Zabecpecovaci zarizeni

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MaxRampage
Příspěvky: 111
Registrován: 30 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno-Židenice
Kontaktovat uživatele:

Zabecpecovaci zarizeni

#1 Příspěvek od MaxRampage »

Tak jsem tu po dlouhé době zase s prosbou...Sestavil jsem si podle plánku bezpečnostní zařízení které když se přeruší proud světla na fotodiodku mělo zpustit alarm....ale zrada...fungovalo to s denním světlem.Zastinil jsem a spustil alarm.Ale nefungovalo s laserovým ukaozovátkem...Vlepil jsem fotodiodu do špulky od nitě a zkusil posvitit dovnitr baterkou...Kdyz jsem baterku zhasl,zpustil alarm...Pak jsem to samé zkusil s laserovým ukazovátkem,které koupíte prakticky na kazdem stanku a nefungovalo...alarm znel porad i kdyz laser svitil na fotodiodku :( nevim cim to je...Prosim poradte
:stupid: co

nevím nepovím... :pravnik:

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od brtnik »

neznám schéma Tvé fotozávory, svìtlo laserových ukazovátek je ale modulované, takže vlastnì "trvale pøerušované". Pokud není na vstupu pøijímaèe nìjaký hysterezní obvod s alespoò minimální èasovou filtrací, je pøijímaè vlastnì modulovaným svìtlem trvale spouštìn.

Uživatelský avatar
MaxRampage
Příspěvky: 111
Registrován: 30 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno-Židenice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od MaxRampage »

Je to úplně banální zapojení ze stavebnice...Jediný "šváb" je tam časovač NE555...to jsem o ukazovatkach nevěděl...díky za odpověď ale nevěděl by jsi o nějakém zapojení které by i s těma ukazovátkama fungovalo??? 8-)
:stupid: co

nevím nepovím... :pravnik:

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od brtnik »

zapojení podobných zaøízení jsou desítky, staèí projít starší Amara nebo i Internet... Nemusíš ale to své zahazovat, podle toho co píšeš, je 555 spouštìná nebo blokovaná signálem od fotodiody, zkus pøijít na logiku spouštìní a polaborovat napø. s RC èlenem na spouštìcím vstupu. Jinak vìtšina podobných zaøízení (komerèních i amatérských) využívá právì modulovaného svìtla ke zvýšení odolnosti proti rušení jiným svìtelným signálem (záøivky, slunce, rùzné odlesky, bouøka atd.). Dej si do Googlu optozávora nebo infrazávora a hledej.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

pár laserových ukazovátek jsem měl rozebraných, ale že by měl být paprsek nějak modulován, s tím jsem se nesetkal. Jedno schéma laserovýho ukazovátka je dokonce i zde v bastlírně. Já osobně si myslím, že jsi špatně "sestavil optiku" vem si tu fotodiodu samostatně, a připoj k ní měřák přepnutej na mV. (musíš si být jistej, že to fotodioda je a že je v pořádku) "rafikovej měřák" je výhodou. uveď do provozu ten laser a snaž se jeho paprskem "trefit" čip fotodiody kolmo k jeho ploše. (čočka na pouzdře fotodiody Ti většinou ten paprsek hodí bokem). Pokud máš diodu typu 1PP75, tak ji budeš asi muset zapojit v "spětným směru" a zesílit tranzistorem - katodou na + přes odpor a anodou na bázu KC509 (třeba) tato stará fotodioda musí mít osvícenou větší plochu čipu


Jinak kdysi jsem experimentoval z laserovým ukazovátkem a červenou LED, která byla použita jako fotodioda..

Uživatelský avatar
MaxRampage
Příspěvky: 111
Registrován: 30 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno-Židenice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od MaxRampage »

sorry koukam na to a spatne jsem napsal...Neni to fotodioda ale vysoce svitiva zelená zapojená jako fotodioda... :oops:
:stupid: co

nevím nepovím... :pravnik:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

tak jestli používáš zelenou LED jako fotodiodu pro červený světlo, tak se nesmíš divit, že Ti to nefunguje Laser má jen jednu složku narozdíl od žárovky . Ta LEDka musí být červená - pouzdro může mít klidně čirý, ale musí svítit červeně. A vůbec to nemusí být vysokosvítivá - Akorat musíš počítat s tím, že v hradlovým režimu (něco jako solární panel - dává to napětí) Ti to dá jen pár desetin miliampéru (zato napětí na prázdno na plným slunci je u červené kolem 1,7V a u zelené dokonce 2V - testováno s obyčejnýma LEDkama)

Uživatelský avatar
MaxRampage
Příspěvky: 111
Registrován: 30 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno-Židenice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od MaxRampage »

Jo...díky moc :) ...To me nenapadlo...Sem nevedel ze na cervene svetlo mam pouzit cervenou LEDku :brakelamp: ...Jo a bude v tom rozdil kdyz tam dam cirou nebo obyc? :thinkerg:
:stupid: co

nevím nepovím... :pravnik:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“