Uprava obrazu-Thomson 72cm 29DL22E

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

Uprava obrazu-Thomson 72cm 29DL22E

#1 Příspěvek od Standa99 »

Mam problem s otocenim obrazu na tomto typu TV. Jednoduse receno, potreboval bych funkci, ktera byva na monitorech a to "rotaci" (rotation). Mam totiz obraz pootocen v protismeru hodinovych rucicek a stve me to, protoze treba titulky mi na leve strane zalizaji pod obrazovku a na prave strane mi konci 2cm nad obrazovkou. Zkusil jsem nahodit servisni menu a v nem jsem to neobjevil (i kdyz vse jsem nepochopil, tak jsem do toho radeji nevrtal). Klidne bych ji i rozebral, kdybych vedel, ze tam ten trimr najdu a obraz nastavim, jak ma byt. Ale vubec nevim jestli to uvnitr nastavim. Kdyby mel nekdo i schema (nikde jsem ho neobjevil), tak bych byl vdecen. Dekuji vsem za ochotu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Rotaci obrazu elektronicky najdeš jen vyjímečně u 100Hz TVP. Pokud ale nevíš, co tě čeká uvnitř, najdi si někoho, kdo to ví, a vůbec tam nelez. Tohle srovnat totiž není žádná holá sranda a nenechat si od toho nafackovat znamená taky přesně vědět, kam můžu a kam ne. Následuje hodně stručný návod na seřízení, ale opakuju: chce to o tom poměrně dost vědět, protože na tohle tam žádný trimr není.
Schéma je taky na nic: jde o mechanickou závadu - obvykle uvolněné a pootočené vychylovací cívky na hrdle obrazovky. A tam musíš přesně vědět, kam je ještě bezpečné sáhnout. Nejlepší, co by tě mohlo potkat, by byla záruka, protože to by byla závada na vrácení TVP (sice někdy se povede ty cívky seřídit do téměř správné polohy napoprvé, ale opravny to nerady dělají, trvá to většinou 1-2 hodiny, tak je levnější vyměnit obrazovku nebo celou televizi).
Navíc při tomto rozměru obrazovky tam jsou vinutí dost komplikovaně rozložená, takže, hneš.li jen s částí, už to nikdo nedá dohromady. Takže do opravny a bez diskuse.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#3 Příspěvek od Standa99 »

Pokud je to jak rikas, tak se na to vy*eru, ale je fakt, ze jsem cekal moznost serizeni aspon uvnitr nejakym jednodusim zpusobem. Dnes tu moznost maji monitory za hodne levny peniz pres on-screen menu. Ale zase nez to dojebat, tak to radeji necham tak, urcite kvuli tomu neumru. Jinak moc dik.

Koloman

#4 Příspěvek od Koloman »

Jsou asi tøi možnosti

1) Závada je zpùsobena magnetickým polem Zemì - zkusil bych TV otoèit o 90 stupòù kolem svislé osy, nebo aspoò o trochu na jednu a na druhou stranu a sledovat jak se to bude mìnit. Zmìna nastane okamžitì, není to tak, že po otoèení by se muselo èekat. Samozøejmì jestli najdete polohu, ve které je to v poøádku, tak buï TV používat v této poloze, nebo otoèit do pùvodní polohy a seøídit.
Tímto experimentem by mohlo dojít k tomu, že se zhorší èistota barev, tzn. budou na obrazovce barevné fleky. Tento problém se odstraní pomocí demagnetizace - pokud nemáte demagnetizaèní cívku (nejspíš ne), tak vypnout TV tlaèítkem na TV - U VÌTŠINY TELEVIZORÙ NESTAÈÍ VYPNUTÍ DÁLKOVÝM OVLADAÈEM - a až TV úplnì zchladne, tøeba po dvou hodinách, znovu zapnout. Fleky zmizí a barvy budou OK.

2) Vychylovací cívky se hnuly pøi provozu TV nebo pøi manipulaci TV (to by ale musela být hrozná rana).
U nìkterých TV (hlavnì u Sony) se stává, že vlivem provozní teploty vychylovacích cívek dojde k zmenšení plastu, kterým jsou vych. cívky uchyceny na obrazovce. To se potom projevuje prohnutím vodorovných èar (napø titulkù nebo je to dobøe vidìt na teletextu). Potom pomùže jedinì nastavení a upevnìní vych. cívek.

3) Špatnì to seøídili ve fabrice nebo neutáhli vychylovací cívky - a to si nemyslím.

Co se týèe rotace obrazu - pokud výrobce namontuje do TV rotaèní cívku, není v jeho zájmu, aby její ovládání schovával do servisního menu, takže bývá v normálním menu pro uživatele. Ta cívka a její øídící obvody jsou peníze navíc a je tam jenom proto, aby si to zákazník mohl doma sám porychtovat, byl spokojenej a nereklamoval to u prodejce.

Rotaèní cívka bývá namontovaná blízko vychylovacích cívek, je to takový koleèko z drátu obalený izolaèkou, má o nìco vìtší prùmìr než vychylovaèky. Pokud tam tato cívka není, nemùže být nastavování rotace nikde v menu a nebude tam na to ani trimr.

U monitorù to je jiná, tam jsou mnohem vìtší nároky na všechno co se týèe obrazu (konvergence, geometrie, èistota, ...), protože na to èlovìk brejlí z pùl metru, musí jít pøeèíst minipísmena atd. Neumím si pøedstavit, jak by v TV vypadal tøeba Autocad 8O

Takže: zkontrolovat, jestli mám v TV rotaèní cívku. Jestli ne, tak s tím pìknì zatoèit :wink: a když to nepomùže, musí se nastavit vychylovací cívky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

Magnetické pole Země?

#5 Příspěvek od Hill »

To obraz pouze posune, ale nenatočí. U in-line obrazovek se téměř dokonale stejně posouvají všechny tři barvy tak o milimetr, takže si toho ani nevšimnete. V horším případě (TVP v blízkosti rozměrného feromagnetického předmětu, například radiátoru ústředního topení) rozhodí po několika minutách po demagnetizaci čistotu barev, zpravidla jen v části stínítka. Po odmagnetování je zase chvíli vše v pořádku. Natočením TVP do jiného azimutu tento jev slábne až mizí.
Ještě může k mírné rotaci obrazu docházet při určitém způsobu zapojení vychylovacích cívek špatným zemním kontaktem v konektoru připojení vychylovaček do základní desky, kdy malá část napětí vodorovného rozkladu se odečítá od napětí rozkladu svislého.
Zatím, co při korekci poduškovitosti se podobný "přeslech" zavádí úmyslně, zde se s ním nepočítalo. Ale, že by to dokázalo natočit obraz o tolik, aby ořezával v rohu titulky, s tím jsem se ještě nesetkal. Soudím na výrobní vadu.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“