Předzesilovač k elektretovému mikrofonu

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

Předzesilovač k elektretovému mikrofonu

#1 Příspěvek od paycz »

Ahoj, potřebuji vytvořit nějaký zesilovač (funkční) k elektretovému mikrofonu, který bude zapojený do zvukové karty v PC. Zkoušel jsem zapojit dva jednoduché předzesilovače, které ale nefungovaly.
Nemáte někdo ozkoušené schéma ??

P.S.: omlouvám se v názvu tématu jsem napsal dynamický mikrofon, ale jedná se o elektretový.

Taky sis ten název mohl opravit sám všechno najednou, ať to nemusím za Tebe.
Hill
Naposledy upravil(a) paycz dne 25 črc 2016, 14:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

paycz píše:Ahoj, potřebuji vytvořit nějaký zesilovač (funkční) k elektronovému mikrofonu který bude zapojený do zvukové karty v PC

P.S omlouvám se v názvu tématu jsem napsal dynamický mikrofon , ale jedná se o elektronový
Elektronový? snad elektretový. A ten musí zvukovka v pohodě akceptovat.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Mas spravne mikrofon zapojeny (polaritu)?

Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

#4 Příspěvek od paycz »

to ano ,ale když jsem třeba na TS tak mě je špatně slyšet a když to ve win zesílím tak je tam šum

pokud je červená + a černá - tak mám

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

paycz píše:
pokud je červená + a černá - tak mám
A kde máš stínění? Dva barevné káble naznačují že mikrofon je zapojen symetricky. Hod tady raději foto :D

Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

#6 Příspěvek od paycz »

Obrázek vlevo je černý a vpravo červený drátek který byl vedený stíněným kabelem

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#7 Příspěvek od ZVUK2000 »

Mínus je ten obal vložky. Jaké napětí máš na té vložce. Pohybuje se kolem 2V?

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#8 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Elektretovy mikrofon potrebuje DC polarizacne napatie. To sa privadza cez rezistor, ktoreho hodnotu musite nastavit podla toho-ktoreho mikrofonu. Radovo to byva niekolko jednotiek kOhm(1-5?)
Zvukovka na vstupe Mic by mala toto napatie poskytovat na niektorom pine Jack konektora. Ten druhy pin je vstup audio signalu.
Takze si vytvorite napatovy delic z elektretoveho mikrofona a toho napajacieho rezistora. Signal beriete zo stredu delica.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, schema 1 odtud: https://www.pcforum.sk/schema-predzosil ... 10489.html
Ti splní co potřebuješ.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Vstup pre mikrofon na zvukovke je urceny prave pre elektretovy mikrofon. Vsetky bezne mikrofony k PC su len kus kabla na konci s tou elektretovou vlozkou.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#11 Příspěvek od Eleman »

Ivan_Ryger píše:Elektretovy mikrofon potrebuje DC polarizacne napatie.
Elektretový mikrofon nepotřebuje napětí polarizační, protože obsahuje elektretovou folii, což je trvale polarizovaný plast, ale potřebuje napětí pro napájení vestavěného FET tranzistoru jehož úkolem je převést velmi vysokou impedanci samotného elektretového systému na relativně malou (~kΩ] výstupní impedanci "mikrofonu" a současně zesílit signál.
Toto napětí je nutné pro funkci mikrofonu a pohybuje se od cca 1,5 do 6 V podle typu. V případě dvouvývodového mikrofonu se přivádí přes rezistor, který je současně pracovním rezistorem drainu FETu.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#12 Příspěvek od Eleman »

R2 je tam zbytečný, R1 dej 4k7 až 10k - jeho hodnotou nastavit ideální pracovní bod podle typu kapsle.

Edit: Paycz proč si smazal svůj příspěvek na který jsem ti odpovídal! Děláš tady chaos.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

#13 Příspěvek od paycz »

už jsem to sestrojil zvuk je čistý ... nevím proč to tam výrobce nedává od začátku když je to tak jednoduché schema

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“