Výstup grafické karty u PC

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Výstup grafické karty u PC

#1 Příspěvek od kejsler »

Vždycky mě vrtalo hlavou, jak monitor pozná u těch tisíců pixelů, kde má zobrazit určitou barvu, když má na vstupu z konektoru v případě HDMI jen několik pinů.

Mě by ale spíš zajímalo, co se odehrává u výstupu z grafické karty u počítače? Pokud budeme brát např. DVI, který má dle mích informací 24 pinů, co právě tyto piny přenášejí? Jsou to jen jedničky a nuly nebo mají nějaký specifický proběh, který by se dal zobrazit na osciloskopu? A jak s těmito signály pracuje monitor?

Vím, že je to asi poměrně dost složité popsat, ale stačí mi nějaký stručný výtah ze kterého bych alespoň pochopil základ, jelikož jsem toto nikdy nestudoval a na internetu jsem nic z podobné problematiky nenašel.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#2 Příspěvek od danhard »

Stačí se podívat do nějaké specifikace.
http://www.cs.unc.edu/~stc/FAQs/Video/dvi_spec-V1_0.pdf

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#3 Příspěvek od xsc »

Specifikace je tlustá bichle, takže zjednodušeně. Tady je zapojení DVI konektoru i s popisem:
http://www.pr-software.net/zapojeni-dvi ... or-29-pin/
V podstatě to není tak složité, protože pinů je sice hodně, ale uplatňují se jen některé. V případě single-link DVI jsou zásadní signály TMDS 0-2, po kterých běží sériově a symetricky digitální data pro jednotlivé kanály R,G,B. K nim pak ještě patří piny pro stínění kabelu.
Signály TMDS jsou posány zde, v podstatě jde o sériová data RGB, každá složka má svůj TMDS kanál: http://www.slideshare.net/PREMALGAJJAR/hdmi-35120513
Pokud se DVI využije pro přenos analogu, TMDS se vypne a z celého konektoru se použijí jen analogové signály RGB + synchronizace.
Pokud se přenáší vyšší rozlišení než 1920*1200, využije se u DVI druhého páru, tedy TMDS 3-5. HDMI je původem single link DVI. Pro větší rozlišení se používá vyšší přenosová frekvence, proto máme HDMI 1.1-1.4 a HDMI2.0, jak se postupně požadavky zvyšovaly.
K tomu se pak ještě přidají signály DDC clock a data, což je obyčejná sériová sběrnice, po které si karta s monitorem předá informaci o podporovaných rozlišeních.

Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kejsler »

Jasný, takže pokud to dobře chápu, tak se tam přenáší hlavně informace ohledně barev (R, G, B = červenám, zelená, modrá) a z nich se pak odvozují ostatní barvy.

Ale pořád nechápu jak to probíhá v praxi. To tam je přivedeno napětí, které má různou frekvenci a podle té frekvence se určí přes nějaký modulátor jaká bude výsledná barva?

Jinak se omlouvám že jsem dlouho neodepsal, ale byl jsem mimo PC.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

Je tam digitálně přenášena hodnota pro každý pixel, tedy pro jeden pixel 3x8 bitů (0-255). Z té se převodníkem D/A v monitoru vytvoří ovládací napětí a podle toho se rozsvítí červený, zelený a modrý subpixel každého pixelu na panelu. Žádná frekvence barvu neurčuje. Informace jdou pěkně za sebou pixel po pixelu přes celou obrazovku a pak znova pro další snímek. Barva je přímo určena hodnotami R,G,B a skládá se ze světel červeného, zeleného a modrého subpixelu. Oko to pozoruje z dálky a tak se mu tato tři světla subpixelů spojí do jednoho barevného. Třeba bílá jsou všechny 3 složky stejné s hodnotou 255, žlutá je R=G=255, B=0 a černá je R=G=B=0.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od FHonza »

Levnější TN monitory používají pouze 6-bitovou barevnou hloubku, IPS většinou 8-bitovou, profi monitory pro grafiky 10-bitovou

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od FHonza »

Pro monitory stačí aditivní 8-)

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#8 Příspěvek od pepik9 »

Hned na začátku stránky jsem si vzpoměl na MK..

Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#9 Příspěvek od satam »

Jo jo, Michal jako vyšitý :P

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“