Pomoc při osvětlení bazénu

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sintetic
Příspěvky: 5
Registrován: 11 zář 2016, 02:00

Pomoc při osvětlení bazénu

#1 Příspěvek od Sintetic »

Dobrý den,
chtěl bych se poradit budu instalovat osvětlení do bazénu pomoci trafa 12v http://www.bazenyshop.cz/osvetleni-baze ... vorkovnici . Pro moje zapojení a uschování trafa by bylo nejlepší abych trafo umístil do sklepa který je ale umístěn 20m od bazénu . Jaký průřez kabelu bych musel použít na 20m (12v) aby nedocházelo k velkým ztrátam díky za info v nejhoršim případě bych musel dotáhnout 230v k bazénu udělat trezor pro trafo a na par metrů natahnout rozvod na 12v . A případně jaké použit samostatné jištění na 2 danná trafa Díky.
Naposledy upravil(a) Sintetic dne 11 zář 2016, 11:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Mirda »

Nevíme jaké a kolik bude svítidel?

Uživatelský avatar
Sintetic
Příspěvky: 5
Registrován: 11 zář 2016, 02:00

#3 Příspěvek od Sintetic »

Mirda píše:Nevíme jaké a kolik bude svítidel?
trafa budou 2 a světla také 2 http://www.bazenyshop.cz/osvetleni-baze ... vetlo-300w

Uživatelský avatar
LADER
Příspěvky: 273
Registrován: 01 dub 2013, 02:00

#4 Příspěvek od LADER »

Zdravím,
pokud využiješ maximální výkon trafa 300 W, pak při 12 V to dělá proud 25 A.
Při vzdálenosti 20 metrů, je to dvouvodič, takže musíš počítat s délkou drátu dvojnásobnou, tedy 40 metrů. Pokud připuštíme napěťovou ztrátu na přívodním kabelu 1 V (na osvětlení zbyde 11 V) to dělá průřez Cu drátu 17.8 mm^2, což je průměr drátu 4.75 mm.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Tak na to zapomeň, skrz to poteče proud 25A (při rozsvěcení ještě několikanásobnej). Na to budeš potřebovat dráty jak od vedení VN, abys na nich měl rozumný ztráty.

P. S.: Pokud použiješ trafo 24V/>600VA a světla dáš do série, ušetříš si 40m takovýho drátu.
Ale lepší trafo/trafa mít co nejblíž spotřebiči, abys netopil moc do hlíny.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Sintetic
Příspěvky: 5
Registrován: 11 zář 2016, 02:00

#6 Příspěvek od Sintetic »

Takže bude lepší někam šikovně zakomponovat trafo poblíž bazénu a natáhnout jen bezpečnou délku cca 3m od bazénu ? na 20m (230v) použít cyky 2x1,5mm a na ty 3m použit neco rozumnějšiho nez kabel od svařečky.. :D chapu to dobře ? :D

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#7 Příspěvek od dj_Paul »

Já bych se zeptal jinak: 2x 300W světlo do bazénu? Na co? Takovej příkon nemám ani v obýváku. Co použít LED světla?

Uživatelský avatar
kachle
Příspěvky: 276
Registrován: 23 lis 2015, 01:00

#8 Příspěvek od kachle »

Třeba s tím chce ohřívat vodu v tom bazénu.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#9 Příspěvek od dj_Paul »

tak to je zase trochu málo.....

Uživatelský avatar
Sintetic
Příspěvky: 5
Registrován: 11 zář 2016, 02:00

#10 Příspěvek od Sintetic »

dj_Paul píše:Já bych se zeptal jinak: 2x 300W světlo do bazénu? Na co? Takovej příkon nemám ani v obýváku. Co použít LED světla?
Popravdě jsem s tim prvně počital ale až jsem viděl tu cenu tak jsem si to rozmyslel 10k pouze za svetlo/ks + trafo a vse okolo 8O

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od workhard »

Sežeň si někoho, kdo umí nakupovat z Číny, tam je to za desetinové ceny než tady.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#12 Příspěvek od dj_Paul »

můžu se ještě zeptat na účel 600W světla?

Když to porovnám s halogenem do auta 55W tak nevím co si o tom myslet....

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jezevec »

300W světla do bazénu je blbost, to abys do něj lezl se slunečníma brýlema, bude tě to oslňovat.
Mám jedno světlo, je tam jedna halogenka 100W, svítí až až.
Ještě ti doporučím, dej světlo na tu stranu, kde se nejvíce zdržuješ. Když jej dáš na protilehlou, bude tě to oslňovat. Bazén mám 6 x 3,5m.
Trafo je umístěno v šachtě vedle bazénu spolu s filtrací. Pokud uvažuješ o automatickém dávkování chlóru, nedávej dávkovač do společné šachty s filtrací a ovládací elektronikou dávkovače. Výpary chloru ti za dva roky všechno zničí.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#14 Příspěvek od MetalGod »

Asi vím, proč 300W - protože je jen o pár korun dražší jak 100W. Jenže obojí je hrachovina, je to celý umělohmotný (nejen elektrickej, ale i tepelnej izolant), takže po čase to vlivem tepla a UV (taky tam v menší míře je) popraská a/nebo zežloutne až zhnědne, zvenčí na to může nelibě působit bazénová chémie. A pak nazdar, můžeš to vyhodit.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Taky je možné použít místní osvětlení s přiměřeně menším výkonem napájené bezpečným napětím na nejvíc potřebném místě. Okolí se pak dá osvětlit svítidly 230V umístěnými v bezpečné vzdálenosti, tj mimo zakázané zóny.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“