Nefunkční ČZ u osciloskopu BM566A

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dragoniac
Příspěvky: 44
Registrován: 01 zář 2016, 02:00

Nefunkční ČZ u osciloskopu BM566A

#1 Příspěvek od Dragoniac »

Zdravím. Asi se budu opakovat, protože co jsem tak pročetl net, tak problém s ČZ je u tohohle typu osciloskopu dost častá závada, tak je možný, že už to tu někde visí.
Takže... Mně se děje to, že ČZ prostě nejde. O víkendu jsem ho přinesl domů, a celou tu dobu do toho koukám a nevím co s tím. Včera asi na dvě minuty záhadně naskočila, a pak všechno běželo úplně normálně, než zase zdechla a na obrazovce opět zůstal jen bod. Plošňáky vypadají, jako kdyby právě vypadly z fabriky, nikde jsem nenarazil ani na oxidaci, ani na studeňák nebo na poškození nebo známky toho, že by se v tom někdo hrabal. Když tak děkuju za rady :)

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Tunelky nebo integráč ???
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#3 Příspěvek od Ivan_Ryger »

skúste v prvom rade párkrát prebehnúť tlačítko AUT. Môže byť zoxidované. Ak to nepomôže, začneme pátrať hlbšie.

Uživatelský avatar
Dragoniac
Příspěvky: 44
Registrován: 01 zář 2016, 02:00

#4 Příspěvek od Dragoniac »

Ono tam těch tlačítek asi bude v pasti víc, protože si to žije vlastním životem. Teď to dokonce i zase začalo chodit... Proběhnu je, dám vědět. Zatím děkuju.

Habesan> integráč.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#5 Příspěvek od Ivan_Ryger »

odporúčam tie prepínače č.z. rýchlosti pregumovať tvrdou gumou a pretrieť liehom. Guma totiž zvykne vylučovať sírne zlúčeniny, ktoré by spôsobili opätovnú oxidáciu.
Tie Isostaty sú trocha horšie na tom. Kolega ich zvykol čistiť izopropyl alkoholom. Mne sa to ale neosvedčilo, pretože to bolo málo účinné. Zvyčajne som používal starý Kontox do injekčnej ihly, a potom prepláchnuť lekárenským benzínom. Benzín taktiež pomôže na zatuhnutú vazelínu v otočných prepínačoch.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

Dragoniac píše:...je možný, že už to tu někde visí.
Něco tady je, stačí hledat BM566A. V sekci "měřící přístroje" 55 výsledků. Řešily se i závady ČZ - kontakty přepínačů bývají častá příčina.

Uživatelský avatar
Dragoniac
Příspěvky: 44
Registrován: 01 zář 2016, 02:00

#7 Příspěvek od Dragoniac »

Paráda, propláchnul jsem všechny přepínače Kontaktolem, procvakal a oscík šlape jako hodinky. Tak děkuju :-) A přepínače rychlosti ČZ jsou jako nový, on to asi nikdo moc nepoužíval. Další problém je, že volič pro napěťovej rozsah kanálu B je zaseklej na rozsahu 0,2V/DIV a ani větší silou s ním nejde hnout. Akutně to nepotřebuju, ale jestli to tu někdo řešil, dejte když tak vědět. Taky děkuju.
Achab> vím, hledal jsem, jenže tam je toho tolik, že to je četba na dlouhý zimní večery. Tolik času nemám...

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#8 Příspěvek od Ivan_Ryger »

To práve asi bude tá stuhnutá vazelína. Takže skúste benzín do oblasti trecieho ložiska, ono sa to vpije. Treba ale pridávať po častiach.
Potom len popretáčať prepínač, i keď nasilu.

Uživatelský avatar
Dragoniac
Příspěvky: 44
Registrován: 01 zář 2016, 02:00

#9 Příspěvek od Dragoniac »

Tak jsem opět zde. Závada se objevila znovu, a včera jsem přišel na to, že příčinou je dvojitej potík pro ovládání horizontálního posunu vpravo nahoře. Pak už to vypadalo až tak, že kdykoliv jsem se ho dotknul, tak osciloskop dělal divy a když jsem ho teď vymontoval ven, rozpadl se mi v ruce. Kdyby měl někdo náhradní, dejte vědět. Ten zaseklej napěťovej volič jsem zatím neřešil, byl jsem rád, že to chodí...

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

Pro upřesnění je to TP286b 40A - 5K/N + 50K/N.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Nejjednodušší je vyměnit příslušnou odporovou dráhu a ev. i jezdec, tyhle poty se moc nevyskytují v prodeji.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Dragoniac
Příspěvky: 44
Registrován: 01 zář 2016, 02:00

#12 Příspěvek od Dragoniac »

Zatím jsem tam na prase nabastlil normální 50k a 5k potík. Stopa už nelítá jako střelená, takže potud dobrý :) Ale tím to stejně nebylo. Teď se děje to, že když mám potík "Level" na pravým dorazu a zmáčknu AUT, zobrazí se linka, tzn. ČZ funguje. Když level vytočím asi na 1/3, linka zmizí a objeví se bod. Po vytočení opět doprava a vypnutí a zapnutí AUT ČZ zase naskočí. Potík se jeví ok, a jestli to bude přepínačema, nevím. Teď třeba, během psaní odpovědi, zase oba dva AUTy přestaly reagovat...

A ten TP286B 40A jsem opravdu nikde nenašel. Zkoušel jsem ho oživit, jenže jsem skončil na tom, že u 5k dráhy nepřevádějí ty maličký nejtky, co drží dráhu a vývody. Tenhle druh oprav nedávám.

Edit: Tak na 5V větvi na napájení časovky a spouštěcích obvodů je skoro 8V. Jde se na zdroj.
Edit 2: Jsem v koncích. Ve schématu je MAA7805, jenže na chladiči není a na dps je místo něj osazenej MAA741.

Uživatelský avatar
Dragoniac
Příspěvky: 44
Registrován: 01 zář 2016, 02:00

#13 Příspěvek od Dragoniac »

Tak tohle vlákno uzavírám. Tady: http://dragoniac.rajce.idnes.cz/Oprava_ ... pu_BM566A/ se můžete podívat, co jsem tam všechno vyváděl, případně se inspirovat, zasmát se, a tak dál... Některý fotky berte s rezervou, opravdu nedisponuju součástkovou základnou ze starý Tesly. Díky za podporu, pánové :-)

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#14 Příspěvek od fredis »

Proč má ten 7400 tak posoplený nohy? A ten nový tranzistor jsi do té patice dát nemohl? Jinak dobré, funguje! :lol:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Dragoniac
Příspěvky: 44
Registrován: 01 zář 2016, 02:00

#15 Příspěvek od Dragoniac »

Na ten 7400 jsou ještě napájený kousky drátků, a novej trand jsem do patice dát nemohl, protože jsem jí rozvrtal ve snaze vydolovat z ní tu ulomenou nožičku. Pak už to nemělo kontakt vůbec :-D

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“