké máte zkušenosti?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

Magnetofon SM261, jaké máte zkušenosti?

#1 Příspěvek od zdenekxxx »

Jaké máte s tímto magnetofonem zkušenosti? já jsem jej teď koupil, funguje téměř vše až na pár drobností:

- setrvačník se mi zdá příliš hlučný. Po delším chodu je už téměř tichý, ale na začátku je to docela rušivé. Je to vlastnost i tehdy nového stroje?

- dvě tlačítka nejdou udržet ve "zmáčnutém" stavu. Jedná se o
auto play
recording mute

Jedná se o běžnou výrobní vadu?

Předem dík za odpověď. Uvažuji že bych si gramofonové desky přehrál na kazety, takže jestli byste se prosím ještě nevyjádřili k celkové kvalitě magnetofonu(požití dolby....)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Pokud nejsi magnetofonový fanatik a nechceš ho do sbírky nebo nemáš velmi rozsáhlou kolekci hudby na kazetách, raději bych tu SMku prodal dál... Mám k dispozici podobně řízený kazeťák TECHNICS, ale používám ho už jen minimálně. Nad stažením gramodesek na audiokazety jsem taky uvažoval, dokonce jsem s tím i začal, jenže velmi brzy jsem zjistil, že audiokazeta bohužel není natolik kvalitní médium, aby stálo za to na ně natahovat gramodesky - dobrá deska má jak odstup, tak dynamiku lepší, než kterýkoliv běžný pásek i se sebelepším kompandérem. Ani CrO2 kazeta s Dolby není zcela srovnatelná s dobrou deskou. Ještě ke všemu průběh charakteristik DOLBY není tak dobře standartizován, jako je tomu u RIAA korekční charakteristiky pro gramofony. Různí výrobci proto nevyrábějí vzájemně 100% záměnné korektory dynamiky, i když se všichni zašticují licenčními právy společnosti DOLBY. Navíc na kazety působí prach stejně špatně, jako na desky a zvýšená teplota ještě hůř. Audiokazeta je navíc v poslední době výrobci audiotechniky nahlížena jako médium s minimální natalitou - lidově řečeno MRTVÉ. Prostě tohle je krok zpátky. Při dnešním stavu MEMORY technologií je zřejmým MOŽNÝM cílem soubor WAV nebo CD-A nebo podobný minimálně ztrátový formát, uložený buď na CD, DVD nebo v blízké budoucnosti v paměti v pevné fázi... Můj nejbližší etapový cíl na této cestě (protože jsem se na tuto cestu vydal taky) je tady: http://muzikant.cz/zvuk-a-nahravani-4/n ... -26326.php , pokud máš zájem, můžeme se domluvit na nějaké té kooperaci nebo spolupráci... Určitě se někde v okolí najdou i další možní spolubojovníci za zachování zvuku starých desek...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#3 Příspěvek od zdenekxxx »

Mám doma asi 50 kazet různých starých výběrů z rádia i mých nahrávek, některé jsou pro mě osobně i cenné... Proto jsem si ho koupil. Ty gramofonové desky bych chtěl dát na kazety, abych neopotřebovával gramofonové desky, archivaci bych řešil asi až později. Jestli jsem to dobře pochopil, když nahraji na můj magnetofon pomocí Dolby nahrávku, tak na jiném bude hrát trochu jinak... Toho jsem se obával, takže dolby asi nebudu používat.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

EKKAR píše:Můj nejbližší etapový cíl na této cestě (protože jsem se na tuto cestu vydal taky) je tady: http://muzikant.cz/zvuk-a-nahravani-4/n ... -26326.php , pokud máš zájem, můžeme se domluvit na nějaké té kooperaci nebo spolupráci... Určitě se někde v okolí najdou i další možní spolubojovníci za zachování zvuku starých desek...
Při vzorkování 192Khz abyste to pálili na DVD, bo na CD se toho moc nevleze :wink:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Pozor - JULI@ nevzorkuje A/D na 192kHz, jen na tomto kmitočtu podporuje D/A konverzi - v opačném směru má "jen pouhých" 96kHz... Což je naprosto postačující pro konverzi do CD, tam jsou výhodou i její vstupní analogové parametry, které jsou na téměř profi úrovni - za tu cenu, no nekupte to...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#6 Příspěvek od zdenekxxx »

Mimochodem, co třeba taková Audigi 2? Nebo obyčejná SB Live co mám teď v počítači? Je jejich zvuk o tolik horší?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Naprostá většina lidí ten rozdíl nepozná, zejména, pokud si pak hotový záznam zkomprimuje do mp3 s CBR pod 128kbps.
Při použití SB Live nebo Audigy (ani ty nezatracuji) lze dosáhnout také velmi slušné konverze i přes nižší dosažitelnou sample rate, ovšem některé kousky se prostě povedly méně.
Možná se mnou někdo nebude souhlasit: přece jen, když ze zbytku zařízení dostanu špičkové parametry, chtělo by to stejně špičkovou i digitalizaci.
Jde jen o to, co od toho očekáváš.
A, pokud jde o Dolby B, není situace zase příliš kritická, nejčastěji ruší nestejné časové konstanty detektoru při záznamu a snímání. Když předpokládáš, že budeš kazety přehrávat stejným přístrojem, na kterém jsi je nahrál, máš většinou dost dobrou šanci dostat z toho velmi slušný zvuk.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

SM261

#8 Příspěvek od DKL »

Myslím si že je to povedený stroj, sám jeden vlastním, co se týèe toho hluku - myslím že jediný slyšitelný zvuk je bzuèení motorku - takže to asi bude závada, ta tlaèítka jsou aretovaná kromì REC MUTE.

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#9 Příspěvek od zdenekxxx »

No právě to bručení mě přijde až příliš hlasité. Ale po půl hodině už to je v pohodě.
Musím ale uznat že šum je naprosto minimální.

Tím pádem mám špatné pouze tlačítko AUTO PLAY.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jef111 »

Také ten magnetofon mám doma. Je to podle mého názoru velmi povedený přístroj, parametry ani na dnešní dobu nejsou špatné. U toho mého kusu mám také vyskakující tlačítko auto play, myslím že i auto rew (nebo jak se to jmenuje). Co se týče hlučnosti mechaniky nemohu si stěžovat, jediné co slyším je charakteristické tuhé buchnutí elektromgnetu těchto mechanik při zařazení PLAY :D Bohužel kazetu považuji za nejhorší hudební médium (tedy vyjma mp3 pod 128kbps :D ), takže jej používám minimálně.
A co se týče těch zvukovek - podle toho co jsem měl možnost objektivně i subjektivně srovnat, doporučil bych M-Audio revolution 5.1, vychází rozhodně lépe než všechny hráčské Soundblastery. Mám doma klasický SB Live 5.1, ne že by byl špatný ale lepší zvukovka by neškodila. Podle jistých snad objektivních měření měla SB Audigy i Live značně větší IMD zkreslení než M-Audio revolution. Dále nedokonalá vyrovnanost frq. charakteristiky, při větších vzorkovacích frekvencích 96kHz a 192kHz značně narůstající THD i IMD až do oblasi, kdy už to musí být slyšet (a dle mého opravdu je).
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Sejny »

Možná to nevíte, ale na kartách SB Live, Audigy1 i 2 jsou pro A/D převod použity klasické integrované AC97 kodeky, na Ceative kartách často od výrobce Sigmatel... jedná se o velmi levné řešení shodné s zvukovkami integrovanými na motherboardech :? Pro nahrávání doporučuji alespoň M-Audio Revolution 5,1, zmiňovaná ESI Juli@ je v tomto ohledu lepší....D/A převodníky jsou u obou stejné(AKM AK4358) a Julča umí i symetriku, což je vhodné pro profi použití. Jinak abych nebyl zcela OT tak SM261 mám doma taky, ale asi bude potřebovat poměnit nějaké elektrolyty, asi by neškodilo i kombinovanou hlavu a i mě nearetují některé přepínače. Nevíte zda se dá ještě sehnat hlava použitá v tomto MGF?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Do SM261 můžeš dát jakoukoli stereofonní hlavu vhodnou pro chromky a stejných rozměrů. Při snímání je to do značné míry jedno (tam jde jen o dorovnání úrovně 0dB z pásku, kvůli Dolby), pro záznam stejně musíš nastavit předmagnetizaci.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#13 Příspěvek od Ivan_Ryger »

to REC MUTE nema mat aretaciu, AUTO PLAY ma mat.
Zotrvacnik nema byt preco hlucny, no skor asi pri prehravani, ked sa tocia unasace vam tam drhne niektory o hlinikovu krytku mechaniky.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Podívejte se třeba sem:
http://www.svethardware.cz/art_doc-ACDC ... 33CF6.html
anebo sem:
http://www.svethardware.cz/art_doc-295C ... 0,M-,audio
tam jsou srovnávací testy zvukovek i s některými cenami, tam jsem si tu Julču taky vybral...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

pepik9

Re: magnetofon SM261

#15 Příspěvek od pepik9 »

zdenekxxx píše: - dvì tlaèítka nejdou udržet ve "zmáènutém" stavu. Jedná se o
auto play
recording mute
Nevim jestli jde o to same, ale u SM260 nedrzelo tlacitko Play, protoze ma vazbu na mikrospinac u dvirek kazety, vypne play pri otevreni dvirek.
U toho se nejak vysmekl kontakt od toho cudlicku na dvirkach.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“