Bezdotykový teploměr nákup / hodnocení

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

Bezdotykový teploměr nákup / hodnocení

#1 Příspěvek od ferdislav »

Ahoj
Chtěl bych měřit oteplení chladičů, transformátorů a podobně..

připadlo mi koupit třeba -

http://aukro.cz/bezkontaktni-infra-ir-l ... 89109.html

-takový kousek, ale mám obavu zda za ty peníze má něco takového smysl kupovat když značkové přístroje stojí cca 10x více.

nepotřebuji asi měřit na desetinu přesně, asi stačí plus minus 1-2 stupne ale aby to zas neukazovalo uplný blbosti.
Máte prosím někdo zkušenost s takovým levným teploměrem ?
nebo alternativa za přijatelný peníz?


Děkuji

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Tady budes tad kdyz ti to bude merit +-10C, u vyssich teplot i vic
Ani ty drahe nemeri tak presne jak pozadujes, hodne to ulitava s emisivitou ruznych povrchu.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#3 Příspěvek od ferdislav »

takže spíš opustit bezkontaktní a hledat něco kontaktního?

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#4 Příspěvek od misocko »

bezkontaktne su uplne naprd, niekedy sa ani nedozvies ci je nieco horuce alebo studene (emisivita povrchov je strazse zavisla asi na vsetkom , material, druh opracovania...)
ak chces merat teplotu na lepsie ako +-10°C tak jednoznacne kontaktny - osobna niekolkorocna skusenost z roboty

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#5 Příspěvek od ferdislav »

ok díky
no, tak já tedy zkusím něco "přikládatelného"
pokud by někdo měl nějaký tip budu rád, bo nevím kde začít a jakou technologii hledat
jde jak jsem psal hlavně o měření teplot transformátorů a chladičů, možná občas teplota bańek
myslím že do 250 stupnu celsia by to plně vyhovovalo

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#6 Příspěvek od misocko »

v robote mam toto, je pravda ze tam som pri objednavani na cenu nepozeral, aj ked toto je pre firmu extra lacne, neviem ako pre amaterske podmienky (ja by som to kupil iba ak cez firmu :D
ten teplomer meria opticky a po pripojeni sondy aj dotykovo

https://www.testo.sk/Pristroje-detailne ... 3%BDm+t...
https://www.testo.sk/Pristroje-detailne ... +30%3A1%29

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Pokud se na měřený povrch dá nalepit černá elektrikářská páska a má šanci tepelně vydržet a neovlivnit svojí přítomností teplotu povrchu, lze z ní už pak bezkontaktně měřit docela dobře, má vysokou emisivitu. Obdobně poslouží nástřik černou barvou ve spreji, pokud je to přijatelné provést. Měřit teplotu bezkontaktně nelze z důvodu nízké emisivity hlavně u kovů, ty nevyzařují, spíš působí jako zrcadlo, je to vidět hlavně na infrakameře.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Jinak toho Číňana si kup radši tady, vyjde to výrazně levněji: http://www.ebay.com/itm/Digital-Non-Con ... SwT6pVnlwm

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#9 Příspěvek od sr71 »

mám podobný bezkontaktní a øekl bych že mìøí celkem pøesnì, urèitì bude záležet na tom typu povrchu ale v nìkterých pøípadech když byla možnost porovnávat s jiným (kontaktním) teplomìrem tak nebyl rozdíl vìtší než cca 0,5°C, spíše bych vidìl problém pøi mìøení nìjakých menších napø. souèástek, že to nemìøí bodovì ale asi to prùmìruje teplotu v nìjakém kruhovém prostoru, dle vzdálenosti od objektu

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#10 Příspěvek od ferdislav »

Tak ta emisivita je zajimava zalezitost, to jsem si myslel že to bude jednodušší, něco o tom postuduju, zaměřování, optické rozlišení ... děkuji všem, zatím, za nakopnutí nějakýn směrem : )

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#11 Příspěvek od ohryzek36 »

V práci máme také podobný infračervený teploměr, ale kvůli nepřesnosti a citlivosti na různé typy povrchů ho už nikdo nepoužívá - já jsem se při posledním požití spálil o plotnu která by dle teploměru měla být studená :? . Líp vychází starý GTH1150 s odpovídající sondou (někde mám i schéma - je to klasika s ICL7106).

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#12 Příspěvek od TAKJAN »

Domů si půjčuji z práce od syna (asi trošku lepší) a že by to nešlo, to ne. Jak psáno výše, černá izolačka a OK. A na porovnání leze nahoru, dolů, třeba u chlazení, je to super.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“