Azbest

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

xsc píše:Pokud by to byl azbest, tak je potřeba s tím nakládat jako s nebezpečným odpadem - tedy specializovaná likvidační firma. Ve sběrném dvoře by ho nevzali.
V roce 2003 jsem měnil eternitovou střechu za cembrit. Měl jsem vyjednaný v ASA, že mi tu Avii nebezpečnýho odpadu vemou za 4500,- tunu. Tak jsem zaplakal a dovezl do jejich areálu. A tam jsem se dozvěděl, že chtějí za tunu jen 1000,- protože krajskej úřad rozhodl, že eternit není nebezpečnej odpad. A důvod? Po lesích podél cesty k areálu ASA se začaly množit černý skládky eternitu, který tam někdo vyklopil, po tom, co po něm chtěli ty prachy.
Jo jinak když jsme s Avií vyjeli nahoru na skládkovej kopec, tak jsme to měli složit na hromadu. Vedle byly sudy a 10 a 20 kg plechovky, ze kterých vytékala celá paleta barev různých kapalin, různě to bublalo a syčelo. Muslím, že ten eternit byl proti těm ostatním sraškám na skládce naprosto neškodná věc, prostě se vrátil tam, kde ho naši dědkové vyhrabali, do země.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od ZdenekHQ »

Michal22 píše:Zdeňku, i ta kamenná vlna je hořlavá. Záleží veskrze na teplotě. Viz požáry domů, kde pro zateplení byla použita právě vata.
No, tady bych nesouhlasil. Těch "vat" je více druhů. Viz http://www.rockwool.cz/kamenna-vlna/poz ... ce-na-ohen

Jedině by to mohlo "hořet", že by se ve směru vláken tím šířila nějaká hořlavá/hořící látka - t.j. případ fasády. Ale při vodorovném položení je to dost nepravděpodobný. Musel by jsi z toho vyrobit něco jako sopečnou lávu...

Přikládám printscreen z technického listu.
Produkty vyrábené z kamenné vlny mají reakci na ohen A1
(EN 13162, EN 14303).

Bod tavení vláken nad 1 000 °C, velká prodyšnost
pro vodní páru, tepelne izolacní schopnost, akustická
pohltivost, zvyšování požární odolnosti vyplnených
nebo obložených konstrukcí.
Přílohy
rockwool.png
(69.56 KiB) Staženo 27 x
rockwool_2.png
(29.48 KiB) Staženo 36 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od Michal22 »

Taky bych nevěřil, dokud jsem to neviděl. A brácha dělá stavoše, jen mi potvrdil to, co jsem měl možnost shlídnout na školení.
Je to stejná blbost, jako se tvrdí, že existuje nehořlavý fasádní polystyrén.
Konec kkonců, i ocel krásně hoří (stačí ji jen teplota kus nad 1000°C, podle obashu C).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

EPS hoří jedna radost, to už jsem zkoušel.

A ten Rockwool prověřím.

Poslední otázka - když vidíš vytékat lávu ze sopky, je to hoření?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Jirka »

xsc píše:Pokud by to byl azbest, tak je potřeba s tím nakládat jako s nebezpečným odpadem - tedy specializovaná likvidační firma. Ve sběrném dvoře by ho nevzali.
Ale vzali. Včera jsem ma sběrák Pedersenovi vezl cembalit nebo jak se tomu nadává, a mají tam na to (i na eternit a ostatní stavební prvky s azbestem) zvlášť kontejner.
A u nás ho odebírají od občanů města zdarma.
*****

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

ZdenekHQ píše:...
Poslední otázka - když vidíš vytékat lávu ze sopky, je to hoření?
Záleží na tom, kolik uhlíku ta láva obsahuje. Pokud má vysokej obsah CO, tak ten se po výronu ze sopouchu (kde je magma pod tlakem) na volným vzduchu uvolňuje (stejně jako bublinky CO₂ ze sifonu) a žárem lávy se ve směsi s okolním vzduchem zapálí. Podle teploty tam pak taky může ve styku se vzdušným kyslíkem z okolí hořet křemík na SiO₂ i další prvky obsažený v magmatu. Proto taky geologové a vulkanologové rozlišujou magma od lávy - magma je tavenina pod tlakem s pohlcenou vodní párou a plynama rozpuštěnýma v tavenině, zatímco lávou se označuje už na povrchu "vyčpělý" magma po uvolnění nitrosopečnýho tlaku, kdy z něj vyprchají ty pohlcený plyny a páry.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#22 Příspěvek od Radim »

Nejspíš to bude obyčejná celulózová foukaná izolace z recyklovaného papíru. Ty nespálené zbytky bude jednak popel z toho papíru a potom impregnace, aby to bylo méně hořlavé - nechytlo to od jedné jiskry nebo jednoho nezadušeného špačka cigarety, ale až od pořádného ohýnku. Konkrétně to bývá borax, kterým je ta izolace nasáknuta, možná taky nějaká impregnace vodním sklem.

Jinak s azbestem to je obrovský humbuk, nic jiného. Jeho škodlivý účinek je založený na tom, že azbestová vlákna jsou mimořádně chemicky stálá a netečná. Úlomky azbestových vláken o délce do cca 3 mikronů se dostanou v plicích až do plicních sklípků, tak se zabodnou a zůstávají tam až 10 - 15 let, než se rozpustí a zmizí. Po tuto dobu mechanicky dráždí plicní tkáň a tak vyvolávají rakovinu.
Kdo dříve pracoval třeba v provozu, kde se azbest zpracovával a kde byla vysoká koncentrace azbestového prachu, za si 5 let měl v plicích vláken tolik, že pravděpodobnost, že onemocní rakovinou plic se rovnala tomu, jako by denně kouřil tak stovku nebo i víc cigaret. Když tam přestal pracovat , tak za 5 - 10 let ta pravděpodobnost rakoviny kleska k normálu.
Když někdo se k azbestu dostane prasklinami v eternitu, kterými se něco uvolní, je to totéž, jako když venku nahodou ucítí kouř cigarety, kterou kuří ten, co jde před ním.
Když v baráku odkryje azbestovou izolaci, něco s ní udělá a pak ji zase zakryje, nadýchá se azbestového prachu jaky by večer strávil u piva v hodně zakouřené hospodě.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Lukas-Peca »

Byla to opravdu izolace z foukaného rozcupovaného papíru, už je to v SD. Na větších kouscích byla ještě písmenka.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

To Radim. Kámoši elektrikáři dělali někdy kolem 85 roku asi půl roku kompletní rekonstrukci elektroinstalace v fy, co se dělalo brzdový obložení, někde u Nymburka, možná Zvěřínek. Bylo jich 6, dnes by jim bylo kolem 60-65 let a kromě jednoho všichni před 5-10 lety umřeli na rakovinu plic. Ten poslední měl rakovinu hrtanu a dostal se z toho. Trochu moc náhoda, nezdá se ti?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#25 Příspěvek od PeteBurns »

Ale no tak, Celerone, nerob tu okolo toho azbestu taky humbuk, jasne, ze to bola iba nahoda, a pokial nie, tak americania alebo rusi :twisted:

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#26 Příspěvek od Hydrawerk »

Huh, jak dopadli zaměstnanci té firmy na výrobu brzdového obložení??

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

Hydrawerk píše:Huh, jak dopadli zaměstnanci té firmy na výrobu brzdového obložení??
To nevím ale ti elektrikáři kašlali na respirátory a podobný "píč..iny", jak mi přiznal Míra, (ten co přežil). A hrabali se v kabelovejch žlabech pod stropem, kde byly hromady letitýho bordelu, kterej na ně padal, když se ty kabely a žlaby měnily. Otázka je, jestli v tý době, co to dělali se již o závadnosti azbestu vědělo. Možná že se ozve mi-ro a potvrdí to, dělal ve stejný fy (Eram) ale servisáka na elektroniku.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#28 Příspěvek od Hydrawerk »

Ví se to už dlouho, cca od roku 1900 nebo dříve.
https://en.wikipedia.org/wiki/Asbestos# ... f_toxicity

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Hydrawerk píše:Ví se to už dlouho, cca od roku 1900 nebo dříve.
https://en.wikipedia.org/wiki/Asbestos# ... f_toxicity
No vidíš a ještě v 70 letech se z něj u nás vesele stavělo. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#30 Příspěvek od Radim »

Ony se postupně zpřísňovaly limity azbestového prachu v prostředí.
ke konci 80 let jsem coby projektant kvůli tomu dělal vzduchotechniku - odsávání na pracoviště, kde se občas lepil azbest coby izolace na díly na topení do auta. Někdy v roce 1988 - 89 se už lepily náhražkly azbestu.
Mimochodem, kvůli zákazu azbestu dost možná spadla 11 září v roce 2001 Dvojčata.
Tehdy bylo běžné ocelové konstrukce mrakodrapů izolovat proti žáru azbestem. jenže v době, kdy se Dvojčata stavěla, byl azbest v New Yorku právě zakázaný a odpovídající náhrada nějakými keramickými vlákny ještě nebyla. I proto byla ocelová konstrukce dvojčat tak málo odolná proti těm tunám hořícího benzínu z těch boeingů.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“