Solární ohřev - kombinovaná spirála 230/12V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

Solární ohřev - kombinovaná spirála 230/12V

#1 Příspěvek od petrfilipi »

Vážení.
Ti s vás, kteří byli letos v Holicích, možná zaregistrovali na zadní travnaté prodejní ploše pána s dodávkou, který nabízel použité fotovoltaické sluneční kolektory.
Ptal jsem se ho na to, jakou sestavu kolektorů bych potřeboval na boiler 120l a 2kW spirálu. Hned, jakmile jsem řekl 2kW, mě zarazil a řekl, že to je blbost. Měl bych si prý pořídit další boiler, do něho připojit 12(24(48) - podle FV kolektorů)V spirálu tak 500W a vodu takto pro hlavní boiler předehřívat. Vyhnul bych se tak nutnosti mít další boiler, na který nemám už ani místo (nemluvě o ceně a prodloužení návratnosti investice).
Konzultoval jsem tento názor v práci s kolegou, který už nějaké FV panely má a ten přišel na další vylepšení - 2kW spirálu v hlavním boileru nechat přemotat na 1kW a do zbylého prostoru nechat namotat spirálu právě na 12/24/48V. Spirálu mám suchou, tak není problém experimentovat. Mokrá spirála by byla asi výhodnější z důvodu lepšího prostupu tepla, ale suchá má zase výhodu v ceně a celkové jednoduchosti.
Spirála na 12V by měla sice menší výkon, ale zase by mohla běžet delší čas než hlavní 2kW spirála. Na mém boileru jede 2kW spirála asi 20h/týden, tj. asi 3h denně. Možná by bylo 500W na 12V málo, ale pro začátek by to třeba stačilo.

Co myslíte - šlo by to?

Petr Filipi

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Nešlo z toho důvodu, že bys na těch 500W při 12V potřeboval kabely jak ke startéru šestivoltovýho trabanta (ovšem z mědi). Při 12V skrz ně poteče proud 42A, při 24V 21A, při 48V 11A, ALE taky musíš počítat se ztrátama na vedení, u nějž, čím delší bude, tím vyšší tepelný ztráty můžeš očekávat.
Nejvýhodnější by bylo upravit měnič 12/24/48V > 230V na výstupní napětí kolem 90-100V (důvod - viz dále) a tím krmil stávající topný těleso, jenž bude při skoro polovičním napětí mít příkon čtvrtinovej.
No a ten důvod - použitej odporovej drát má odpor závislej na teplotě, při nižší teplotě má nižší odpor, tudíž by příkon při přesně polovičním napětí byl vyšší jak 500W.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

Díky za názor. A kdybych použil 48V panely, nevyšel při připojovací vodič třeba 2,5mm2? To by nebylo ještě tak hrozné a 11A by mohl přenést. Délka kabelů by byla do 10 metrů.

PF

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#4 Příspěvek od Ondra2 »

Na střeše mám (mj.) 7 panelů po 245W, v 300l bojleru 1.5kW spirálu, mezi tím bazmek vlastní konstrukce (ala dražický FV komplet). Zprovozněno v dubnu, od té doby si plyn ani neškrtl, bojler v závislosti na počasí a odběru kolísá mezi 75-90°C (mám za ním mix se studenou). V zimě si to asi trošku plynu vezme - dotápí horní třetinu bečky na 40°C. Každopádně na co víc bojlérů? Takovou lokomotivu by asi doma nechtěl nikdo. To už spíš další patronu místo revizního víka. Ale stejně to jde pouštět vše do jedné, jenom přepínat mezi FV a sítí, pokud není jiný zdroj tepla.

EDIT: ty panely jsou samozřejmě v sérii, abych mohl použít běžnou 230V patronu.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#5 Příspěvek od Sandal »

Dle mě(bez urážky)je to blbost celý.Když už vyrobim elektřinu,tak ji využiju na něco jiného,třeba svícení a ne na ohřev vody.Tu přece mnohem efektivnějc ohřeješ přímo nějakým kolektorem a pro oběh vody můžeš použít právě nějaký ten solární článek :wink: Prostě se mi zdá škoda ohřejvat elektrikou vodu ikdyž to drtivá většina lidí dělá.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od petrfilipi »

Díky za názory.
Šlo mi o to jak jednoduše a levně ohřívat užitkovou vodu a nápad s předboilerem/úpravou spirály mi připadal vcelku logický.
Navíc by to ani moc nestálo a bylo by to bezúdržbové.
Já si zase myslím, že teplovodní kolektory nemají (aspoň u mě) smysl. Moje současná investice na ohřev TUV klasickým boilerem je okolo 4.500 Kč/rok, a to se mi teplovodní kolektory nikdy nezaplatí - resp. až se zaplatí, tak budou těsně před smrtí. Nehledě na složitost celého solárního systému, nebezpečí (tlak, teplota) atd.
Já bych potřeboval něco jednoduchého, aby to moc nestálo a rychle se to finančně vrátilo (ale to asi nejsem sám).

PF

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#7 Příspěvek od Sandal »

Někdo tady nedávno psal že nevýdělečný RD a do něj nacpaný prachy jsou navždy v háji.Já jsem taky toho názoru.Jak píšeš,než se ti nějaká instalace "zaplatí",končí její životnost.

Ale jo, v práci používáme odpadní teplo z chlazení na předohřev teplé vody.Je tam instalovaný zásobník na 1000L a vodu předohřeje na cca 50-55°C.To je velká úspora.Kdyby na to přišlo nemusela by se voda dohřívat elektrikou vůbec,protože se následně míchá se studenou na cca 30°C.Bohužel to nikoho asi netrápí.Škoda :?
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“