Generator pro ultrazvukovou vanu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

Generator pro ultrazvukovou vanu

#1 Příspěvek od grrrrrrrr »

Zdravim,

Chtel bych postavit 300W generator pro ultrazvukovou vanu bezici na 20Khz. Kapacita C0 UZM je 33nF. Prochazel jsem web ale nikdo moc tyhle veci neresi. Nemel byste nekdo nejaky tip? Popr. jak byste to resili. Napadlo me geneorvat sinus pomoci PWM a tim pak budit budic polomostu/plneho mostu.

Uživatelský avatar
kachle
Příspěvky: 276
Registrován: 23 lis 2015, 01:00

#2 Příspěvek od kachle »

Není jednodušší udělat rovnou generátor sinusu?

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od grrrrrrrr »

To je samozrejme taky moznost. Jde mi o to jestli uz to nekdo neresil a nepodelil se o ziskane poznatky.

Pravoslav
Příspěvky: 138
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Kolín

#4 Příspěvek od Pravoslav »

Já jsem se o to také kdysi zajímal, ke stavbě jsem se nikdy nedostal, upustil jsem od toho.

Četl jsem, že efektivních je minimálně 40 kHz.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když znáš kapacitu a kmitočet, můžeš si dopočítat seriovou indukčnost.

Pak to budíš přímo obdélníkem, a na L i C bude sinus či něco, co se mu bude silně blížit, podle parametrů součástek.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Jak je psáno výše, k buzení potřebuješ i nějaké to napětí, není zas tak malé. Pokud budíš sériový rezonanční obvod obdélníkem, on už si z toho ten sinus vezme sám. Takové ty levné ultrazvukové pračky to tak mají řešené.

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od grrrrrrrr »

Trosku se bojim toho ze kdyz se rezonancni kmitocet posune (coz se treba pri zmene teploty lazne deje) tak mi pri tom vysokem napeti co by tam melo byt Uef cca 350V pri 300W vykonu budou mosfety bez radneho prizpusobeni horet.

Jinak pro zacatek bych s drobnymi upravami asi vysel z tohoto zapojeni "http://arambajk.blogspot.cz/2014/02/ult ... o-pvc.html"

Popr. toto:
"http://www.imajeenyus.com/electronics/2 ... ndex.shtml"

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Nechceš originál Tesláckej rack s UZ generátorem? Musel bych ho vyhrabat a kouknout jaký má označení. Netuším, zda maká ale nic v něm nechybí. Matně si pamatuju že ale měl podstatně větší výkon. Kdysi jsem tu o něm psal, zkus to najít.
edit: Je to UGA 205 13 1KW/21KHz
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od grrrrrrrr »

Tak asi bych ho vzal. Vypada to jako poradna prace i s ochrannymi obvody.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když se ten LC rozladí, zvedne se mu impedance a tím klesne příkon. Z hoření mosfetů bych strach neměl, spíš je problém to naladit na maximum.

Můžeš měřit fázovej posun a dolaďovat to přes VCO jak u tesláků... 8-)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od grrrrrrrr »

Nejake idey jak to sikovne naladit? :) Bouhzel nf watmeter nemam.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Napřed spočítat a pak AC voltmetr. Čím větším amplituda na L či C, tím vyšší výkon. Druhá možnost je měřit odběr proudu.

U detektorů kovů při buzení obdélníkem kolem 20V jsou na cívce řádově stovky voltů.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od grrrrrrrr »

Tak jsem to dal zhruba dohromady, a TL494 naladil na rezonancni frekvenci kterou jsem zmeril dle prvniho obrazku. Kapacita 8 uz menicu v paralelni kombinaci ma C0 = 30nF. Hodnota impedance na rezonancni frekvenci mi vysla 44ohm dle zmerenych napeti.

Zapojeni jsem zatim zapinal jen pres oddelovaci trafo, ktere limituje proud ze site na 0,5A a pekne to sumi ale vykon zatim nic moc. Pro jistotu merim
pomoci rezistoru v source ubytek napeti a pri prekroceni hranice se vypne TL494. Zkousel jsem i vystup z proudoveho trafka TR2 pripojit k Ct aby se to samo doladovalo ale zdalo se mi ze to spis ujizdelo. Taky si nejsem moc jist tim zapojenim prizpusobeni slozeneho z TL1 a C = C0. Ampermetr mam zapojen v serii s TL1. A na nem bych mel tedy hledat maximum proudu? Popr. merit napeti na uzm a hledat minimum? Pomohl by nekdo s vypocty? Zkousel jsem to ale nejsem z toho prilis moudry. Diky.
Přílohy
ff.jpg
(119.7 KiB) Staženo 13 x
gen_sch.jpg
(295.74 KiB) Staženo 59 x
Naposledy upravil(a) grrrrrrrr dne 07 srp 2016, 13:44, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od grrrrrrrr »

Tak jsem jeste dnes promeril rezonacni frekvenci u vsech menicu zvlast a narazil jsem na jeden, ktery mel fr o 1khz jinde (viz. obrazek). Tak jsem jej z paraleni kombinace vsech odpojil a pouzil jen tech 7ks. Upravil jsem hodnotu kondenzatoru C tak aby se opet rovnal hodnote C0 UZM. Vysledek zda se byti v poradku. Dokonce i samocinne ustaveni frekvence z pomocneho transformatrou zaclo pracovat korektne a frekvence uz lita mezi 37,2 - 37,7Khz (dle teploty lazne) coz je zhruba ta co jsem nameril. Pekne to sumi bez nejakeho drhnuti/piskani. Spinaci tranzistory ani trafo se nehreji. Zahriva se pouze tlumivka coz jeste budu muset vyresit. Bouhzel presne nevim jak tu tlumivku napocitat. Poradi nekdo prosim? Diky.
Přílohy
uzms.jpg
(256.16 KiB) Staženo 21 x

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od grrrrrrrr »

Po uspesnem overeni funkce pres oddelovaci trafo jsem to pripojil pres pojistku 3,15A na usmernovac s filtraci primo k stiti. Frekvence generatoru opet coura kolem 37,6Khz coz je shodne s namerenou fr (signal na obrazku). Na UZM jsem nameril 150V Uef a 3A Ief. Coz dle namerene impedance cca 44R souhlasi. Spinaci tranzistory ani TR1 ci TR2 se nejak zvlast nehereji. Bouhzel tlumivka TL1 topi dost. Hladina vody ve vane velmi intenzivne pracuje a obcas vyskoci i nejaka kapka nad hladinu. Po vlozeni ruky do lazne je citit pichani. Provedl jsem i test s alobalovou folii. Vysledek po cca 30sec muzete videt na obrazku.
Pomuze nekdo prosim s navrhem tlumivky? Nejake rady co zlepsit? Diky.
Přílohy
uzm_trace.jpg
(230.61 KiB) Staženo 23 x
test1.jpg
(255.31 KiB) Staženo 22 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“