Napájení kompresoru do auta z ATX zdroje

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#16 Příspěvek od Artaban001 »

Jako myslíš co?

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#17 Příspěvek od palmalsport »

Moc složité.
Stačí pořádně měřit. :D

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#18 Příspěvek od Atlan »

Staci upravit obvody atx zdroja. Hlavne zaviest snimanie prudu a pojde to ako fik. 7az8A taky zdroj na 12v vetve da. Tak ze na tolko obmedzit prud a bude to chodit. Pri zapnuti bude prud obmedzeni tj napetie klesne a po rozbehu kompresora a poklese prudu, napetie dosiahne nastavenu velkost 12v.
Co je to za kompresor co ma 12A na prazdno aj pri zatazi?

Uživatelský avatar
ufero
Příspěvky: 48
Registrován: 24 črc 2010, 02:00
Bydliště: ST

#19 Příspěvek od ufero »

ATX zdroje používám k napájení autokompresoru i akumulátorových vrtaček na 12V. Na 5V výstup zdroje mám připojenou uvnitř autožárovku 55W/12V (jenom žhaví vlákno). Potom mohu 12V výstup zdroje bez problémů zatížit i proudem víc než 10A.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#20 Příspěvek od PeteBurns »

No a pokial sa ten zdroj trochu upravi, aby zostala iba 12V vetva a spatna vazba reguluje iba ju, tak netreba ziadny odber z 5V a tych 12V je mozne bez problemov kratkodobo zatazit aj na viac ako 30A ;)

Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

#21 Příspěvek od romanzbrna »

Sehnal jsem teda celkem levně 1 Ohm 20A NTC SCK-0120, rozběh už OK, ale během 10 vteřin se rozpálí přes 100°C. To by neměl tak pálit, ne?

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#22 Příspěvek od breta1 »

Dle Ohma ten odpor topí 25W, proto pálí.
Možná by to šlo s autožárovkou 12V/21W.

Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

#23 Příspěvek od romanzbrna »

našel jsem návod pomocí odporu a relátka, což se mi zdá jako celkem dobrá varianta viz. http://mujweb.cz/jsk/Drobnosti/Omezor.htm
Akorát netuším, jestli je hodnota odporu 8R/5W vhodná i pro mě

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#24 Příspěvek od Radim »

Komutátorový motor má velice proměnný odběr. Jednak špičku při rozběhu, jednak podle toho, jak dosedá a co spojuje uhlík. Starší vyběhaný komutátorový motorek může mít dokonce v některé poloze komutátoru chvilkový prakticky zkrat. Běžně se to nepozná, motorek má téměř plný výkon, akorát je hlučnější a o něco víc hřeje.
Nejjednodušší je podle mně odpor tak 0,05 nebo 0,1 ohmu do série s motorkem, třeba když je přívodní káblík tenčí a delší nebo není z mědi ale třeba je káblík s ocelovými vlákny ze sňůry na prádlo nebo podobný "odporový".
Další řešení je před motorek dát omezovací proudovou pojistku, která ty proudové špičky, kterými motorek spouští ochranu zdroje, prostě odřízne.
Buďto obyčejný proudový omezovač s výkonovým tranzistorem, který ale sebere běžně až dva volty na saturační napětí tranzistoru a napětí na čidle.
Technicky nejdokonalejší řešení je pro tu regulaci proudu použít MOSFET tranzistor s velkým proudem, kde se dá saturační napětí stáhnout pod desetinu voltu a snímání proudu rychlým operačním zesilovačem.

Ale všechny tyto řešení musí počítat s tím, že na 12 voltech PC zdroje je superponováno vysokofrekvenční rušivé napětí ze spínacího kmitočtu zdroje kolem 100 kHz o velikosti až cca 1 volt.

A přirozeně větev + 5 volt je třeba pořádně zatížit.

Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

#25 Příspěvek od romanzbrna »

A co ten zmíněnej kondík, ten by nestačil?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#26 Příspěvek od Duvsan »

Zaujímavé čítanie. Mám kompresor v aute a tiež ho občas prevádzkujem na PC zdroj, nijak neupravený, keď potrebujem dotlakovať darling. Nemám s tým nijaký problém. +5V vetvu ani upravovať nebudem, pretože nádrž je na 1,8 bar-u a keď sa blíži k tejto hodnote, kompresor spomaľuje a to ma informuje.
----Hele, to by nemal, ale rovno vypnúť.
Zdroj je DTK COMPUTER
MODEL: PTP 2008
200W
+5V - 20A
+12V - 8A
Môže to byť vlastnosť, alebo je "správne" chybný?

Romane, skús dať tenšiu (nie priveľmi, aby nezačala dymiť bužírka) dvojlinku dĺžky niekoľko metrov, možno to pomôže. Ale nechápem, prečo ten Tvoj NTC pečie. Pri záťaži by jeho hodnota mala byť pokiaľ viem cca desatinová (ako ktorý typ). Takže u 0,1Ω pri 12A to dá 1,2W. I to ho vyhreje, ale to má ako prevádzkovú tepolotu.
Skús iný NTC.

S kondíkom opatrne, aby ste neodfajčili výkoňáky.

Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

#27 Příspěvek od romanzbrna »

Konečně to funguje.
S NTC termistorem mi to fungovalo, ale může se zahřívat až na 200°C dle datasheetu a to sem nechtěl, protože to bude pod plastem u tlačítka v kompresoru. Tak sem dal ještě relátko, který propojí vývody termistoru. Je napájeno zároveň s motorem po zahřátí termistoru, takže se relátko spíná až tak po vteřince, když už motor nabíhá. Proud pak teče relátkem a termistor se tak nezahřívá

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#28 Příspěvek od Duvsan »

Ale s tým NTC mi to je divné.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“