Laser nečte, jak otestovat a nastavit?

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KiTt
Příspěvky: 206
Registrován: 25 srp 2012, 02:00
Bydliště: Brno a okoli

Laser nečte, jak otestovat a nastavit?

#1 Příspěvek od KiTt »

Zdraíim.
Poslední dobou se na mě obrací spousta lidi z okolí že jim v autě nefunguje CD, nebo DVD.
Někdy to stačí vyčistit, ale většinou to moc nepomůže.
Přitom vidím, že laser svítí, ale CD/DVD nenačte a vyhlásí error.
U jednoho rádia i s navigací jsem zkusil vyměnit laserovou diodu
(v tomhle případě to byla hologram unit HUL7202) tuším že původní nesvítila. Po výměně jsem nic nenastavoval a CD četla.
Teď mám na stole 3 další který nečtou. Dvě jsou CD/DVD a jedna je CD. U všech tří laser svítí, ale nenačte CD i DVD. Přitom je tam laser pro každý system zvlášť, není tam ta hologram unit.
U toho jen CD je ta hologram unit, ale i po výměně CD nenačte.
Otázka tedy je co je špatně? Je potřeba přenastavit trimrem intenzitu vysílací diody(pokud ano jak to změřit), nebo je problém na straně příjmu či někde dál? Dá se to nějak proměřit, otestovat atd?

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#2 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Neviem, či čistíte celú optiku. Dosť často totiž býva prach nielen na vrchnej šošovke ale aj na spodnom hranole alebo ďalších optických častiach. Pomáha na to ultrazvuk a IPA. Alebo sa nedeštruktívne pokúsiť rozobrať optiku. Na niektorých starších sa to dalo bez problémov.

Uživatelský avatar
KiTt
Příspěvky: 206
Registrován: 25 srp 2012, 02:00
Bydliště: Brno a okoli

#3 Příspěvek od KiTt »

Čistil jsem to v ultrazvuku v ipe.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

V mnoha servisních manuálech vyžadují osciloskopicky očuchat jisté piny, ze kterých se odvádí detekovaný signál laseru. (Pattern eye). Vyžadují, aby měl signál určitou úroveň. Tento signál je přítomen pouze s vloženým CD /DVD a jeho čtení. Paprsek laseru - budu psát o CD - se štěpí na svazek 3 paprsků. krajní 2 paprsky drží svazek na stopě a prostřední se stará o správné zaostření svazku. (mám pocit že) data se dekodují ze všech 3 dohromady.
Ostrost snímají 4 snímače do čtverce, polohu další dva snímače v úhlopříčce pod a nad tím čtvercem. Celá tady ta sestava je v okýnku, který pár desetin mm velký strany. Takže jedno jediný zrnko prachu padený na špatným místě to celý znefunkční, i když ten laser není unavenej.
Obrázek
Edit: Ten PIN na zjiśtování kalibrace laseru je někdy označen "RF" a průběh musí mít napěťovou úroveň podle předpisu v servisním manuálu (od 1V až do 2V). Ladí se to trimrem, který je většinou součásti laserovýho obvodu na hlavě. Dá se to nastavit i "od oka" na unavený optice, ale je to jen krátkodobá záležitost, protože laser rychleji degraduje. V krajním případě jej odpravíš.

Uživatelský avatar
soucek
Příspěvky: 656
Registrován: 24 bře 2005, 01:00

#5 Příspěvek od soucek »

Může být špatný spindl motor.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

Jakékoliv nastavení jiného pracovního bodu přinese jen krátkodobé zlepší a "rychlejší smrt". Takže to není na opravu ...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

To není žádný pracovní bod, ale obvykle mezní proud LD. U některých přístrojů si stejně proud řídí elektronika v 8 nebo 16 krocích až do nastaveného maxima, dle kvality vloženého disku (a znečištění přístroje).
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

přemýšlel jsem nad tím, zda by se nedala použít pro nastavování vnitřní monitorovací dioda v laseru. Myslím tím to, že by se na ní měřilo napětí.
Druhá věc - jestliže se mění optika, není potřeba nastavit "pracovní bod" laseru. Nějak se mi nepozdává, že by se dalo nastavit po výrobě na nějaké "stolici" provozní podmínky laseru tak, že je "nastaví" stejně stabilizační elektronika konkrétního CD přehrávače (tolerance, jiná teplota..)
Sendyx:
Je možný, že to není pracovní bod. Ale když tomu přidáš, tak to nefunguje a když tomu ubereš, tak to taky nefunguje. Pokud se tím nastavuje požadovaný výkon laseru, tak se tomu kroku v podstatě dá říkat nastavení "pracovního bodu".
Nějak jsem se dostal k laserovýmu ukazovátku, který mělo diskrétní stabilizační obvod, který využíval monitorovací fotodiodu laseru. Součástí toho obvodu byl i trimr. celkem mi na tom ukazovátku houby záleželo, tak jsem s ním dělal různý ptákoviny. Mimo jiné jsem si všiml, že když jsi tím trimrem kroutil od minima do maxima, tak:
Z počátku svítil laser jako obyčejná LEDka - klasický "uhlazený světlo", intenzita svitu se zvyšovala až do okamžiku, kdy při určité intenzitě přešlo světlo do laserovýho módu (to světlo začlo být najednou takový divný, zrnitý, bodavý, ostrý- přitom intenzita byla stejná). Laserový svit ještě chvílu sílil. Při nastavení trimru lehce nad původní úroveň laser svíti vyšším výkonem. Pokud jsem to ale takhle provozoval, tak po delší době svícení laser slábl. Po vychladnutí zase svítil víc. Pak při ještě dalším pokračování "točení trimru" laser slábl - a definitivně dolaseroval.
Jistě, šlo o laserový ukazovátko, ale třeba podobný vlastnosti vykazuje i IR laser CD, nebo červený laser DVD.
Podle nějakých technických podmínek je pro polovodičový laser likvidační teplota 50°C

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten zmíněný motor taky dokáže dělat pěkný problémy - pokud třeba mechanika občas při vysunutí při PLAY "vrací" roztočený disky, je spolehlivě po něm. Pak se z klidu nemusí ani roztočit --> chyba disku. Ovšem to platí pro klasické šuple...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“