Cívkový magnetofon Tesla B-101

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Temnenebe
Příspěvky: 146
Registrován: 15 úno 2013, 01:00
Bydliště: Litomyšl

Cívkový magnetofon Tesla B-101

#1 Příspěvek od Temnenebe »

Zdravím, do rukou se mi dotal magnetofo Tesla B-101, výměna řemenů, indikátorů, přítlačné kladky, vyčištění a prostříknutí potenciometrů kontoxem.
Měl bych však jeden dotaz. Potencometr na výšky je již v pořádku, ale ten na úroveň basů při otáčení, chrastí. Dále mám problém s řemeničkou na motoru. Magnetofon přehrává kupodivu velmi hezky, ale ta řemenička při přetáčení prokluzuzje a magnetofon nechce přetáčet. Dá se s tím něco dělat? Nebo je nutnost sehnat nějakou náhradní.
Předem díky za rady.

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#2 Příspěvek od hakamusai »

Neznám konkrétní případ,proto zkusím univerzálno informaci ohledně řemínků. Existují sady pro zkracování a lepení. Nejlépe kouknout se po novým řemínku (bude asi problém).

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Řemenička je to kolečko na motoru. To chceš říci, že se v něm osička motoru protáčí?
Nebo klouže řemínek po řemeničkách? V tom případě je první pomoc kapka Jaru na řemínek (a gumová obložení kol), nechat rozleštit a počkat, až přestane klouzat. Když je totiž řemínek jen ztvrdlý a mírně vytahaný, na nějakou dobu to pomůže.

Uživatelský avatar
kynolog07
Příspěvky: 55
Registrován: 30 led 2009, 01:00
Bydliště: Prostějov

#4 Příspěvek od kynolog07 »

Řemenice na motoru je přitažena dvěma šroubky, dotáhnout. Pokud prokluzuje řemínek - tak jak psal Hill. Sada řemínků se dá sehnat na Aukru.
„Na některé otázky je jedinou rozumnou odpovědí mlčení.“

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

na chrasticí potencák platí leda výměna, bude sjetý, řemenici můžeš přilepit na fest vteřiňákem
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Temnenebe
Příspěvky: 146
Registrován: 15 úno 2013, 01:00
Bydliště: Litomyšl

#6 Příspěvek od Temnenebe »

Pro Hilla - ano, ta řemenička na té osičce od motoru, prokluzuje. Já se to pokusím ještě jednou rozebrat i s tím motorem a mrknu se na to, jak je to tam přichycené

Uživatelský avatar
Temnenebe
Příspěvky: 146
Registrován: 15 úno 2013, 01:00
Bydliště: Litomyšl

#7 Příspěvek od Temnenebe »

Jinak jsem vyměnil oba dva řemínky (sehnal jsem nové + přítlačnou kladku), jen ta řemenička s tou vrtulkou prokluzuje na té osičce motoru.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#8 Příspěvek od elektrosvit »

Při utahování šroubků na řemeničce pozor, plast rád praská. Pokud se Ti protáčí, je možné, že už je prasklý. Pokud ne, tak opatrně šroubky dotáhni. Hřídel motorku je, pokud si dobře pamatuju, hladký a řemenička je na něj jen nasunutá a zajištěna právě těmi dvěma šroubky. S horními šroubky netoč, ty slouží ke správnému seřízení rychlosti posuvu pásku. :wink:
Naposledy upravil(a) elektrosvit dne 25 zář 2016, 18:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Posuň ji do správné výšky, aby řemínek nezachytával o okraje, a utáhni šroubky (na výkresu označené červeně, jsou přístupné mezi listy vrtulky).
Jestli jsi to přehnal a mají stržené závity, jeden šroubek zespod řemenice vyndej, kápni do té dírky kapku vteřiňáku a nech v tom osičku protočit. Přitom dávej zase pozor na výšku řemenice, aby zůstala ve správné poloze, protože po vytvrzení lepidla už tu výšku nezměníš.
Jo, a nespleť si to s horními dvěma šroubky, co stlačují horní a spodní díl řemenice k sobě, těmi se seřizuje rychlost, tak, pokud nebude spodní díl držet, na ty nesahej!
Přílohy
remenice_B5x_B100.png
(59.45 KiB) Staženo 97 x

Uživatelský avatar
Temnenebe
Příspěvky: 146
Registrován: 15 úno 2013, 01:00
Bydliště: Litomyšl

#10 Příspěvek od Temnenebe »

Těch šroubků na boku jmezi vrtulkami jsem si nevšiml. Děkuji za nákres a rady.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#11 Příspěvek od EL34 »

No ono je dobré se jedním z těch šroubků trefit do malé vyfrézované drážky v hřídeli motoru, a s citem dotáhnout! Pak se to nemá šanci protočit.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od radioelectrum »

Chrastění potenciometru je možné snížit i tím že se vymění vazební elyty. Odzkoušeno. Řemínky nabízí jeden pán na burze na Jarově a teď je prodává též na Aukru. (bral jsme od něj na B115 a na B73)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#13 Příspěvek od elektrosvit »

radioelectrum:
Je to ten prodávající, co nabízí různé sady řemínků i jednotlivé kusy v sekci "kotoučové magnetofony"? Jsou ty řemínky kvalitní a pasují? Taky u něj chci nakoupit, ale radši se napřed zeptám na zkušenosti. Díky. :wink:

Omlouvám se za OT.

Uživatelský avatar
Temnenebe
Příspěvky: 146
Registrován: 15 úno 2013, 01:00
Bydliště: Litomyšl

#14 Příspěvek od Temnenebe »

Ano, je to on, sada řemínků + kladka cca 40,-Kč + 40 poštovné. Přibalil k tomu i tu pružinku k počítadlu a to jsem si o ni ani neříkal. Řemínky jsou kvalitní a sedí. Kdysi jsem na aukru taky koupil nějakou sadu, ale to byla hrůza, ještě je tady mám v krabici. Tuším, že to bylo na B115

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od radioelectrum »

u B73 řemínky sedí bez problémů. U jiných jsem zatím neměl čas je vyměnit.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“