Zapojení stykačů HDO v podružných rozvaděčích

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

Taky už mám "maďara". Zajímalo mě to proto, že se psalo, že tarify jdou "přepnout" magnetem. Zkusil jsem to, jde to, ale nezneužil jsem to. Stejně tak šly "přepnout" na NT i jinak, návody samozřejmě psát nebudu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#17 Příspěvek od Achab »

Někdy to pro zajímavost zkusím, mám typ ACE3000/110. Ale při sazbě D45d (20hod NT) to stejně nemá význam, ve VT natočím ročně max pár desítek KWh. Mám přes blokování i pračku. :)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Takže přímotop... :)

Já mám D26D, tam už to zneužitelné je (teda spíš bylo), ale bylo i hůř a dráž, co se týká rozdílů v NT a VT. Můj - už dlouho nežijící - děda byl v tomto ohledu velký experimentátor, ale ten (ne)okrádal komunisty, protože tenkrát všechno patřilo všem. Já na to nemám žaludek.

Navíc EON je velmi seriózní firma, nikdy se nestalo, že by s nima byly nějaký problémy a běhala tady nějaká "komanda".
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 11 srp 2016, 17:26, celkem upraveno 2 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Achab píše:Někdy to pro zajímavost zkusím, mám typ ACE3000/110.
Tady to už nejde. Myslel jsem ten mechanickej. Tam to šlo až příliš jednoduše.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#20 Příspěvek od Achab »

Tak jedině Made in Romania. Nějak koncem perestrojky dováželi rumunské indukční elektroměry a jeden montér je vřele doporučoval známým. Při malém zatížení totiž měly značnou nepřesnost do mínusu. Postupně je sice přestali montovat ale kdo ho jednou dostal měl malý "bonus" 10 let do nejbližšího cejchu. :)
Údajně ty elektroměry nemohli hned jenom tak stáhnout a vyhodit protože je prosadil někdo shora a za ten "výhodný nákup" inkasoval patřičnou odměnu.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#21 Příspěvek od helios »

Ten made in Romania, 1fáz som mal na jednom objekte aj ja, často sa tam elektrina nepoužívala, ale keď som tam občas niečo zapojil, kotúč sa neochotne rozbehol až niekde od 50W vyššie. Taký elektromer so zvýšenou empatiou. :lol:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ideální elměr pro chataře... :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#23 Příspěvek od kovar »

Nejlepší varianta pro Tebe bude tahle.
Sežeň si v blízkém okolí nějakého revizního technika a pozvi ho do té konkrétní stavby.
Zapojovací podmínky spínání HDO jsou sice dané normou ale je to jako s paragrafama!
Jiný kraj , jiný mrav!
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#24 Příspěvek od BOBOBO »

Ty mechaniky vyhodili u nás již před lety . Ono se nezdá , když ty elektroniky přičítají skoro od nuly .

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#25 Příspěvek od Achab »

kovar píše:Zapojovací podmínky spínání HDO jsou sice dané normou ale je to jako s paragrafama! Jiný kraj , jiný mrav!
Z HDO je vyveden povelový vodič a další podružné zařízení žádného dodavatele v podstatě nezajímá pokud jsou splněny podmínky blokování. Způsob technického řešení blokování v podružném zařízení odběratele je z tohoto hlediska pro dodavatele nepodstatný pokud jinak odpovídá platným ČSN. Což by měla doložit revizní zpráva vyžadovaná pro přiznání nebo změnu sazby.
Při rozšíření podružného blokovacího obvodu je třeba zajistit aby kontakt HDO nebyl nepřípustně přetížen ale s tím běžně nebývá problém. Při větším počtu stykačů se tyto zapojí přes pomocný kontakt.

Co se týká rad zde věčně doporučovaných revizních techniků tak je potřeba vědět jestli má dotyčný skutečně přehled nebo jenom razítko. Nedávno jsem jednomu předělával rozvaděč na dvojsazbu protože to nebyl schopen dát dohromady.
Obdobně u elektrikáře s který je dokonce živnostník v oboru elektromontáže domovních instalací (§8 řízení činnosti dodavatelským způsobem). Po 40 letech praxe se ptal jak zapojit elektroměr s HDO ve vlastním baráku. Dostal vytištěné kompletní "Požadavky na montáž měřících souprav", veškeré dostupné rady a E-oni mu to stejně 2× odmítli připojit pro hrubé závady. Po konzultaci a odstranění nedostatků už to napotřetí připojili čemuž se skoro divím protože tak řemeslně hanebný výtvor se vidí málokdy.
Pak se řekne "pozvi si na to firmu". :)

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#26 Příspěvek od kovar »

Achab - souhlasím s Tebou.
Jen jsem byl líný to napsat! :(
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#27 Příspěvek od Martin_Fio »

Může tomu být tak 10 let co jsem v činžovním domě likvidoval rozvod HDO, kdy z odběru společného byl přes stykač ovládaný centrální HDO rozvedena jištěná fáze do všech bytů. nikomu nevadilo, že v bytových rozvaděčích mají cizí fázi, nikde to neměli označené štítke. K mnohým určitě k nelbosti. spotřeba domu pak klesla rapidně. Martin

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#28 Příspěvek od Achab »

Martin_Fio píše:...spotřeba domu pak klesla rapidně...
A taky hned někdo byl bez teplé vody... :)
Ovládání bojlerů přes centrální stykač fází ze společné spotřeby bylo ve své době běžné, původně přes spínací hodiny. Při výměně za HDO se to někdy ani nepředělalo, takže tento systém leckde dožívá. O možnosti si "přilepšit" ale zas tak moc lidí nevědělo...

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“